Adel Genel Müdürü Dursun, ucuz ve kalitesiz kırtasiye ürünleri konusunda uyarıda bulundu.

Güvenlik standartlarına uygun olarak üretilmeyen ürünlerin, içerdikleri zararlı kimyasallar sebebiyle kanserin de aralarında bulunduğu pek çok ciddi hastalığa neden olduğunu vurgulayan Dursun, Çin’den gelen kırtasiye ve oyuncak ürünlerinde sağlığa zararlı girdiler bulunma olasılığının yüksek olduğunun altını çizdi.
Üretici ve tüketicileri ürün güvenliği ve kalite konusunda bilinçlendirme misyonunu benimsediklerini vurgulayan Dursun, "Kırtasiye ürünleri ile temas biçimleri yoğun olarak cilt teması, eller vasıtası ile veya doğrudan göze bulaşma, ağız teması ile sindirim sistemine bulaşma ve ürününü içerdiği uçucu sıvıların solunması şeklinde. Kırtasiye malzemelerinde kullanılmaması gereken maddeler Avrupa Birliği’nin Oyuncaklar Tüzüğü’nde belirtiliyor. Ürünlerde yasal limitlerin üzerinde ağır metal (civa, kurşun, baryum, kadmiyum) ve fitalat gibi sağlığa zararlı maddeler olmamalı. Solvent bazlı yapıştırıcılar çocuklardan uzak tutulup, su bazlı yapıştırıcılar tercih edilmeli. Yüz Boyası ve Dövme Kalemi gibi cilt üzerine uygulanan kozmetik ürünlerde dermatolojik testlerden geçmiş güvenilir ürünler satın alınmalı” diyerek genel olarak çocuklar tarafından kullanılan kırtasiye ürünlerinde, ürün güvenliğinin önemine dikkati çekti.
ÇİN UYARISI
Çinli kırtasiye üreticilerinin, geliştirdikleri ürünleri maliyet avantajından dolayı tüm dünyaya satabildiğini, yerli üreticilerin bu şansının yüksek maliyetlerden dolayı mümkün olmadığını belirten Dursun, "Uzakdoğu ve özellikle Çin’den gelen birçok kırtasiye ürünü düşük fiyatı ve çeşitliliği gibi nedenlerden ötürü yaygın şekilde Türkiye’ye ithal ediliyor. Çok sayıda üreticinin olduğu Çin’den gelen kırtasiye ürünlerinde, oyuncak ürünlerinde de olduğu gibi sağlığa zararlı girdiler bulunması olasılığı yüksektir. Güvenlik testlerinin de maliyeti yüksek. Türkiye’de gerek birçok ithalatçının, gerekse de bazı küçük üreticilerin standartlara uyumları konusunda ciddi endişelerimiz var. Maalesef, bazı yerli üreticiler ithal Çin mallarıyla rekabet edebilmek için maliyetlerini düşük tutmaya, ürün güvenliğinden ve kalitesinden taviz vermeye meyilli olan üreticiler bulunuyor" dedi.


hrryt