Danıştay'ın kahvehanelerde sigara yasağının kaldırılması için Anayasa Mahkemesi'ne başvurmasına tepkiler çığ gibi büyüyor.

Sigara yasağının devamı için toplumun tüm kesimleri seferber olurken, Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi (SSUK) çatısı altında bir araya gelen yaklaşık 60 sivil toplum ve kamu kuruluşu, 'tam dumansız hava sahası'nın korunması için Türkiye'nin dört bir yanında imza kampanyası başlattı. Toplanan 15 bin imza dün Anayasa Mahkemesi'ne gönderildi. Kampanya, İzmir Kahveciler Odası'nın, kahvehanelerde sigara yasağının kalkması için Danıştay'da dava açması, Danıştay'ın da sigara yasağını Anayasa'ya aykırı bularak, bu konuda yasak getiren yasa hükmünün iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvuruda bulunması üzerine başlatıldı.


SSUK'tan yapılan açıklamada, Türk halkının 'tam dumansız hava sahası'nı korumakta kararlı olduğunu gösterdiği belirtildi. Halkın destek ve memnuniyetine rağmen ticari çıkarlarını, halk sağlığının üstünde tutanlar tarafından yasağın esnetilmesi için girişimlerini devam ettirdiği ifade edilerek, SSUK'un halkın sesini yetkili mercilere duyurmak üzere Türkiye genelinde bir imza kampanyası başlattığı bildirildi. Bir ay süresince İstanbul, İzmir ve Anadolu'nun birçok ilinden 15 bin imza toplandığına dikkat çekilen açıklamada, kampanyanın birçok ilde vatandaşlar tarafından devam ettirildiği aktarıldı.


SSUK Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı da konuyla ilgili açıklamasında, ticaret hakkının insan sağlığından üstün tutulamayacağını vurgulayarak, "Bu, insanların en doğal hakkı olan temiz hava soluma ve sağlık hakkına aykırıdır." dedi. Dağlı, şöyle devam etti: "Düzenlediğimiz çalıştayda uzmanlardan çıkan ortak görüş; tam dumansız hava sahasının sonuna kadar korunması gerektiği yönünde. Anayasa Mahkemesi'nin bu sesi duyması ve karar verirken dikkate alması çok önemli. Zaten Anayasa Mahkemesi'nin yasanın esnetilmesine izin vererek toplumu hasta etmeyi kabul edeceğine kesinlikle inanmıyoruz."

Quirk Global Strategies şirketinin 16 ilde 600 kişiyle gerçekleştirdiği kamuoyu araştırması sonuçlarına da yer verilen açıklamada, yasağın, Türkiye genelinde yüzde 92 oranında kabul gördüğü, düzenli sigara içenler arasında bile yasayı kabul edenlerin oranının yüzde 77 olduğu, yeme-içme mekânlarına sıkça gidenlerin yüzde 88'inin ise yasayı desteklediği kaydedildi.

Zaman