Karadeniz'de balıkçıların büyük bölümü, 1 Eylül Çarşamba günü açılacak yeni av sezonu için hazırlıklarını tamamladı.
Doğu Karadeniz Balıkçı Kooperatifleri Birliği Başkanı Ahmet Mutlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Trabzon ve çevresindeki balıkçıların yeni av sezonu için hazırlıklarını tamamlama çalışmalarını hızlandırdıklarını söyledi.
Balıkçıların yüzde 70'inin av sezonu için hazırlıklarının büyük bölümünü tamamladıklarını ve denize açılmayı beklediklerini belirten Mutlu, ''Geri kalan kısmı ise ufak tefek eksiklerini tamamlamak için çalışmalarını sürdürüyor. Bazı balıkçılar teknelerinin bakım ve onarımı için tersanede sıra beklerken, bazıları da yakıt ve benzeri küçük eksikliklerini karşılamaya çalışıyor'' dedi.
Başkan Mutlu, balıkçıların, yaklaşık 80 tekne ile 1 Eylül'de denize açılacaklarını, diğerlerinin ise 10-15 gün gecikmeli olarak denize çıkmalarını beklediklerini ifade ederek, ''Öyle tahmin ediyorum ki Eylül'ün 10'u, 15'i gibi tüm balıkçılarımız denizde olur. İnşallah bu yıl verimli bir balık avı sezonu geçiririz'' diye konuştu.
Yasak olmadığı için küçük balıkçıların yıl boyu avlanmaya devam ettiklerini anımsatan Mutlu, şöyle devam etti:
''Dolayısıyla onlar şu anda denizdeki durumu bizden daha iyi biliyorlar. Biz de haberleri onlardan alıyoruz. Küçük balıkçılarımızın söylediklerine bakılırsa ağlara balık vuruyor, dipte de balık var. Küçük balıkçılardan aldığımız bilgilere göre, bu yıl av sezonu geçen yıla göre daha iyi geçecek gibi görünüyor. Deniz av verir mi, vermez mi bilemeyiz. Ama geçen seneye göre daha da iyi görünüyor, yani deniz balık verecek gibi görünüyor.''

-SEZON PALAMUTLA BAŞLAYACAK-


Başkan Mutlu, av sezonunun, şu anda bol gibi gözüken palamutla başlayacağını belirterek, ''Kıraça zaten var. Palamut göç balığı olduğu için biz onu daha çok önemsiyoruz. Normal avcılık olursa 1.5-2 ay palamut avı sürer. Boğazdan bu tarafa balıkçılar, palamudun görüntüsünün fena olmadığını belirtiyorlar'' dedi.
Balığa bu yıl da her yıl olduğu gibi umutla çıkacaklarını vurgulayan Mutlu, ''Yeter ki balık olsun, avcılık olur. İnşallah balık bol olur da biz de insanlara bol ve ucuz balık yediririz, tek temennimiz bu'' diye konuştu.


İnternethaber..