Serdar Yılmaz - İzmir'de, Şimdiye Kadar, Geçen Yılın Aynı Dönemine Göre Daha Fazla Orman Yangını Çıktığı Ancak Vatandaşların Zamanında 177'ye İhbarda Bulunmaları Sonucu Ekiplerin Hızlı Müdahalesiyle, Yanan Alan Miktarının Daha Az Olmasının Sağlandığı Bildirildi.

Serdar Yılmaz - İzmir'de, şimdiye kadar, geçen yılın aynı dönemine göre daha fazla orman yangını çıktığı ancak vatandaşların zamanında 177'ye ihbarda bulunmaları sonucu ekiplerin hızlı müdahalesiyle, yanan alan miktarının daha az olmasının sağlandığı bildirildi.

İzmir Orman Bölge Müdürü İbrahim Çiftçi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 177 Orman Yangını İhbar Hattı'nın önemine dikkat çekti.

Yangınlarla ilgili kendilerine erken ulaşan bilginin, erken müdahaleyi sağladığını ve ormanları kurtardığını belirten Çiftçi, 2009 yılının 8 ayında 126 orman yangını çıktığını ve bin 165 hektar yeşil alanın bundan zarar gördüğünü, bu yıl ise şimdiye kadar çıkan 131 yangında yalnızca 78 hektar ormanın tahrip olduğunu kaydetti.

Seferihisar, Bornova Çiçekliköy ve Foça'da 2009'da çıkan büyük ölçekli yangınların, geçen yıl yanan alan miktarının fazla görünmesinde etken olduğunu anlatan Çiftçi şöyle dedi:

'Orman içinde ya da bitişiğinde olan tüm yangınlara en hızlı şekilde, gerekirse hava takviyesiyle müdahale ettik ve yayılmasını engelledik. Vatandaşların hassas davranarak 177'ye anında yaptıkları ihbarlar, ardından ekiplerin hızlı müdahalesi yangınlarının büyümesini önledi ve zararı azalttı. Tabi rüzgar şiddetinin az olması da önemli bir etken oldu.'

Çiftçi, özellikle Bayındır ve Tire ilçelerindeki köylerde, vatandaşların ormanları koruma konusunda çok duyarlı olduklarını anlatarak, 'Köylüler duman gördüklerinde 177'ye ihbar edip, hemen ardından ellerine geçirdiği çapa, tırmık, kovayla yangın bölgesine koşarak alevlerle mücadeleye başlıyor. Bazen orman ekipleri varmadan yangını söndürmüş oluyorlar'dedi.

İzmir'de 2008 ve 2009'da meydana gelen Menderes, Seferihisar, Foça, Çiçekliköy, Menemen ve Selçuk'taki büyük ölçekli yangınlarda yaklaşık 1700 hektar orman alanının kaybedildiği, bu bölgelerde ağaçlandırma çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

kaynak:haberler.com