'Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır' sözü tersine dönmüş bu hikâyede. KPSS'de 100 tam puan alarak 1. olan Gamze Eser'in başarısında eşi büyük rol oynamış. Köksal Bey, eşi derslerden geri kalmasın diye ev süpürüp ütü yapmış.

Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda (KPSS) 100 tam puan alarak birinciliği göğüsleyen Gamze Eser'in başarısını dinlediğimizde 'Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır' sözünün tersine döndüğünü görüyoruz. Çünkü Gamze Hanım'ın başarısının arkasında eşi Köksal Bey'in rolü büyük. Öyle ki eşine destek olmak için 'eşimle yarışayım da şevki artsın.' düşüncesiyle o da sınava girmiş. Aldığı puan da fena değil: 83. Köksal Bey'e "Eşinizin birinci olabilmesi için başka neler yaptınız?" diye soruyoruz. "Ev süpürdüm, ütü yaptım. Ev işlerini bilirseniz eşiniz 1. olabilir." diye gülerek cevaplıyor.
28 yaşındaki Gamze Hanım, Celal Bayar Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden 2003 yılında mezun olmuş. KPSS'ye daha önce 3 kez girmiş ama hiçbirinde ciddi bir şekilde hazırlanmamış. Özel sektörde çalışmaktan bunalınca KPSS'ye hazırlanmayı kafaya koymuş.

Geçtiğimiz ocak ayına kadar da özel sektörde çalışıyormuş. "Özel sektörde sorumluluk sizde ama yetki sizde değil. Bu da bazen sorun teşkil ediyor. İşimi teknik anlamda da yaptığımı düşünmüyordum." diyor. İşten ayrılınca Fem Akademi'ye kaydolmuş. İş temposunun yerini günde bin soru çözümüne varan ders çalışma temposu almış. Gamze Hanım'dan ÖSS dönemindeki sınava hazırlanma sistemiyle KPSS'ye hazırlanma sürecini kıyaslamasını istiyoruz. Gamze Hanım, ÖSS sürecinde soru çözme endeksli bir çalışma yürütmüş. KPSS'de ise eksik konuları tespit ederek, çözümlü soruları çalışarak, konu tekrarları yaparak farklı bir sistemde çalışmış. Günde ortalama 10 saatini derslere ayırmış. Bilgisayar kursu, İngilizce kursu ve spora gitmeyi de ihmal etmemiş tabii. Televizyonun kablosunu kestiğini de söylemeden geçmeyelim. Başına oturduğunda takılıp kaldığından çareyi kabloları kesmekte bulmuş. Gamze Hanım sınava hazırlanmaya karar verdiğinde Köksal Bey, eşinin derece yapması yönünde sürekli telkinde bulunmuş. Gamze Hanım ne zaman ümitsizliğe kapılsa Köksal Bey, eşini yüreklendirmiş, başarılı olacağına inandırmış. Gamze Hanım sınav sonucunu öğrendiğinde ilk olarak eşini arayıp sevincini paylaşmış. Köksal Bey, böyle bir sonuç beklediği için çok şaşırmamış. Gamze Hanım, "En büyük desteği eşimden gördüm. Ev işlerinde yardımcı oldu. Birlikte ders çalıştık. Başarımda onun payı büyük." diyor.
Gamze Eser, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı'nın İstanbul'daki Florya Laboratuvarı'nda çalışmak istiyor. Bu birimde kadro açılmazsa tercih yapmayı düşünmüyor. Sınavlara hazırlanmaktan da vazgeçmiyor. Çünkü sıradaki hedef KPDS'de derece yapmak.

Zaman