'Arabesk yavşaklığından utanıyorum' sözleri ve Sezen Aksu'ya yönelik eleştirilerle dikkat çeken Fazıl Say, facebook sayfasından bu kez hükümete çattı.

Ünlü piyanist Fazıl Say, 2010 FIBA Şampiyonası için hazırladığı projenin reddedilmesi üzerine hükümete yüklendi. Say, "Basketbol Federasyonu, benden bir proje istenmişti. Proje, piyano-orkestra-koro ve Türk enstrümanları için Türk Marşı çeşitlemeleri olacaktı. Bütün dünyanın bildiği Mozart'ın Türk Marşı ve Nihavend Longa arasında bir atışma gibi caz-klasik ve Türk müziğinin oynaşması ile...

Federasyon dilekçeyi verdi, görüşmeleri yaptılar, çok uğraştılar.
Haber
geldi, 'olmuyor' dendi. Önce Sezen Aksu (Haris Alexiou ile) açılış yapılacak dendi, şimdi de Müslüm Gürses deniyor. Federasyon, projenin olması için çok uğraşmıştı. Onları uyarmıştım, 'AKP'li zihniyet beni istemez' diye. Nitekim öyle oldu. Müslüm Baba'nın basketi..." açıklamasını yaptı.

Hükümetin daha önce de üç projesini iptal ettiğini belirten Say, "2008'de 'Nazım Oratoryosu' Frankfurt
Kitap fuarının açılışını yapacaktı, iptal oldu. 2010'da 'İstanbul Senfonisi" İstanbul 2010 Kültür Başkenti olması nedeniyle İstanbul'da çalınacaktı, reddedildi. Nazım Oratoryosu'yla ilgili Türkiye'deki tüm turne isteklerim reddedildi. Son olarak da Basketbol Federasyonu benim projemi istedi, reddedildi" dedi. İki yıl içinde gelişen bu olaylar sonunda isyan eden Say, "Türkiye 'Ne mutlu AKP'liyim diyene' ülkesidir. Benimse hiçbir sorunum yok, bütün dünyada yılda verdiğim 120 konser ve her yıl bestelediğim 3-4 eser siparişi var. Bize yazık, aydınlık gelecekleri göremiyor ve göremeyecek olmamıza yazık, göz
göre göre haksızlık yapılmasına yazık" diyerek üzüntüsünü dile getirdi.

Fazıl Say, sosyal paylaşım sitesindeki yazısını, "Bu zihniyet, kendini 'Fazıl Say, çok pahalı fiyat verdi' diyerek savunmuştur hep. Yine öyle diyecektir" sözleriyle tamamladı.


kaynak: ekolay.net