Kayıp 3 çocukla ilgili şok ihbarı yapanın kimliği belirlendi .KAYSERİ'nin Talas İlçesi'nde geçen yıl 21 Eylül'de Ramazan Bayramı'nın 2'nci günü şeker toplamaya çıktıktan sonra ortadan kaybolan 3 çocukla ilgili Sivas Cezaevi'nde yatan bir mahkumun gönderdiği ihbar mektubunun ayrıntıları netleşmeye başladı. Mektubu yazan mahkumun kimliği belirlenirken, bu kişinin çocukları kimin öldürdüğüne dair isim verdiği de ileri sürüldü.

Kayseri'de geçen yıl Ramazan Bayramı'nın 2'nci günü şeker toplamak için evlerinden ayrılan 8 yaşındaki Ahmet Tuna Tekin ve 6 yaşındaki kardeşi Dilruba Tekin ile aynı sitede oturan 11 yaşındaki Türkan Ay'dan bir yılı aşkın bir süredir haber alınamıyor. Çocukları arama çalışması devam ederken dün Sivas Cumhuriyet Başsavcılığı'na bir ihbar mektubu ulaştı. Aranan çocukların, organları alındıktan sonra Fırat Nehri’ne atıldığının iddia edildiği mektup üzerine geniş çaplı soruşturma başlatıldı.
Sivas'ta oturan Fırat Yıldız, arkadaşı Ramazan Utuş'u da alarak cezaevinde yatan ağabeyi Hamdi Yıldız'ı görmek için geçen hafta Sivas E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda, açık görüşe gitti. Açık görüş sırasında Fırat Yıldız'ın yanına yaklaşan bir mahkum, “Sana bir mektup versem Kayseri'ye yollar mısın?” diye sordu. Mektubu alan Fırat Yıldız mektubu postaya vermeden önce merak ederek arkadaşıyla birlikte açıp okudu. Okudukları karşısında şaşkına dönen Yıldız, mektubu alarak Cumhuriyet Savcılığı'na gitti. Mektubun incelenmesinin ardından Fırat Yıldız ve Ramazan Utuş'un ifadelerini alan savcılık konuyla ilgili soruşturma başlattı.

Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yaptığı incelemeler sonucunda mektubu cezaevinde yatan N.A. adlı mahkumun yazdığı belirlendi. Savcılığın bularak ifadesini aldığı Kayserili mahkumun olayda kaybolan 3 çocuğu kaçıran kişinin N.A. adlı bir yakını olduğu bilgisini verdiği bildirildi.
Mahkumun ifadeleri üzerine soruşturma derinleştirildi. Kayseri Emniyet Müdürlüğü'ne de bilgi verilerek mahkumun işaret ettiği kişiyle ilgili araştırma talep edildiği öğrenildi.

MEKTUPTA NE YAZIYORDU

Kapalı cezavinde ‘cinayet’ten ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Kayserili mahkumun, ‘Kayseri Emniyet Müdürlüğü’ne diye başlayan mektubu şöyle devam ediyordu:
‘Ben uzun süredir Sivas Cezaevi’nde hapis yatan biriyim. Çektiğim vicdan azabı yüzünden artık uyku uyuyamıyorum. Benim cezaevinden çıkmam da artık imkansız. Bu nedenle çektiğim vicdan azabından kurtulmak istiyorum. Kayseri’de geçen yıl kaybolan 3 çocuk, 3 kişi tarafından kaçırılmış ve iç organları alındıktan sonra cesetleri Fırat Nehri’ne atılmıştır.’

vatan