TMMOB Makine Mühendisleri Odası (MMO), Yüksek Planlama Kurulu Kararı'nın iptali için Danıştay'a dava açtı.Ankara- TMMOB Makine Mühendisleri Odası (MMO), BOTAŞ'ın mülkiyetindeki Yüksek Basınç Hattı'nın özelleştirme ihalesinin hemen öncesinde Başkent Doğalgaz'a devredilmesini sağlayan Yüksek Planlama Kurulu Kararı'nın iptali için Danıştay'a dava açtı.MMO, Başkent Doğalgaz'ın özelleştirme sürecinde üç dava daha açmıştı.

TMMOB MMO'dan yapılan açıklamada BOTAŞ'ın mülkiyetindeki Yüksek Basınç Hattı'nın, Yüksek Planlama Kurulu (YPK) Kararı'yla özelleştirme ihalesinin hemen öncesinde Başkent Doğalgaz'a devredildiğine dikkat çekti. Yapılan devir işleminin kamu yararına aykırı olduğunu vurgulayan MMO, kamunun zarar ettirilmemesi gerektiğinin altını çizdi.

YPK Kararı gerekçesinin, kamuoyuna Başkent Doğalgaz Dağıtım'ın satış bedelini yükseltmek olarak yansıtıldığını dile getiren MMO, buna göre daha önce iptal edilmek zorunda kalınan ve 1 milyar 610 milyon dolar olan ilk ihale bedelinin, yılda 1 milyar metreküp gaz tüketen Baymina gibi büyük bir müşterinin son ihale kapsamına eklenmesi durumunda daha da yükseleceğini ileri sürdü.

MMO son ihalenin 1 milyar 211 milyon dolar ile ilk ihaleden daha düşük bir bedelle gerçekleştirilmesiyle, kamunun zarar ettirildiğini, kamu kaynaklarının özel sektöre aktarıldığını iddia etti. Oda olarak Başkent Doğalgaz Dağıtım'ın özelleştirilmesine yönelik yargı mücadelesi kapsamında en son BOTAŞ mülkiyetindeki Baymina Santraline doğalgaz ileten Yüksek Basınç Hatlarının BOTAŞ'tan alarak Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş.'ye devreden, haksız ve hukuksuz bir şekilde örtülü ve dolaylı olarak özelleştirme kapsamına sokan YPK Kararı'nın yasa ve hukuka aykırılığı nedeniyle Danıştay'a dava açtıklarını ifade etti.

Üç dava açmıştı

TMMOB MMO, Başkent Doğalgaz A.Ş.'nin özelleştirme sürecinde üç ayrı dava açmıştı. Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin ihale ilanı ve dayanağı olan 15 Haziran 2007 tarihli Belediye Meclis Kararı, Rekabet Kurulu'nun 24 Temmuz 2008 tarihli devir işlemine izin veren kararı ve Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun 2 Temmuz 2009 tarihli Başkent Doğalgaz Dağıtım hisselerinin yüzde 80'inin özelleştirme kapsam ve programına alınmasına ve satış yöntemiyle özelleştirilmesine ilişkin kararı iptal istemiyle MMO tarafından Danıştay'a götürülmüştü.


Kaynak : cumhuriyet.com.tr