Cevapları kabul etmiyoruz, bunun izah edilecek yanı yokHantepe baskınındaki ihmal iddialarını şehit aileleriyle birlikte yargıya taşıyan Hukukçular Derneği, Genelkurmay Başkanlığı'nın 'yoğun sis nedeniyle destek helikopterlerinin geri çekildiği' yönündeki açıklamasına tepki gösterdi.

Temmuz ayının ortasında sis ve tozun bahane edilmesinin ihmal iddialarını desteklediğini söyleyen Hukukçular Derneği Başkanı Cahit Özkan, taarruz tipi helikopterlerinin asfalt üzerinde hareket etmesi için kullanılmadığını hatırlattı. Özcan, "Bu helikopterler olumsuz hava ve yer koşullarında uçması için alındı. Önümüzdeki günlerde Genelkurmay'ın yapmış olduğu açıklamayı çürütecek bir dilekçeyi sunacağız. Bu cevapları kabul etmiyoruz. Biz teröre değil, toza mı yenik düştük? Tozu dumanı bir köşeye bırakıp, millete tatmin edici cevaplar versinler. Halkın da askere olan güveni tekrar artsın." yorumunu yaptı.
Özkan, Heron skandalının üzerinden 21 gün geçtiğini hatırlattı. Bu süre boyunca hiçbir açıklama yapılmadığına dikkat çekti. Bu tür iddialar karşısında terörle mücadelede olduğu gibi hızlı ve etkin hareket edilmesi gerektiğini ifade eden Özkan, "Açıklamada çelişkiler var. Bizim gördüğümüz bazı hususlar var. Şimdi ben bu açıklamayı Savunma Bakanı'nın yapmış olduğu açıklamaya benzetiyorum. Saldırı öncesi de sonrası da kayıtlar var. İstihbarat raporları var. Bunlar bir bütün olarak değerlendirildiği zaman tedbir alınmalıydı. Heron görüntüleri bize bazı şeyler açıklıyor. 'Görüntüler daha sonra ulaştı' şeklindeki savunmaları bırakalım. Nasıl ve hangi sebeple saatlerce oraya yardım gitmiyor? Çoğu olayda hemşireler, ambulanslar bile kara yoluyla daha önceden gidiyor. Bunları da dikkate aldığımız zaman olayları izah edecek bir durumumuz yok." dedi.

Zaman