Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gaziantep'te sanayici ve işadamlarıyla bir araya geldi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gaziantep'te sanayici ve işadamlarıyla bir araya geldi. Gaziantep Sanayi Odası ve Gaziantep Ticaret Odası'nı ziyaret eden Şimşek, Gaziantep'e teşekkür için geldiğini belirterek, Türkiye'nin referandum sürecini başarılı şekilde geride bıraktığını, 'Hayır'ı ve 'Evet'i ile kendisini ifade eden herkese saygı duyduklarını ve bu süreçte katkısı olan herkese teşekkür ettiklerini söyledi. Anayasa değişiklik paketinin özellikle Avrupa ile yakınlaşmasında önemli paket olduğunu belirten Bakan Şimşek, milli iradenin daha güçlü şekilde devlete yansıtılmasının sağlandığını kaydetti. Şimşek, bu açılımı yapmayan Çin'de kişi başına düşen milli gelirin Türkiye'nin dörtte biri kadar, ABD'de ise kişi başına gelirin 46 bin Dolar olduğuna dikkati çekti.Türkiye'de Anayasa değişiklik paketi ve özellikle yargı bölümünün çok tartışıldığını kaydeden Şimşek şunları söyledi: "Milli iradenin her yere yansımasını faydalı görüyorum. Vatandaşın değişen dünya vizyonuna göre uyum sağlanması lazım, bu uyumun bütün kurum ve kuruluşlarıyla hepimizin sağlaması lazım. Mesela Sosyal Güvenlik Reformu yapıldı, 2006'da ilk yapıldığı haliyle çok daha güçlü bir reformdu, ama Sosyal Güvenlik Reformu iptal edildi. Onun etkileri çok uzun vadede hissedilecek. Türkiye nüfusu genç bir ülke, 65 yaş üzeri nüfusun toplam nüfusa oranı yüzde 7 civarında. Ona rağmen sosyal güvenlik sisteminin parametreleri 1990'lı yılların başında siyasi müdahalelerle ciddi şekilde bozulduğu için bu sene ben sanayiciye, sosyal güvenlik kurumuna aktarılan paranın onda birini destek olarak versem, inanın bütün sektörler ayağa kalkar. Bu sene Maliye Bakanı olarak, Sosyal Güvenlik Kurumu'na transfer edeceğim miktarın toplamı bütçeden öngörülen rakam 57,7 milyar lira. Bu doğru bir şey mi? Hayır."

Şimşek, anayasa değişiklik paketiyle yapılan düzenlemelerin iş dünyası açısından da önemli olduğunu kaydederek, "Biz performansa dayalı bir kültürün dinamiklerini yerleştirirsek, bu ülkeyi kimse tutamaz. Büyük bir küresel krize rağmen biz kazanımları kaybetmedik. Bir yıl içinde tekrar neredeyse kriz öncesi dönemdeyiz, hemen hemen bütün göstergelerde oradayız. Kriz öncesi milli geliri 140 milyar dolardı, muhtemelen bu sene sonu itibariyle 720'nin altına inmeyiz. Büyük bir küresel krize rağmen, önemli bir darbeydi önemli bir şoktu. Küresel kriz diye gelip geçmeyin, hala bitmedi, ona rağmen biz 2008'de zirveye vardığımız noktadan uzak değiliz. İstihdamda da aynı şekilde, faizde çok daha iyi noktadayız" diye konuştu.


SİMİT VE MISIR DAĞITTI


Referandumun ardından sivil toplum kuruluşlarına gerçekleştirdikleri 'Teşekkür' ziyaretleri kapsamında
Gaziantep'in alışveriş merkezi konumundaki Gaziler Caddesi'ni de gezen Şimşek, simit tezgahının başına geçerek simit, bir Mısır tezgahında da kaynamış Mısır dağıttı. Tezgahtaki kişinin Maliye Bakanı olduğunu gören vatandaşlar simit ve Mısır tezgahının önüne akın etti. Yaklaşık 300 kişiye simit ve Mısır dağıtan Şimşek, dağıttıklarının parasını seyyar esnafa verdi, yolda karşılaştığı erkek çocuklara Oyunca araba, kız çocuklarına ise bebek hediye etti.


alıntı:haberler.com