Başkent Ankara dün büyük bir facianın eşiğinden döndü. 06.30 sularında Çevik Kuvvet'e 100 metre mesafede. 08.15'e kurulu 3,5 kilogram A-4 plastik patlayıcı ele geçirildi.
3 kilogram çivi ile parça tesirli hale getirilen bombanın hedefinin Çevik Kuvvet olduğu öne sürüldü. Bombaya 300 metre mesafedeki Hipodrom'da ise binlerce asker 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları için prova gerçekleştiriyordu. Geçtiğimiz hafta İstanbul Zeytinburnu Vergi Dairesi'nin yakınındaki bir otobüs firmasının bürosu önünde bomba bulunmuştu. Kurusıkı mermilerle güçlendirilmiş zaman ayarlı, parça tesirli bombanın saat 09.15'e kurulu olduğu ortaya çıkmıştı.
Başkent faciadan kılpayı kurtulduAnkara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü, hafta başında şüpheli paketlere karşı tüm birimleri gizli bir yazı ile uyardı. TEM Şubesi'nce hazırlanan yazıda bombalı saldırılara karşı şüpheli paketlere müdahale edilmemesi ve uzman ekip çağrılması gerekliliğine vurgu yapıldı. TEM Şubesi'nin uyarısından hemen sonra Başkent'te büyük bir faciaya yol açabilecek bir bomba ele geçti. Olay İskitler İstanbul Caddesi'nde bulunan Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nün yaklaşık 100 metre ilerisinde bulunan benzinlik girişinde meydana geldi. Çevik Kuvvet'in yanı başındaki bomba dün saat 06.30 sularında Altındağ İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince fark edildi. Devriye görevi yapan ekipler, şüpheli paketi fark edince uzman ekip talep etti.
Bomba İmha Şube Müdürlüğü'nce yapılan incelemede, şüpheli paketin bir bomba düzeneği olduğu saptandı. İncelemede 3,5 kilogram A-4 bomba ile bombayı parça tesirli hale getirmek amacıyla da etrafında 3 kilogram çivinin bir teneke içine yerleştirildiği belirlendi. Zaman ayarlı düzeneğin saatinin ise 08.15'e kurulduğu anlaşıldı. Zaman ayarlı patlayıcı, bomba imha ekiplerince fünye ile patlatılarak etkisiz hale getirildi. Bomba daha sonra incelenmek üzere kriminal laboratuvarlara gönderildi. Polis kaynakları, zaman ayarlı bombanın hedefinin Çevik Kuvvet olduğunu öne sürüyor. Bombanın zaman ayarının saat 08.15'e kurulu olduğuna dikkat çeken uzmanlar, Çevik Kuvvet servislerinin bu saatte birliklerine giriş yaptığının altını çizdi. Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekipler bombayı koyan zanlıların yakalanması amacıyla geniş çapta soruşturma başlattı.

Zaman