Liderleri Öldürme Fantezisi
Gil Vicente'nin "Provokatif" Çizimleri, Büyük Bir Tartışma Koparmış Durumda.

Sadece 1 dakikada dislerinizi beyazlatmak çok kolay BREZİLYALI sanatçı Gil Vicente'nin aralarında Papa 16. Benedikt ve ABD eski başkanı George W. Bush'un da bulunduğu dünya liderlerini öldürmesini konu alan eskizler, Sao Paolo Sanat Bienali'nde bugünden itibaren sergilenecek.

Gil Vicente'nin "provokatif" çizimleri, daha sanatseverlerin beğenisine sunulmadan, büyük bir tartışma koparmış durumda. Bienal yönetimine, Vicente'nin çalışmasını programdan çıkartılması için başvuru yapıldı. Küratörler, bu başvuruyu, "Sanatın bağımsızlığı ilkemizdir" diyerek reddetti.


Ahmedinejad ve Şaron

İsrail eski başbakanı Ariel Şaron, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth ve BM eski Genel Sekreteri Kofi Annan gibi daha birçok isimle ilgili cinayet fantezilerini sergileyen Vicente, eserlerinin Bienal programından kaldırılmak istenmesine sert tepki göstererek, "Yapıtlarımın suç işlemeyi meşrulaştırdığını iddia ediyorlar. Halkın parasını gasp etmek suç değil mi? Televizyon haberleri suçu meşrulaştırmıyor mu? Sadece benim işim mi suçu meşru kılıyor. Neden eserlerimi kaldıracakmışız? İnsanlar bunu görmek istiyor" diye konuştu.


haberler.com