CHP Malatya İl Başkanı Veli Ağbaba, Malatya Halkının Sadece Anayasayı Değil, Malatya'nın Geçmiş 8 Yılını da Oylayacağına İnandıklarını Söyledi.

CHP Malatya İl Başkanı Veli Ağbaba, Malatya halkının sadece anayasayı değil, Malatya'nın geçmiş 8 yılını da oylayacağına inandıklarını söyledi.

Veli Ağbaba, Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (EĞİTİMSEN) Malatya Şube Başkanı Cengiz Karabay'ı ziyaret etti.

Önemli bir süreçten geçtiklerini dile getiren Ağbaba, Malatya'da referandum da iki değerlendirmenin oylanacağına inandıklarını söyledi.

Ağbaba, şunları kaydetti:

'12 Eylül'de Malatya halkının sadece Anayasayı değil, Malatya'nın geçmiş 8 yılını da oylayacağına inanıyoruz. AKP'nin dediği gibi anayasa oylaması, 12 Eylül'ün izlerini silen, 12 Eylül'ü yok eden bir anayasa değildir. AKP bu konuda samimi olmuş olsaydı, 12 Eylül'ün ortaya getirdiği önemli kurumları ortadan kaldırırdı. Örneğin yerelde 1980 yılına kadar Turan Emeksiz Caddesi olarak bilinen caddenin ismi ve Turan Emeksiz Lisesi olarak bilinen lisenin ismi değiştirilmezdi. Eğer AKP anayasa değişikliği konusunda samimi ise bu isimlerin iadesini istiyoruz.'

12 Eylül'ün getirmiş olduğu en büyük kurumlardan birinin Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK)olduğunu savunan Ağbaba, YÖK'ün kaldırılmasını istediklerini söyledi.

Ağbaba, şunları dile getirdi:

'Eğer AKP iktidarı samimiyse YÖK'ün kaldırılmasını istiyoruz. Anayasada böyle değişiklikler yok. Cumhurbaşkanlığı seçimine kadar YÖK'ün kaldırılmasını istiyorlardı. Ancak Cumhurbaşkanlığı'nı ele geçirince YÖK'ü isteklerine göre dizayn edip, üniversitelerin başına kılıç gibi salladılar. 12 Eylül'ün en büyük ürünlerinden birisi olan siyasi partiler kanunu değiştirilmiyor. Yüzde 10 barajı kaldırılmıyor. Türkiye'de dokunamazlıklar değiştirilmiyor. Demokrasiden bahsediliyor. Demokrasiyi getirmek istiyorsanız demokrasinin önündeki en büyük engel olan yüzde 10 barajını mutlak suretle aşağıya çekmeniz gerekiyor.'

- BÜYÜKŞEHİR TARTIŞMASI-

Ağbaba, Malatya'nın yeni yasama yılında büyükşehir olması konusunda çıkan tartışmalarla ilgili olarak da bu konunun yıllardan beri gündemde olduğunu belirtti.

Ağbaba, şunları kaydetti:

'İlimizden daha küçük şehirler büyükşehir olduğu halde Malatya büyükşehir kapsamına alınmadı. 2002 yılından beri CHP olarak konuyla ilgili çeşitli önergeler verdik. 2002-2007 yılları arasında milletvekilliği yapanlar bu önergelerin altına imza atmadılar. Bu konuda Malatyalıların hafızalarını zorlamalarını istiyorum. Ayrıca 2007-2010 yılları arasında milletvekilliği yapan 6 arkadaşımızın Malatya'nın büyükşehir olması konusunda hiç bir girişimi olmadığı aşikardır. Milletvekilleri hasbel kader duydukları bir şeyi hemen Malatya kamuoyuyla paylaştılar. Bugün İçişleri Bakanlığı'nın açıklaması kesin birşey olmadığını gösteriyor. Ortada büyük bir bilmece dönüyor. AKP bu konuda da samimi değil.'

kaynak:haberler.com