Hoşgörü merkezi olarak gösterilen Hacı Bektaş-ı Veli türbesinde bugün hoş olmayan görüntüler yaşandı. 47. Ulusal 21. Uluslararası Hacı Bektaş-ı Veli anma törenlerine katılan bakanlar protesto edilip yuhalanırken, CHP Genel başkanı ve yöneticiler alkışlandı.

Açılış konuşmaları kapsamında kürsüye çıkan ve konuşması sık sık yuhalamalarla kesilen Devlet Bakanı Faruk Çelik, "Yeteri kadar siyasete boğulmuş durumdayız. Burası dostluk ve sevgi alanıdır" diyerek kalabalığı sakinleştirmeye çalıştı. Bakan Çelik hükümetin Alevi çalıştaylarını da hatırlatarak Cem Evlerine statüsünün çözüleceği vaadinde bulundu.
Anma törenlerine hükümet adına Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile Devlet Bakanı Faruk Çelik katıldı. Tören alanına girişlerinden itibaren bakanlara yönelik tepki sloganları atılmaya başlandı. Devlet Bakanı Faruk Çelik açılış konuşmaları kapsamında kürsüye çıktığında da yuhalamalar ve protestolarla karşılaştı. Protesto edenlerin CHP'li olduğunu ima eden Bakan Çelik "Bu tepkinizden en çok Genel Başkanınız rahatsız oluyor" dedi.
Konuşmakta güçlük çeken Çelik protestolara rağmen kürsüde kalmaya devam etti. "Siyaset için gelmedik. Hizmet için geldik" diyen Çelik konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

"Hacı Bektaş'ın huzurunda bulunuyoruz. Nasıl tavır takınacağımızı en iyi bizim en iyi sizin bilmeniz gerekir. Hünkarın huzurunda olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Hepinize saygılarımı sevgilerimi sunuyorum. Tepki gösterenlerden önce dinleyip sonra tepki göstermelerini istirham ediyorum. Zaten yeteri kadar siyasete boğulmuş durumdayız. Burası dostluk sevgi alanıdır. Hacıbektaş-ı Veli'nin sözünü hatırlayalım; 'Kötüye karşı iyilik yapmak insanlıktır'. Birlik ve beraberliğimizi mutlak surette korumalıyız. Bizi biz yapan değerleri korumalıyız. Bunlardan biri de Hacıbektaş-ı Veli'dir."


KILIÇDAROĞLU ÖZÜR DİLEDİ
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Sekreteri Önder Sav ile CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç tören alanına geldiğinde sevgi gösterileri ve alkışlarla karşılandı.
Kılıçdaroğlu, AA muhabirinin, bakanların alana gelişi sırasında yaşananlara ilişkin değerlendirmesini sorması üzerine, ''Güzel bir toplantıydı. Bu tür tepkilerin bu tür toplantılarda dile getirilmemesi lazım. Samimi söylemek gerekirse ben çok üzüldüm. Konuşmamın bir bölümünde sevgi, kardeşlik ve hoşgöründen bahsettim, bu tür tepkilerin olmaması için... Ama bu tepkiler olunca üzüldüm. Maalesef bir grup o tepkiyi gösterdi. Buradan özür diliyorum'' dedi.

Zaman