İkinci Ergenekon davasının 73. duruşması İstanbul 13. Ağır Ceza Mah-kemesi'nce Silivri'de görüldü. Duruşmada, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavisi süren tutuklu sanık emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ün video konferans yöntemiyle çapraz sorgusu tamamlandı.
Üye Hakim Sedat Sami Haşıloğlu, Ersöz'e, yapılan aramalar sırasında elde edilen ve kardeşinin evinde çıktığı iddia edilen belgeleri hatırlatarak, "Belgelerde anlatılan harp oyunu nedir?'' sorusunu yöneltti. Bunun üzerine Ersöz, "Harp oyunu TSK'nın belirli harekat planlarının denenmesi için yapılır. Karargahlar arasında oyuncularla oynanır. Planların denenmesi ve kurmay olacak subayların stratejik olarak yetiştirilmesi hedeflenir. Bu amaçla yapılan bir çalışmadır. Senaryoda adı geçen kişiler semboliktir. Eğitim ve öğretim amaçlı yapılan bir çalışmadır. Benim hatırladığım 1996 yılında 'Yıldız 96' adı altında böyle bir çalışma yapıldı." dedi.
Levent Ersöz'ün sorgusu devam ediyor


Eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan tarafından hazırlandığı ileri sürülen 'Balyoz' kod adlı darbe planı, camilerin bombalanmasını, Türk jetinin düşürülmesini ve halkın sokağa dökülmesini öngörüyordu. Eylemleri gerçekleştirmesi planlanan timde yer alacak asker kişiler sicil numarasına kadar belirlenmişti. Tamamen gerçek kişilerdi. Planı hazırladığı ileri sürülen Çetin Doğan ise, tamemen gerçek kişilerden oluşan 'Balyoz' darbe planının sadece harp oyunu olduğunu savunmuştu. Levent Ersöz'ün yukarıdaki açıklaması Doğan'ı yalanlıyor.


Üye hakimlerden Hasan Hüseyin Özese'nin "Faruk Demir ve Nuray Başaran, size 4 sayfalık bir darbe planı sundu. Siz o zaman bunu Şener Eruygur'a ilettiniz mi?'' sorusu üzerine, bu konuyu üstlerine bildirdiğini ve üstlerinin de araştıracaklarını söylemeleri üzerine başka yapacak bir şeyinin olmadığını ifade etti. Levent Ersöz, darbe planlarında yer aldığı yönündeki iddiaları da yalanladı. Türkiye'ye en büyük zararı darbelerin verdiğini söyledi. Ersöz, "Bugün yaşadığımız sıkıntılar 12 Eylül 1980 darbesinin yüzündendir. Tekrarlıyorum, darbecilik şerefsizliktir!" ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet Savcısı Nihat Taşkın, Cumhuriyet Gazetesi'nde Mayıs 2003'te yayımlanan 'Genç subaylar tedirgin' manşetiyle ilgili Ersöz'e soru yöneltti. Taşkın, "Dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök sizi ve Hasan Atilla Uğur'u çağırarak Cumhuriyet Gazetesi'nde Balbay'ın yazdıkları hakkında mı konuştu?" dedi. Bunun üzerine Ersöz, "Biz birlikte görüştükten sonra ayrı ayrı görüşmemiz de oldu. Hilmi Özkök bana 'Astlarına hakim değilsin' dedi. Ben de 'Hayır astlarıma hakimim' diyerek teşkilat şemamı anlattım. O da 'Adamların gazetecilerle görüşüyor. Adamlarına hakim ol' dedi." şeklinde konuştu.

Zaman