Doğalgaza Zam Var mı?
Enerji Bakanı Yıldız, Doğalgaza Zam Yapılması Konusunda Açıklamalarda Bulundu.

59 TL ile aracinizda çizikten eser kalmayacak! Tiklayin! Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ellerindeki verilere göre doğalgaza zam yapılmasını gerektirecek bir her hangi bir durumun olmadığını söyledi.

Yıldız, Cihan Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, doğalgaza en son zammın 2008 yılının kasım ayında yapıldığını, o tarihten sonra her hangi bir zam yapılmadığını ifade etti. 2009 yılı içinde ısrarla doğalgaza zam ne zaman yapılacağını sorulduğunu kaydeden Yıldız, "Israrla ben de diyorum ki, elimizdeki verilerle doğalgaza zam yapılmasını gerektirecek bir her hangi bir durum yok. Ekonomik fiyatlama mekanizması ön plandadır. Bununla alakalı siyaset bu fiyatları belirlemiyor. Her defasında bunu altını çizerek aktarıyorum. Zannediyorum bu konuda farklı spekülasyonlar oluşturmaya dönük işlemler de yapılıyor. Açık ve seçik söylüyoruz. Elimizdeki verilerle doğalgaza zam yapılması yönünde elimizde bir argüman bulunmamaktadır." dedi.


İran'a uygulanan ambargonun Türkiye'nin enerji elde etmesinde sıkıntı olup olmayacağı yönündeki soruya ise Yıldız, "Ham petrolde ve önceden anlaşması yapılmış doğalgaz anlaşmalarında izolasyon, her hangi bir ambargo bulunmamaktadır. BM'nin Güvenlik Konseyi'nin kararları bizi bağlar. Hem doğalgaz tedarikinde, hem petrol tedarikinde böyle bir kısıt yoktur. Bu yüzden kamu kurum kuruşlarını ilgilendiren, ülkemizi ilgilendiren bu ambargodan oluşacak enerji tedarikiyle alakalı bir problem bulunmamaktadır" diye konuştu.

Yıldız, 2001 yılında yapılan kanun değişikliği, şu anda yaptığımız başka kanun değişikleriyle enerjide daha stabil, daha rekabetçi, daha özel sektör ağırlıklı bir yapı oluşturmayı düşündüklerini söyledi.


"NABUCCO GAZSIZ KALMAZ"


Türkiye'nin doğusunda bulunan doğalgaz ve petrol kaynaklarını batısında bulunan tüketim kaynaklarına ulaştırmak için önemli bir avantaja sahip olduğunu kaydeden Yıldız, şunları söyledi:


"Bir projeyi tercih etmek diğer projeden vazgeçmek anlamına gelmemektedir. Özellikle Doğu-Batı aksındaki hem petrol hem doğalgaz, kuzey-güney aksındaki petrol ve doğalgaz boru hatlarının Türkiye'nin stratejik önemini artıracağına inanıyoruz. Bakü-Tiflis, Kerkük-
Yumurtalık petrol boru hatlarının çalışması, işletmesi devam etmektedir. Aynı zaman Bakü-Tiflis-Erzurum doğalgaz hattı, kendi içinde enterkonneksiyonu, Rusya, Azerbaycan, Cezayir, İran, Nijerya'dan alınan doğalgazla beraber Türkiye büyümesini sürdürmektedir. AB üyesi ülkelerin doğalgazdaki arz güvenliğinin çözümünün bir parçası olmak adına geliştirdiği Nabucco Projesi hayatı bir önem taşımaktadır. Doğalgaz boru hatlarının öncelikle kaynak probleminin çözülmesi gerekir. Bu yüzden Azerbaycan, Irak, Türkmenistan ve şartların uyumlu olması halinde İran'la yapılacak görüşmelerin mutlaka Nabucco boru hattına artı kazandıracağı kanaatindeyiz. Bu boru hattı gazsız kalmaz. Özellikle bizim doğumuzdaki Kaynaklar var ola geldikçe batımızdaki tüketim noktaları devam ettikçe, Nabucco boru hattı önemini koruyacaktır. Orta ve uzun vadeli projeler arasında yer almaktadır. Büyüklüğü açısından tehditleri çok olabilir, yapılmasına engeller her zaman çıkıyor olabilir. Ama bu projenin yapılmayacağı anlamına gelmeyecektir. Bizde altı ortakla beraber inşallah bu projeyi gerçekleştireceğiz."

haberler.com