Eski CHP lideri Deniz Baykal'ın, il ve ilçe ziyaretleri, parti yönetimi tarafından sıkı takibe alındı. Eski liderlerini karşılamaya gidenler, faturasını ödüyor.

İstanbul ve İzmir'de üç yönetici bu yüzden partiden uzaklaştırıldı. Gelişmeler milletvekillerinin de tepkisini çekiyor. Tasfiyeleri soykırıma benzeten Canan Arıtman'ın ardından eski Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş de ayağa kalktı: "Genel merkez, teşkilat yöneticilerini hatta milletvekillerini uyarıyor. 'Baykal'ın gittiği düğüne bile katılmayacaksınız' deniyor."
Eski Genel Başkan Yardımcısı, Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş, örgütlerin genel merkez tarafından Baykal konusunda uyarıldığını öne sürüyor. Baykal'la yan yana dahi gelmeye korkulduğunu belirten Ateş, "Geçmişte Baykal'ın elini sıkmak için 1 kilometre yol koşanlar, şimdi gördükleri yerde arkasını dönüyor." ifadesini kullanıyor. Baykal'ın kurmayları arasında bulunan Yılmaz Ateş, "Referandum için de görev istememize rağmen verilmedi. Bu nedenle il ve ilçe örgütleri bizi davet etmeye korkuyor." diye sitem ediyor. Ateş, hiçbir il, ilçe ve belediye başkanını suçlamadıklarını söylerken, "Bu kişilerin üstünde tahakküm kuran yönetimin suçudur. Elimiz kolumuz bağlandı." diye konuşuyor.
Bu arada CHP'nin geçtiğimiz günlerde eski Genel Başkan Deniz Baykal ve eski yöneticilerin referandum çalışmalarına katılmaması için bir genelge hazırladığı ortaya çıktı. Genel Sekreter Önder Sav imzalı genelgede, 2007-2010 yılları arasında CHP'de genel başkanlık ve genel başkan yardımcılığı görevinde bulunan isimlere görev verilmediği belirtildi. CHP'nin eski kurmayları Sav'ın genelgesini, 'Baykal ve arkadaşlarının tasfiyesinin yeni bir aşaması' olarak niteledi. Yılmaz Ateş gibi eski genel başkan yardımcılarından Cevdet Selvi de, "Referandum çalışmalarında görevlendirilmediğimiz için bireysel de çalışamıyoruz. Örgüte gittiğimiz zaman, 'ne işi var bunun, görevlendirilmemiş, art niyetli mi acaba?' gibi düşünceler oluşmasından korkuyorum. Bu kararın doğru ve şık bir karar olmadığını düşünüyorum." serzenişinde bulundu.

Zaman