Milyonlar bırakan babanın hastane masrafları davalıkBir zamanlar İstanbul Anadolu yakasının elektrik dağıtım işini alan Aktaş Elektrik ile Beşiktaş’taki Otim başta olmak üzere 300 milyon TL’ye yakın gayrimenkulü bulunan Aktepe İnşaat’ı bünyesinde barındıran Ar Holding’de miras kavgası yaşanıyor. 2008 yılında ölen baba Sabri Artam’ın hastane masrafları, mirasçıları karşı karşıya getirdi


Yaptığı hayır işlerinden dolayı “Devlet Üstün Hizmet Madalyası” alan ve 26 Mart 2008 tarihinde vefat eden Türkiye’nin önemli işadamlarından Sabri Artam’ın kurduğu yüzlerce milyon liralık gayrimenkulü bulunan Ar Holding’de, miras kavgası ilginç bir boyut kazandı. Babanın hastane masrafı, çocuklar arasında davaya konu oldu.
ÖLMEDEN ÖNCE BAŞLADI
Sabri Artam’ın 4 çocuğu arasındaki miras kavgası, ölmeden önce başladı. Artam’ın çocukları Ayşe Figen Erden, Betül Artam ve Cengiz Artam; ağabey Atilla Artam’ı, anneleri ve babalarının ağır hastalıklarından yararlanarak şirket hisselerini ele geçirmekle suçladı. Atilla Artam’ın, ebeveynlere imzalattığı belgelerle holding ve Aktepe İnşaat’ta çoğunluk hisseleri ele geçirdiğini iddia eden 3 kardeş, ağabeylerine karşı onlarca dava açtı.
Hisse kavgası, son olarak “Alzheimer” hastası olan Sabri Artam’ın, uzun yıllara yayılan 3.3 milyon TL’lik hastane masrafı ile yeniden alevlendi. Atilla Artam’ın yüzde 65 hisse ile tek başına yönettiği Aktepe İnşaat, Atilla Artam’ın verdiği vekalet ile hastane masraflarını kardeşlerden tahsil etmeye karar verdi. Aktepe İnşaat, 3 milyon 291 bin TL’lik hastane masraflarını mirasçı Betül Artam ve Ayşe Figen Erden’den alabilmek için icra takibi başlattı.
Kızkardeşler itiraz edince icra takibi durduruldu. Aktepe İnşaat, karara itiraz ederek, sürekli tedavi gören Artam’ın hastane masraflarının şirket kasasından ödendiğini belirtti. Şirket, kızların babanın mirasını kabul ettiğini, dolayısı ile hastane masraflarını ödemeleri gerektiğini savundu.
‘AĞABEYİM MİRASÇI DEĞİL’
Baba Artam’ın hastane masrafları için aleyhine 3.3 milyon TL’lik icra takibi yapılan kızkardeşlerden Ayşe Figen Erden, alacağın iptali için açtığı davanın yanı sıra, davaya neden olan Aktepe İnşaat’ın genel kurul kararının da iptalini istedi.
Ağabeyi Atilla Artam’ın, milyon dolarlık malvarlığını üzerine geçirdiğini iddia eden Erden, “Ele geçirdiği çoğunluk hisselerle bize hastane masrafları davası açtırdı” iddiasında bulundu. Anlayamadıkları bir nedenle erkek kardeşleri Cengiz ve Atilla Artam’ın babalarının mirasçısı görünmediğini, bu nedenle iki erkek kardeşin vasiyetin iptali davası açtığını hatırlatan Ayşe Figen Erden, “Kendisi mirasçı görünmediği için babamın hastane masraflarını mirasçı sıfatı ile bize ödetmeye çalışıyor” dedi.
Aktaş Elektrik’in de sahibiydi
Muhafazakâr kimliği ile tanınan ünlü işadamı Sabri Artam, İstanbul Anadolu yakasının elektrik dağıtım işini alan ve daha sonra lisansı iptal edilen Aktaş Elektrik ve Beşiktaş’taki Otim İş Merkezi’nin sahibiydi. Adına bir vakıf bulunan işadamı, Sabri Artam Vakfı Otomobil Müzesi kurmuştu. Şirketlerini Ar Holding çatısı altında toplayan Sabri Artam’ın sahibi olduğu Aktepe İnşaat’ın herhangi bir faaliyeti bulunmuyor. Şirket, sahibi olduğu iş merkezi ve hanlarla birlikte 300 milyon TL’ye yakın bir değere sahip. Şirketin geliri ise, iş merkezi ve hanlardan elde edilen kiralardan oluşuyor. Aile içi miras kavgasının nedeni işte bu kira gelirleri.
87 YAŞINDA KANSERE YENİLDİ
3.3 milyon TL’lik hastane masrafının, 87 yaşında ölen Sabri Artam’ın (solda) uzun yıllardır tedavi gördüğü Alzheimer hastalığı döneminde yapıldığı öğrenildi. Yıllar süren tedavi sürecinde değişik hastanelerde yattığı belirtilen Artam, kanser sonucu hayatını kaybetmişti.
(habertürk)