Diyarbakırlı öğrenci ve veliler şok yaşadı


Diyarbakır Sosyal Bilimler Lisesi'ni tercih eden öğrenciler, eğitim-öğretimin ilk gününde hayal kırıklığı yaşadı. Türkiye'nin gözde liselerinden Fen Liseleri'nin sözel bölümü ile yüksek puandan öğrenci kabul eden Sosyal Bilimler Lisesi'ni kazanarak Diyarbakır'a gelen onlarca öğrenci ve velileri, gördükleri karşısında şok oldu.Birçok özelliği yazılarak, öğrencilerin tercih etmesi sağlanan okulun sadece tabelası ile 2 dersliği var, derslikleri de eğitime hazır değil.
Diyarbakır Milli Eğitim Müdürlüğü, Sosyal Bilimler Lisesi tabelası asarak gösterdiği binanın sadece iki dersliğini sınıf olarak ayırdı. Binanın geriye kalan kısmında düz lise öğrencilerinin eğitim görmesi ve tercih kılavuzunda yazılan şartların hiçbirinin olmaması velilerin tepkisine neden oldu. Veliler, "Çocuklarımız çok iyi puanlarla burayı tercih etti, yerleşti. Gördüğümüz manzara karşısında şok olduk. Kocaman binada iki sınıf ayırmışlar, bu sınıflar bile hazır değil." diye ifade ettiler.
Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye'de sadece 26 ilde bulunan Sosyal Bilimler Lisesi'ni bu yıl Diyarbakır'a da açtı. Bu yıl tercihle 60'a yakın öğrenci alan bakanlık, onları Diyarbakır'da, kendisine bildirilen okula yerleştirdi. Aralarında, Ankara ve İstanbul'un da bulunduğu öğrenciler, kayıt işlemlerinin tamamını internet üzerinden gerçekleştirdi.

VELİLER VE ÖĞRENCİLER GÖRDÜKLERİ KARŞISINDA ŞAŞIRDI
Diyarbakırlı veliler ise dışı yeni boyanmış ve üzerine 'Diyarbakır Sosyal Bilimler Lisesi' tabelasını gördükleri binayı görünce her şeyin tam olduğunu düşündü. Okulların eğitim-öğretime başladığı bugün, okula gelen onlarca veli ve öğrenci gördükleri manzara karşısında şok oldu. Lise olarak ayrılan bölümde, aynı bahçede bulunan iki okulun müdür yardımcıları odaları ve Ziya Gökalp Lisesi öğrencilerinin kullanacağı dersliklerle, çocuklarına ayrılan dersliklerin ise henüz tamamlanmadığını gördü. Okul yönetiminin olmadığını öğrenen veliler, müdür yardımcısı olarak görevlendirilen bir bayana şikayetlerini iletti.
Ankara'dan Diyarbakır'a gelen bir öğrenci, gördüğü manzaranın kendisini üzdüğünü söyledi. Öğrenci, arkadaşlarının hayal kırıklığı yaşadığını belirterek, "Tercih yaparken özellikle Sosyal Bilimler Lisesi'ni tercih ettim. Fen ve diğer liseleri de yazabilirdim. Giriş şartları ve sosyal imkanlarının hiçbiri yazıldığı gibi değil. Düz lisede okuyan arkadaşlarımızın derslikleriyle aynı koridordayız. Okul bahçesi diğer liseyle aynı. Sosyal olarak hiçbir artısını göremedik." diye konuştu.

Gördükleri duruma tepki gösteren veliler, biraya gelerek okulun müdür yardımcısıyla toplantı yaptı. Veliler, şunları ifade ettiler: "Okul dışarıdan göründüğü gibi değil. Yetkililer her şey yolunda açıklaması yapıyorlar. Gelsinler bu okulda öğrencilerin halini görsünler. Bu gençlerin geleceği ve hayaliyle kimsenin oynamaya hakkı yok."
Diyarbakır Milli Eğitim Müdürlüğü ise konu ile ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.


haberaktuel