Sakarya'nın Adapazarı İlçesinde, 1901 Yılına Ait Bir Kartpostaldaki Görüntüsünden Esinlenilerek Orijinaliyle Aynı Boyutlarda İnşa Edilen Çark Faaliyete Geçti.

Sakarya'nın Adapazarı ilçesinde, 1901 yılına ait bir kartpostaldaki görüntüsünden esinlenilerek orijinaliyle aynı boyutlarda inşa edilen çark faaliyete geçti.

Dönemin Adapazarı Kaymakamı Mehmet Nüzhet Bey tarafından kent merkezine su temin etmek amacıyla 1894 yılında Çark Mesire'nin bulunduğu alanda inşa ettirilen ve 1955 yılında işlevini yitiren tarihi çark, 116 yıl önceki görüntüsüyle eş değer biçimde Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve Sakarya Üniversitesi (SAÜ) işbirliğiyle yeniden inşa edildi.

Çark Mesire'ye 300 metre mesafedeki Kent Park'ta inşa edilen çark, Sakarya Nehri'nden pompalanan suyla dönmeye başladı.

Çarkın açılış töreninde konuşanSakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Sakarya için simge olan, ismi sokaklara, caddelere, dergilere, spor kulüplerine ve mesire yerlerine verilen tarihi çarkı şehre yeniden kazandırmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Her zaman Sakarya'ya, kültürüne ve tarihine sahip çıkacaklarını, gelecek nesillere daha yaşanabilir bir Sakarya bırakmak istediklerini ifade eden Toçoğlu, 'Titiz bir araştırma ve mühendislik çalışmasıyla uzun süredir üzerinde emek sarf ettiğimiz tarihi çark dönmeye başlayacak.Sakarya'nın tarihi ve kültürüyle olan bağı daha da güçlenmiş olacak. Tarih boyunca büyük kentler ve şehirler tarihine kültürüne mimarisine ve sanatına sahip çıkmıştır. Bir şehri önemli ve farklı kılan o şehrin altyapısı değildir' diye konuştu.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ADASU) Genel Müdürü Rüstem Keleş ise tarihi çarkın inşa fikrinin 2005 yılının sonuna doğru şehirde su kültürünü geliştirme fikri çerçevesinde ortaya çıktığını ifade etti.

ADASU Genel Müdürlüğünün teknik personeli ve SAÜ'nün değerli öğretim elemanlarıyla çok titiz bir projelendirme sürecine başladıklarını belirten Keleş, 'Bu projelendirme süreci sonunda da elimizde sadece resimleri olan tarihi çark, fiziki özellikleriyle birebir boyutlandırıldı ve daha sonra da inşa aşamasına geçildi' dedi.

1890'lı yıllarda Sapanca Gölü'nün doğal boşalma ayağı olan Çark Deresi'nden yaz aylarında tahminlere göre saniyede 15 metreküp, kış aylarında da 25 metreküp civarında su geldiğini kaydeden Keleş, bugün itibariyle Sapanca Gölü'nün maruz kaldığı aşırı su çekimi nedeniyle Çark Deresi'ne su verilemediğini bildirdi.

Tarihi çarkı döndürmek ve Çark Deresi'ne can suyu mahiyetinde, Sakarya Nehri'nden saniyede 2 metreküp su pompalamayı kararlaştırdıklarını kaydeden Keleş, 'Bugün Sakarya Nehri ve Çark Deresi bağlantı projemizin bir faydasını da bu şekilde görmüş olacağız. Tarihi çarkımızın inşasıyla ilgili olarak çok titiz bir mühendislik çalışması gerçekleştirilmiştir. Bugün eski çarkımızın sadece kulesi mevcut. Tarihi çark,Sapanca Gölü'nden Çark Deresi'ne gelen su yükseltilerek 1,5 barlık basınç elde ediyor ve Sakarya'daki çeşmelere ve iki katlı evlere su ulaştırıyormuş. Bugün de aynı boyutlarda inşa edildi' diye konuştu.

Çark, açılış kurdelesini Sakarya Valisi Mustafa Büyük, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Toçoğlu, ADASU Genel Müdürü Keleş, Sakarya Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hasan Alişan ve protokol üyelerinin kesmesiyle dönmeye başladı.

kaynak:haberler.com