Yüz binlerce memur adayının girdiği KPSS'de ilk ciddi kopya görüşü YÖK Denetleme Kurulu'ndan geldi: Evet! kopya ihtimali çok yüksek.

Yüz binlerce memur adayının girdiği KPSS'de ilk ciddi kopya görüşü YÖK Denetleme Kurulu'ndan geldi. ÖSYM'de incelemelerde bulunan ve dün de çalışmalarını sürdüren Kurul, 'kopya olabilir' kanaatine vardı. Bu kanaat üzerine incelemenin derinleştirilerek, illerdeki ÖSYM yetkililerinin de bilgisine başvurulması gerektiği görüşüne varıldığı bildirildi.

Devlet Denetleme Kurulu inceleyecek
Konu hakkında bir sıcak gelişme de Devlet Denetleme Kurulu (DDK)'ndan geldi. DDK'nın, KPSS'de kopya iddialarını inceleyeceği açıklandı.

Devlet Denetleme Kurulu (DDK) KPSS'deki kopya iddialarını inceleyecek. İddiaları
Cumhurbaşkanı
Abdullah Gül'ün de hassasiyetle izlediği belirtildi.

Cumhurbaşkanlığ'ndan yapılan açıklamada şöyle denildi:

"ÖSYM tarafından yapılan 2010 Kamu Personel Seçme Sınavı etrafında son günlerde kamuoyuna yansıyan söylenti ve iddialar, Cumhurbaşkanlığı tarafından da özel bir dikkat ve hassasiyetle takip edilmektedir. Esasen ÖSYM konusu, "Türkiye'de Yükseköğretim" genel başlığı altında yürütülmekte olan çalışma kapsamında bir süredir Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu'nun gündemindedir.

Bu bağlamda, ÖSYM'nin, hukuki statüsü, örgüt ve personel yapısı ve sınav uygulamalarını ele alan bir denetleme çalışması tamamlanma aşamasına gelmiş bulunmaktadır. Sayın Cumhurbaşkanımız, 2010 KPSS ile ilgili olarak ortaya atılmış olan söylenti ve iddiaların da söz konusu çalışmanın kapsamına dahil edilmesi talimatını vermişlerdir."


KPSS'ye dava
YÖK Genel Kurulu, bugünkü toplantısında
gündem dışı olarak KPSS'de yaşanan sıkıntıları ve ÖSYM'yi görüşecek. Toplantıda rutin gündeminin yanısıra son günlerde tartışılan KPSS'de kopya iddiaları ile hedef haline gelen ÖSYM'yi tartışacak. YÖK
'ün ÖSYM'nin güven kaybından oldukça rahatsız olduğu ifade edilirken, ÖSYM'nin zarar görmemesi için nelerin yapılabileceği de toplantıda görüşülecek.

YÖK Denetleme Kurulu tarafından yürütülen
soruşturma kapsamında ise ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan'ın 'savunma'sının alınmayacağı sadece 'bilgisine başvurulacağı' öğrenildi. YÖK
Denetleme Kurulu ise soruşturmaya dair kapsamlı incelemesini sürdürüyor.

AKŞAM'ın edindiği bilgilere göre Denetleme Kurulu'nun incelemesi kapsamında ilk oluşan kanaatin 'kopya olabilir' şeklinde olduğu öğrenildi. Kopya kanaatinin güçlenmesi nedeniyle incelemenin daha da derinleştirilmesine karar verildi. İncelemenin derinleştirilmesi ile illerdeki ÖSYM yetkililerinin de bilgisine başvurulabileceği öğrenildi. Sınav öncesinde bazı adaylar tarfından soruların elde edilmiş olma ihtimali nedeniyle bu adımların atılacağı bildirildi.

YÖK'e Davet var...
Öte yandan iddialar çerçevesinde mağdur olduğunu söyleyen veya adı kopya olayına karışan adaylar
YÖK'e davet edilecek. Adayların yasal olarak YÖK
'e çağrılamayacakları için sadece davet edilecekleri ve gelmemeleri durumunda da bir işlem yapılmayacağı kaydedildi.

Görev süresi her 6 ayda bir uzatılan Yarımağan için en son haziran ayının son haftası 'görev uzatımı' yapıldığı da öğrenildi. Yarımağan'ın görev süresinin aralık ayının son haftasında bittiği ve bu tarihte de Yarımağan'ın süresinin uzatılmasını istememesi bekleniyor. Ancak Yarımağan soruşturmaların tamamlanması halinde daha erken de ayrılabilecek.

REKTÖRSÜZ ÜNİVERSİTELERE YENİ REKTÖR
YÖK Genel Kurulu toplantısında Giresun Üniversitesi ve Türk - Alman Üniversitesi rektör seçimleri de gerçekleşecek. Prof. Dr. Osman Metin Öztürk'ün emekliye ayrılmasıyla rektörlük makamı boşalmış, Prof. Dr. Halil İbrahim Bahar, Rektör Vekili olarak atanmıştı. Seçimlerde 2 oy alan Prof. Dr. Yılmaz Can listeye alınmış en yüksek oyu alan adaylar ise liste dışı bırakılmıştı. Tartışmalar üzerine Yılmaz Can'ın istifa etmesi üzerine liste Cumhurbaşkanlığından geri gönderilmişti.
YÖK Genel Kurul toplantısında, yeni kurulan Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi, İstanbul Medeniyet Üniversitesi, İzmir
Katip Çelebi Üniversitesi, Konya Üniversitesi, Kayseri Abdullah Gül Üniversitesi ve Erzurum Teknik Üniversitesinin rektör adayları belirlenecek. Ayrıca Türk-Alman Üniversitesine rektör adayı belirlenmesi de ele alınacak.

'SINAV ÖNCESİ SIZDIRMA OLABİLİR'
YÖK Denetleme Kurulu'nun incelemesinde 'sınavdan sonra ÖSYM'de bir değişiklik yapılmadığı' yönünde tespitte bulunduğu ifade edildi. Denetleme Kurulu'nun 'sınav öncesi sızdırma yapılmış olabileceği' görüşüne varıldığı öğrenildi. Bu konuda ÖSYM'de ve illerde konunun araştırılacağı, ÖSYM çalışanları ile görüşmeler yapılacağı da öğrenilidi.
YÖK ve ÖSYM kaynakları, 'Olayın üzerine gidiyoruz. Sızdırma olabilir. Sınav öncesinde bir durum olmadığına dair bir şey söylenemez. Bu konuda derinlemesine inceleme yapıyoruz' dedi. Öte yandan Ankara Cumhuriyet Savcılığı da konuyu derinlemesine inceliyor.


kaynak: ekolay.net