Kaynak: Vakit / Tarih/Saat: 08 Eylül 2010, 13:49:39 / Link : www.Vakit.com.tr
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Genel Müdürlüğü döneminde SSK'da özürlü personel alımlarında bile akıl almaz usulsüzlükler yapıldığı ortaya çıktı.


Özürlü adaylar arasından “yandaş” olanlar, puanları yükseltilerek memur atanmış. 18 yaşından küçük olmasına rağmen memur atananlar bile var. Yine bir “yandaş” kız kaçırmaktan hükümlü ama memur atanmış.

İŞTE O ŞOK BELGE

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Genel Müdürlüğü döneminde SSK'da özürlü personel alımlarında akıl almaz usulsüzlükler yapıldığı ortaya çıkarken, belgelerine Vakit ulaştı.

SSK, İstanbul ve Ankara Ünitelerin ihtiyacı için 20.01.1996 tarihinde sakat memur sınavı yapıyor. Yazılı ve ardından yapılan sözlü sınavlar sonucunda başarı gösteren özürlüler açıktan memur atanıyorlar. 95 aday numaralı Yılmaz Kılınç sınavda 70 puan alıyor. Sosyal Sigortalar Kurumu Ankara Sağlık İşleri Müdürlüğü Sakat Personel Sınav Cevap Kağıdı'nda Yılmaz Kılınç'ın 70 puan aldığı açıkça görülüyor.

ORTALAMASI 72.5'TEN 85'E YÜKSELTİLMİŞ

SSK Ankara Sağlık İşleri Müdürlüğü Sakat Personel Sözlü Sınav Tutanağı'nda ise Yazılı Sınavı Kazanan Aday Personeli olarak gösterilen Yılmaz Kılınç'ın yazılı sınav notu 95 olarak gösteriliyor. Sözlü notu da 75. ortalama ise 85. Yılmaz Kılınç 85 ortalama puanla kazanıyor ve Ankara Eğitim Hastanesi'ne açıktan atanıyor. Puanı yükseltilmemiş olsaydı Kılınç'ın ortalaması 72.5'te kalacak ve atanamayacaktı. Belgelerde görüldüğü üzere nitekim, ortalaması 75.5 ile 72.5 olan çok sayıda özürlü adayın ataması yapılmıyor. Yılmaz Kılınç gibi Ali Ekber Yavuz, Özlem Nazenin, Mesut Susuz da puanları yükseltilerek haksız yere memur atanıyor.

DAHA BİTMEDİ

Sözlü Sınav Tutanağı'nın altında Komisyon Başkanı olarak Dr. Yaşar Çalışkan imzası bulunuyor. Sınavda “torpil” yapıldığı şikayeti üzerine, sınavı kazandığı bildirilen adaylarla ilgili olarak soruşturma açılıyor. Teftiş Kurulu Başkanlığı Başmüfettişi Aziz Öztürk, rapor hazırlıyor.

18 YAŞINDAN KÜÇÜĞÜ DE MEMUR ATAMIŞLAR

Öztürk'ün raporuyla, yukarıdaki isimlerin puanları yükseltilerek memur atanmalarının yanı sıra, henüz 18 yaşında olmayan Suna Geyik'in de memur olarak atandığı saptanıyor.

YÜZDE 90 ÖZÜRLÜYÜ YURTDIŞI ATAMIŞLAR

Yine, sakatlık oranı yüzde 40'dan az yüzde 70'den fazla olmamasına rağmen sakatlık oranı yüzde 90 olan görme özürlü Ayhan Havuş'un Yurtdışı İşçi Hizmetleri Dairesi Başkanlığı'na atandığı tespit ediliyor. Rapora göre aynı şekilde sakatlık oranı yüzde 85 olan Ortaokul mezunu Dursun Kangür Ankara İhtisas Hastanesi'ne atanıyor. Sakatlık oranı yüzde 95 olan Ahmet Dumlupınar Ankara Eğitim Hastanesi'ne atanıyor.

VE DAHA NELER NELER

Sakatlık oranı yüzde 40'dan az yüzde 70'den fazla olmamasına rağmen sakatlık derecesi yüzde 35 olan Ali Gündoğan da Gaziosmanpaşa Sigorta Müdürlüğü'nde işe başlatılıyor.

Yazılı sınav kağıdına göre 4 doğru cevap karşılığı 40 puan alması gereken Tülin Kalın, 7 doğru cevap yapmış gibi gösterilerek 70 puan ile Eyüp Hastanesi'ne atanıyor.

ADAM HÜKÜMLÜ, MEMUR ATANMIŞ

Kesinleşmiş yargı kararlarına göre, hapis cezaları yanında zorla kız kaçırma suçundan 10 ay ağır hapis cezası ile hükümlü Medet Kalkan da Okmeydanı Eğitim Hastanesi'ne atanıyor.