Elif Ferhan Durmuş - Tanınmış Bir Lokantanın Yöneticisi ve Aşçıbaşısı Vedat Başaran, Şerbet Kültürünün Yaşanılan Coğrafyanın İklimsel ve Beşeri İlişkilerinin Asırlar Süren Bir Ürünü Olduğunu Belirterek, 'Batı İmparatorluklarında Şölen Sofralarındaki Şarap Ne Kadar Önemli İse Şerbet de Osmanlı Sultanının Sofralarında O Kadar Önemlidir' Dedi.

Elif Ferhan Durmuş - Tanınmış bir lokantanın yöneticisi ve aşçıbaşısı Vedat Başaran, şerbet kültürünün yaşanılan coğrafyanın iklimsel ve beşeri ilişkilerinin asırlar süren bir ürünü olduğunu belirterek, 'Batı imparatorluklarında şölen sofralarındaki şarap ne kadar önemli ise şerbet de Osmanlı sultanının sofralarında o kadar önemlidir' dedi.

Başaran, 1453 İstanbul Kültür ve Sanat Dergisinde kaleme aldığı 'Ramazan Sofralarının Vazgeçilmezi: Şerbet' konulu makalesinde, dünya mutfak kültürleri içinde içeceklerin tartışılmaz önemi olduğunu vurgulayarak, insanların doğadaki yenilecek ürünleri, nasıl ki aşama aşama öğrenerek beslenme modellerini oluşturmuşlarsa, mutlak surette içecek olgusunu da bu aşamaların paralelinde geliştirdiklerini kaydetti.

İçeceklerin susuzluğu giderme aşamasında keyif boyutuna dönüşmesi için binlerce yıl süren birçok etkenin önemli rolü bulunduğunu, dinlerin hem yiyecekler, hem de içecekler üzerinde başlıca rolü olduğunu belirten Başaran, özellikle İslamiyetin alkolü kesin yasakların içine alması nedeniyle İslam dünyasının içecek kültürünün doğrudan meyve suları ve şerbet üzerine yoğunlaştığını ifade etti.

Meyve suyu tüketiminin dünyanın tamamında uygulanan bir alışkanlık olduğunu, fakat şerbetin Doğu Akdeniz, Ortadoğu ve Orta Asya coğrafyalarında İslam toplulukları tarafından ortaya çıkarıldığını ve tüketildiğini anlatan Başaran, şu bilgileri verdi:

'Şerbetin Osmanlı İmparatorluğunda altın tombak şerbetliğinde sunulacak kadar itibar görmesi yemek kültürümüzdeki değerini ortaya koymaktadır. Dünyada hangi içecek böyle bir makama oturtulmuştur? Fakat günümüzde şerbet sadece ramazan ayında sembolik olarak sunulan bir kültür mirasına dönüşmüştür. Şerbet kültürü, günümüzdeki konumu maalesef kültür konumunda değerlendirilemeyecek durumdadır. Şerbetin kelime kökeni olarak Arapça'da 'içmek' anlamına gelen 'şerben' fiilinde türetildiği var sayılmaktadır. Şerbetin ana yapım tekniği olan şurup ise Arapça'dan olduğu gibi alınmıştır. Anadolu'ya yakın Arap coğrafyası halen şerbet kelimesini Osmanlılar'ın geçmişte kullandığı gibi kullanmaktadır.'

Osmanlı döneminde İngiliz seyyah ve sefirlerin bu ürünü 'sherbet' kelimesi olarak aldıklarını belirten Başaran, ünlü yemek tarihçisi Alan Davidson'un şerbetin, Osmanlı-Venedik ilişkilerinde İtalyan mutfağına 'sorbetto' olarak girdiğini, Fransızlar da İtalyanlar'dan öğrendikleri bu tekniğin adına 'sorbet' adını verdiklerini aktardı.

Başaran, şerbetin, Fransız mutfağının etkisiyle tüm dünya sofralarında, geleneksel bir boyut kazandığını, özellikle üst düzey menülerin servis edildiği sofralarda damağın rahatlatması ve tazelemesi için ana yemek öncesinde 'sorbet' sunulduğunu kaydetti.

- ŞERBET KÜLTÜRÜ-

Şerbetin ana maddesinin şeker ve su olduğunu, şekerin, yiyecekleri muhafaza yöntemlerinden biri olarak kullanılmaya başlanmasıyla reçel, murabba, şurup ve en son şerbetin ortaya çıktığını anlatan Başaran, şurubun şerbetin temeli olduğunu ve doğadan toplanan ürünlerin şekerle kestirilerek kaynatıldığını ve belirli bir kıvama geldiğinde de soğuduktan sonra cam kavanozlarda saklandığını bildirdi.

Şerbet yapımında katkı maddelerinin de kullanıldığını belirten Başaran, çiçek, bitki, meyve, kök, kabuk ve tohumları, pestil, kuru meyveler, pekmez, meyve ekşimeleri, bal ve sirke gibi ürünlere yer verildiğini anlatarak, 'Batı imparatorluklarında şölen sofralarındaki şarap ne kadar önemli ise şerbet de Osmanlı sultanının sofralarında o kadar önemlidir' dedi.

Başaran, sarayın en gözde şerbetlerinin gül, zambak, menekşe, fulya, yasemin, muhabbet, iğde ve nilüfer çiçeklerinden yapıldığını ifade ederek, özellikle tatlı suda yetişen ve çok kısıtlı miktarda bulunan nilüfer çiçeğinden yapılan şerbetlerin reçete gibi olduğunu anlattı.

Şerbet yapımına önem veren Osmanlı Sarayı'nın doğal olarak sanatkar kuyumcu marifeti ile yapılmış pahalı avadanlıklar kullanıldığını belirten Başaran, genelde saray ve halk mutfağı arasında büyük uçurumlar olmasına rağmen konu şerbet olduğunda uçurumların ortadan kalktığını bildirdi.

Başaran, şerbetin, her hanede her zaman gelen misafire sunulması gereken önemli bir ikram olduğunu kaydederek, 'Şerbet kültürü, içinde yaşadığımız coğrafyanın iklimsel ve beşeri ilişkilerinin asırlar süren bir ürünüdür' ifadesini kullandı.

kaynak:haberler.com