28 Şubat sürecinde getirilen katsayı sebebiyle üniversite kapıları yüzlerine kapanan meslek liseliler, engelin önemli oranda kalkması üzerine büyük başarılara imza atıyor.

12 yıl aradan sonra yeniden umutla girdikleri üniversite sınavını kazanan meslek liseli sayısı 30 bin arttı. Binlerce öğrenci alan dışı tercihlerinde bile istediği okula girmeyi başardı. Bahçelievler Erkan Avcı Meslek Lisesi mezunu Furkan Gökçe, bu başarıyı yakalayanlar arasında yer alıyor. Alan dışı tercih yapmasına rağmen Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni kazanan Furkan, şimdi hayalini kurduğu mesleğin eğitimini alacak olmanın heyecanını yaşıyor. Kendi tabiriyle 'Meslek lisesinden doktor çıkabildiğini tüm Türkiye'ye gösterdiği' için gururlu. "Arkadaşlarım şokta, öğretmenlerim çok sevindi." diyor. Maltepe İmam Hatip Lisesi öğrencisi Ebru Beyza da 500 puanla, alan dışı tercih yapıp Boğaziçi Üniversitesi İngilizce Matematik bölümünü kazandı. Ebru, İstanbul Barosu ve CHP eliyle açılan 'iptal davaları' sürecinde ciddi gelgitler yaşamış: "Vazgeçmeyi çok düşündüm. Engel kalkınca derslere sarıldım."

Meslek liselilere ait puan türü YGS 1'den 450, LYS'de alan dışı puan türü MF 3'ten ise 460 puan alan Furkan Gökçe, alan dışı MF 3 puanıyla Türkiye'de 3 bin 500'üncü olarak derece yaptı. Tercihlerde meslek liselilerin puanı da diğer liseler gibi alan içi tercihte 0,15 ile, alan dışı tercihte 0,12 ile çarpılıyor. Furkan ise hayalindeki bölümü kazanmak için alan dışı tercih yaptı ve bu nedenle diğer liselere göre 15 puan geriden yarışa katılmak zorunda kaldı. Ancak buna rağmen açıklanan üniversite yerleştirme sonuçları onu hayallerinin mesleğine taşıdı. O, artık meslek liseli bir tıpçı olarak anılacak. Kendi tabiriyle 'Meslek lisesinden doktor çıkabildiğini tüm Türkiye'ye gösterdiği' için de gururlu. Bu durum onu olduğu gibi, arkadaşları ve ailesini de sevince boğmuş. "Arkadaşlarım şoktalar. Okulda öğretmenlerim çok sevindi. Meslek lisesinden doktorluğa adım attığım, tıp fakültesini kazandığım için." diyor.

Furkan'ın eğitim macerası aslında pek iyi başlamamış. Kendi deyimiyle biraz tembellik yaptığı için ilköğretimden sonra liselere giriş sınavlarına hazırlanmamış. Annesi onu "En azından bir mesleği olur." dileğiyle Bahçelievler Erkan Avcı Meslek Lisesi'ne yazdırmış. Ancak katsayı engeli yüz binlerce meslek liseli gibi Furkan'ın da umutlarını kırmış. Bu nedenle son sınıfa kadar üniversiteye hazırlanma gereği duymamış. "Son sınıfa kadar üniversiteye dair bir umut taşımıyordum. Zaten bölümüm bilgisayar olduğu için en fazla bilgisayar öğretmeni olacaktım. Çalışmama gerek yoktu." diyen Furkan için son sınıfta katsayı engelinin kalkması, üniversite hayalinin de başlangıcı olmuş. "Sonradan aklım başıma geldi. Katsayı kalkınca 'neden olmasın' dedim. Ardından ailemin de desteğiyle çalışmaya başladım." şeklinde konuşuyor. "Katsayı kalkmadan önce tıp fakültesini hayal bile edemezdim." ifadelerini kullanan Furkan sözlerini şöyle sürdürüyor: "Sonra birden yollar açıldı. Hep birlikte inandık ve başardık. Çok mutluyum. İlk zamanlar hedefimde alanımdan dolayı bilgisayar öğretmenliği varken sonra bilgisayar ve uçak mühendisliğini düşündüm. Puanlarım arttıkça da tıp fakültesini kazanacağıma inancım pekişti. Başarımda son sınıfta gittiğim FEM Dershanesi'ndeki hocalarımın da payı büyük."

Meslek liselilerin başarıları bir örnekle sınırlı değil. Bu yıl üniversiteyi kazanan 230 bin meslek liseli arasında yer alanlardan biri de Maltepe İmam Hatip Lisesi öğrencisi Ebru Beyza. O da LYS MF 1 puan türünden aldığı 500 puanla alan dışı tercihle Boğaziçi Üniversitesi İngilizce Matematik bölümünü kazandı. Zorlu katsayı sürecinde çok karışık duygular yaşadığını söyleyen Ebru, İstanbul Barosu ve CHP eliyle açılan 'katsayı iptal davaları' sürecinde çok ciddi gelgitler yaşamış. "Bazen vazgeçtiğim oldu. Bir süre ilahiyat fakültesine gitmeyi düşündüm. Ama katsayı kalkınca bir ümit oldu benim için." diyor. Matematiği çok sevdiğini belirten Ebru, neden Boğaziçi'ni tercih ettiği sorusuna ise, "Özgür bir üniversite olduğu için." cevabını veriyor. Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Malzeme ve Metalürji Mühendisliği'ni kazanan Samet Kurt ise Tekirdağ Endüstri Meslek Lisesi mezunu. "Katsayı kalkmasaydı üniversite için ders çalışmazdım." diyen Samet, meslek liseli mühendis olarak akademik kariyerine ilk adımı atıyor. Meslek liselilerin başarı hikâyelerinden biri de Tuzla Endüstri Meslek Lisesi öğrencisi Ömer Faruk Çam. O ise Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümünü kazandı. Hayalindeki mesleği tercih ettiğini söyleyen Ömer de alan dışı tercihle üniversite kazandı. Katsayı engelini çözme gayretlerini önce CHP ve İstanbul Barosu, sonra Mimar ve Mühendisler Odası Danıştay'a açtığı davalarla engellemeye çalışmıştı.


Öğrencilerin yurt, kredi ve burs maratonu başladı
Üniversiteyi kazanan 561 bin adayı, şimdi de kayıt ve burs maratonu bekliyor. Bu yıldan itibaren adaylardan kayıtlar sırasında nüfus cüzdanı ve ikamet belgesi istenmiyor. 2010-2011 ders yılında ÖSYS sonuçlarına göre bir programa yerleşen adayların kayıt işlemleri bütün üniversitelerde 31 Ağustos-7 Eylül 2019 arasında yapılacak. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), kazanan adayları gösteren fotoğraflı sınav sonuçlarını adayların yerleştirildikleri yükseköğretim programlarının bağlı olduğu üniversite rektörlüklerine gönderecek. Üniversiteyi kazanan adaylar, kendileri için sınav sonuç belgesinde belirtilen günde kayıt yaptıracaklar. Bu yıldan itibaren kayıtlar sırasında nüfus cüzdanı ve ikametgâh belgesi istenmeyecek.

Adaylar, askerlikle ilgili sorunları için askerlik şubelerine, kredi konusunda ayrıntılı bilgi için de üniversite rektörlüklerine veya Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'na (YURTKUR) başvuracaklar. YURTKUR, burs, yurt, öğrenim ve harç kredisi için başvuru tarihlerini 16-25 Ağustos olarak belirledi. Başvurular kurumun internet sitesinden yapılacak. Anadolu Üniversitesi merkezî açıköğretim programlarını kazanan adaylar, kayıt işlemleri ve kayıt tarihi için Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü'ne başvuracak. Açıköğretim programlarını 202 bin 513 kişi kazanmıştı. Öğrencilerin kayıt için, bizzat kazandıkları üniversiteye başvurmaları gerekiyor. Postayla kayıt yapılmayacak. Kayıt için istenen belgelerin onaysız sureti veya fotokopisi kabul edilmeyecek. Belgeler eksikse kayıt yapılmayacak. Belirtilen tarihler arasında kaydını yaptırmayan aday herhangi bir hak iddia edemeyecek. Yükseköğretim kurumları kayıt yaptıracak adaylardan sağlık kurulu raporu isteyebilecek.

YÖK'ten engelli öğrencilere kolaylık
YÖK, engelli öğrencilerin öğrenim hayatlarını kolaylaştırmak için hazırladığı "Yükseköğretim Kurumları Özürlüler Danışma ve Koordinasyon Yönetmeliği"ni yeniden düzenledi. Üniversite okuyan özürlü öğrencilerin ihtiyaçlarını belirlemek ve yükseköğretim kurumları arasında koordinasyonu sağlamak üzere, "Yükseköğretim Kurulu Özürlü Öğrenciler Komisyonu" oluşturulacak. Komisyon, özürlü öğrencilerin öğrenim hayatlarını desteklemek, öğrenim ve eğitim süreçlerine tam katılımlarını sağlamak amacı ile sorunlarını belirleyerek çözüme yönelik gerekli planlamaları yapacak. Özürlü öğrencilere uygun eğitim araç-gereçleri, ders materyalleri, ders geçme ve sınav koşullarının hazırlanmasına yönelik standartları oluşturacak. Özürlü öğrencilerin yatay ve dikey geçiş ile ders denkliklerinin ölçütlerini düzenlemek üzere önerilerini ilgili kurullara da sunacak olan komisyon, üniversite yerleşkelerinin özürlülere göre düzenlenmesine ilişkin yapılanmaları da takip edecek. Özürlülerle ilgili derslerin veya konuların yükseköğretim kurumlarının lisans programlarına alınması yönünde de çalışmalar yürütecek.

Üniversiteye yerleşemeyenlere müjde; 150 bin kontenjan boş Üniversite yerleştirme sonuçlarına göre lisans programlarına 327 bin 869, ön lisans programlarına 233 bin 134 aday yerleşti. Toplamda 561 bin genç üniversiteli olurken lisans programlarında 33 bin 99, ön lisans programlarında 77 bin 702 olmak üzere 110 bin 801 kontenjan boş kaldı. İlk yerleştirmede üniversite hayalini gerçekleştiremeyenler için büyük imkân sağlayan ek yerleştirme eylül ve ekim aylarında yapılacak. Öte yandan ikinci yerleştirmeye farklı üniversitelerde açılan yeni bölümlerin eklenmesiyle boş kontenjan sayısı 150 bini bulacak. Devlet üniversitelerinin lisans programlarında 11 bin 547, ön lisans programlarında 57 bin 646; vakıf üniversitelerinin lisans programlarında 9 bin 75, ön lisans programlarında 18 bin 395 kontenjan boş kaldı. KKTC'deki üniversitelerin lisans programlarında ise 11 bin 563, ön lisans programlarında 1559; yurtdışındaki üniversitelerin lisans programlarında 914, ön lisans programlarında da 102 kontenjan dolmayı bekliyor.

Zaman