DP'nin ağır toplarından Hasan Subaşı, partinin referandum için aldığı 'hayır' kararına sert tepki gösterdi. Bunu, 367 tartışmasında CHP'nin yanında saf tutmalarına benzeten Subaşı, partiden büyük kopuşların yaşanabileceği uyarısında bulundu. Kendisinin 'evet' diyeceğini açıklarken, ihracı gündemde olan Süleyman Soylu'ya da destek çıktı.

Demokrat Parti (DP) yönetiminin referandum için aldığı 'hayır' kararı, teşkilatlar ve tabanda ciddi bir sarsıntıya yol açtı. Eski Genel Başkan Süleyman Soylu'nun 'evet' dediği için ihraçla karşı karşıya kalması ise sıkıntıyı daha da büyüttü. 'Hayır' kararı, 2007'deki cumhurbaşkanlığı seçiminde yaşanan '367 tezgahı'na alet olunmasına benzetiliyor. Bu görüşü savunanların başında, eski Genel İdare Kurulu (GİK) üyelerinden Hasan Subaşı geliyor. Aynı zamanda eski Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı olan Subaşı, 12 Eylül'de 'evet' oyu kullanacağını vurgularken, çarpıcı açıklamalar yaptı. "Menderes'in partisi 'hayır'cı düşünülemez, son kararlar rahatsız edici." diyen Subaşı, en büyük hayal kırıklığını, Genel Başkan Hüsamettin Cindoruk'un Ergenekon davalarını destekler tavrı yüzünden yaşadığının altını çizdi.

Cindoruk'un Ergenekon'la ilgili yargı sürecindeki müdahalelerini, 28 Şubat'a sahip çıkmasını ve bugün de 'evet' diyenleri ihraç girişimini hatırlatan Subaşı, "Hayal kırıklığım devam ediyor." dedi. Subaşı, partinin 'hayır' kararında ısrar etmesi durumunda istifa edebileceğinin sinyalini de verdi. Bu ısrarın kopmalara sebep olacağına işaret ederek aynen 367 kararında olduğu gibi tabanda ayrışma yaşanacağını savundu. Daha önce Doğru Yol Partisi (DYP)'nde genel başkan yardımcılığı görevi üstlenen Subaşı, referandumda 'evet' dediği için ihraç edilmek istenen Soylu'ya da sahip çıktı. Subaşı, "Soylu'nun ihraç edilme girişimi olacak iş değil, parti bunun altından kalkamaz. Fikir özgürlüğüne karşı duruş DP'ye çok zarar verir. Zaten parti son derece zayıfladı. Bu anlayışla parti artık yok olma sürecine girmiştir." tespitlerini yaptı. DP'deki en büyük hayal kırıklığının Cindoruk'un sivil siyaseti desteklemeyen tavırları olduğunu ifade eden Hasan Subaşı şöyle konuştu: "Partilerin 'hayır' kararı alması son derece yanlıştır. Toplumu hizaya sokma gibi bir sivil anlayış olabilir mi? Bunlar kötü bir askeri gelenek. Türkiye bunları yıkmaya çalışırken ve hayli de yol almışken partilerin bu geleneğe sahip çıkması, beni rahatsız ediyor.

Süleyman Soylu ve 'evet' diyenlerin ihraç edileceğine inanmak istemediğini söyleyen eski başkan, "Parti eğer bu tür tavırları sürdürürse partide kalmanın anlamı yoktur." dedi. Partilerin 'evet' kararı alması halinde belki yine kendi içinde tartışma yaşayabileceğini ama büyük kopuşlar yaşanmayacağını dile getirdi. "Ama DP'de 'hayır' kararı ve bu yönde oy kullanmazsanız ihraç ederiz, kararı kesinlikle kopmalara neden olur." diye konuştu.

Hasan Subaşı, referandumda neden 'evet' diyeceğini de anlattı. Anayasa'da yapılan değişikliklerin yeni, sivil bir anayasa yapılmasının önünü açacağı ve Türkiye'yi vesayet rejiminden kurtaracağı için 'evet' oyu vereceğini kaydetti.

Zaman