Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde kurulacak Onkoloji Merkezi, ekim ayında açılacak. Merkez, Sağlık Bakanlığı'na bağlı İstanbul'daki dördüncü birim olacak.

Anadolu yakasındaki kanser hastalarının yüzde 30'unun bu merkezde tedavi görmesi planlanıyor. Yeni dönemde Anadolu yakasının tek merkezi olan Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Onkoloji Merkezi'ndeki uzun sıralar da azalacak. Üç medikal onkoloji ve dört radyasyon onkoloji uzmanı görev yapacak Ümraniye'deki yeni merkezin aynı zamanda asistan yetiştirecek eğitim kliniği de olacak. İstanbul'un Avrupa yakasında ise Şişli ve Okmeydanı hastanelerinde onkoloji merkezleri bulunuyor. Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Eyüp Gümüş, mevcut durumda hastanede yapılan ameliyatların yüzde 60'ının kanser cerrahisi olduğunu belirtti. "Normalde biz bu hastaları onkoloji merkezlerine gönderiyorduk. Sıkıntı oluyordu. Yeni dönemde hastanın, ameliyattan sonra aynı hastane içinde radyasyon ve medikal onkoloji bölümünde tedavisi aksamadan devam edecek. Başka yere gitmeye gerek kalmayacak." dedi. Kanser tedavi merkezinin İstanbul için gerekli olduğuna dikkat çeken Başhekim Gümüş, İstanbul'un Ümraniye-Şile hattında binlerce kanser hastasının artık hastanelerine geleceğini söyledi: "Vatandaş hem özele gitmek zorunda kalmayacak, hem de daha hızlı sıra alacak."
Başhekim Eyüp Gümüş önümüzdeki aylarda projesi tamamlanan kadın doğum ve çocuk hastalıkları hastanesinin de temelinin atılacağını kaydetti. Bölgede Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nden sonra ikinci branş hastanesi olacağını söyleyen Gümüş, hastanenin özellikle doğum oranının çok fazla olduğu Ümraniye ve çevresinin ihtiyacına cevap vereceğini söyledi.


ZAMAN