YÜKSEK Öğretime Geçiş Sınavı’ndaki (YGS) kopya skandalına, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) 4 aydır sessiz kaldığı belirtildi. Polisin operasyondan sonra bilgilendirdiği ÖSYM’nin, iddialar üzerine harekete geçip, konuyu araştırdıktan sonra soruşturma için idari bilgi akışını sağlamadığı öne sürüldü.

Eskişehir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne yapılan ihbarda, YGS'ye giren öğrencilerin kopya çekeceği bilgisi üzerine başlatılan soruşturmanın ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı. Eskişehir Emniyet Müdürlüğü görevinde bulunduğu sırada Hanefi Avcı’nın 4 aydır bizzat yürüttüğü ve KOM Şube Müdürlüğü’nün 4 aydan bu yana takip ettiği YGS’deki kopya skandalının şüphelilerine ulaşılması için yapılan çalışmalar sonuç verdi. YGS'nin yapıldığı 11 Nisan günü Eskişehir’de Metin Gökçen, evine yapılan baskında el konulan cep telefonundaki mesajlarda, YGS'nin matematik sorularının cevap anahtarının yer alması üzerine gözaltına alındı.

ÖSYM 4 AYDIR YANIT VERMEDİ

Sınav sorularının yanıtları cep telefonunda bulanan şüpheli Metin Gökçen’in tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasından sonra polisin derinleştirdiği araştırmada önemli ipuçlarına ulaşıldı. Türkiye’de 16 ilde belirlenen 108 isim ÖSYM Başkanlığı’na bildirilerek, aralarında sınava girenlerin ortak cevaplarının belirlenmesi ve buna göre bir değerlendirilme yapılması talep edildi. Ancak polisin 4 ay önce yazdığı yazıya ÖSYM yanıt vermedi.

ORGANİZE KOPYA

Sınav sorularının doğru yanıtlarının 16 değişik ilde zincirleme olarak dağıtılmasının ‘organize’ olduğunu değerlendiren polis, bu yöndeki çalışmalarını derinleştirdi. Sonuçların gönderildiği isimlerin mezun olduğu lise, devam ettiği dershaneleri de mercek altına alan güvenlik güçleri, ‘organizasyonda herhangi bir dini grubun etkisi ya da bir terör örgütü bağlantısı olup olmadığı’ üzerinde de titizlikle duruyor. Yanıtların gönderildiği cep telefonları arasındaki HTS ve analiz raporlarından harekete geçen polis, şebekenin elebaşını da ortaya çıkarmaya çalışıyor.

16 İLDE SORUŞTURMA

Mardin’in Kızıltepe İlçesi'ne kadar uzanan soruşturma kapsamında Diyarbakır, İstanbul, Ankara, Şanlıurfa, Şırnak, Mersin, Afyonkarahisar, Çanakkale, Gaziantep, Adana, Manisa, Sinop, Batman, Bursa, Kocaeli, Amasya’da belirlenen 108 isim üzerindeki soruşturma sürüyor.

vatan