Son zamanlarda kışlalarda artan şüpheli asker ölümlerine dikkat çekmek için bir grup aile, İstanbul İnsan Hakları Derneği'nde bir araya geldi.

Ağrı'da askerlik yaparken Eylül 2009'da intihar ettiği öne sürülen Volkan Kamalak ile geçtiğimiz şubatta Gaziantep'te intihar ettiği öne sürülen Serhat Yıldız'ın aileleri, çocuklarının kışlalarda öldürüldüğünü iddia etti. Adli tıp raporları ile kriminal incelemelerin de şüphelerini artırdığını savunan aileler, "Biz vatan sağ olsun dedikçe çocuklarımız ölüyor." sözleriyle asker ölümlerine tepki gösterdi. Her iki baba da asker gönderdiği oğullarının ölümü hakkında yeterli bilgi sahibi olamamaları sebebiyle diğer oğullarını askere göndermeyeceklerini söyledi.


Volkan Kamalak'ın babası Hayri Kamalak, nöbet tutarken intihar ettiği ileri sürülen oğlunun şüpheli ölümü sonrasında yaşadığı hukuki süreci anlattı. Oğlunun ölümü üzerindeki kuşku ve şüphelerini ilk günden beri dile getirdiğini söyleyen baba, soruşturmada doğrulara ulaşacaklarına dair umuda kapılırken, askerî savcılığın ölüm olayıyla ilgili takipsizlik kararı verdiğini ifade etti.

Bu kararın gerekçelerinin kendilerini tatmin etmediğini belirten baba Kamalak, dava dosyalarının sadece bir kısmının kendilerine verilmesinin duydukları kuşkuyu daha da artırdığını söyledi. Kamalak, "Oğlumun ölümüyle ilgili olarak bu kadar açık delillere rağmen takipsizlik kararı verilmiş olması yüzünden bu zihniyetten hâlâ adalet beklediğim için ben kendimden utanıyorum." diye konuştu.
Serhat Yıldız'ın babası Ali Rıza Yıldız da insanların düşünceleri ne olursa olsun bu yaşatılanların kader olarak kabullenilemeyeceğini dile getirdi. Otopsi raporunda oğlunun ölümüne sebep olan kurşunun sırtından girip göğsüne çıktığını anlatan baba, "Buna rağmen utanmadan oğlumun intihar ettiğini söyleyebiliyorlar." dedi. Gerekli hukukî mücadeleyi vereceğini ifade eden Yıldız şunları kaydetti: "Vatan sağ olsun dememeliyiz. Biz vatan sağ olsun dedikçe, daha çok sayıda çocuklarımız ölür. Onlar bizden vatanı korumak için çocuklarımızı istiyorlar, biz de çocuklarımızı gönderiyoruz, ama çocuklarımız ölüyor. Buna rağmen biz onlardan bir şey talep edemiyoruz. Artık çocuklarımızın hangi nedenlerden dolayı hayatlarını kaybettiklerini sorgulayabilmeliyiz."

Zaman