Filistin'in Gazze şehrinde 'mavi bebek' sendromuyla dünyaya gelen Sirac bebek, Türkiye'de geçirdiği ameliyatlar sayesinde sağlığına kavuştu.

Yaklaşık 2 aydır Türkiye'de bulunan Sirac Ala Abujaarad, dün Atatürk Havalimanı'nda Türk bayrağına sarılarak Kahire'ye gitti. Bebeğin annesi Fatma Abujaarad, çocuklarının taburcu edilmesinin ardından adını 'Erdoğan Sirac' olarak değiştirme kararı aldıklarını açıklamıştı.

Akciğer atardamarındaki doğumsal soruna bağlı olarak ortaya çıkan ve kalp rahatsızlığı nedeniyle Gazze'de tedavi edilemeyen Sirac bebek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın devreye girmesiyle 8 günlükken Türkiye'ye getirilmişti. Tedavisi başarıyla tamamlanan minik Sirac, ülkesine dönmek üzere annesi Fatma, babası Allam ve babaannesi Eitedal Abujaarad ile dün Atatürk Havalimanı'na geldi. Abujaarad çifti, çocuklarının sağlığına kavuşması için büyük çaba gösteren Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve diğer tüm yetkililer ile doktorlara teşekkür etti.
THY uçağıyla saat 10.30'da Kahire'ye hareket eden minik Sirac, ülkesine dönüşünün ardından 2 ayda bir Gazzeli doktorlar tarafından kontrol edilecek. 1 yaşını doldurduktan sonra ise tekrar ameliyat edilecek. Sirac bebek için ailenin ihtiyaç duyduğu tüm ilaç, mama ve gıdaların Türkiye'den temin edileceği öğrenildi.

Zaman