5 canın bedeli 10 ay hapis!Otobüs durağına dalıp, 5 kişinin ölümüne neden olan üniversiteli sürücüye ödül gibi ceza!

Bursa’da geçtiğimiz Kurban Bayramı yaşanan trafik faciasında, kullandığı otomobille otobüs durağına dalarak 5 kişinin ölümüne neden olan ve tutuklandığı gün adliyeye çıkarılırken gazetecilere “Ölenler için özür diliyorum” diyen üniversiteli genç Atıl Arda Yavuz’amahkeme ödül gibi ceza verdi. Mahkeme, 10 aydır cezaevinde bulunan Yavuz’u, 5 yıl 10 ay hapisle cezalandırdıktan sonra tahliye etti. Feci kaza, Bursa’nınmerkez Nilüfer İlçesi Beşevler Küçük Sanayi Sitesi kavşağındaki otobüs durağında, 29 Kasım2009 günü yaşandı.

TAKLA ATIP DURABİLDİ
Yanında Ali Gökhan, Bahadır Gültekin ve Hacer Gizem Korkmaz adında arkadaşları bulunan üniversite öğrencisi 22 yaşındaki Atıl Arda Yavuz idaresindeki özel otomobil, kent merkezinden İzmir yönüne seyrettiği sırada, aşırı hız yüzünden sürücüsünün kontrolünden çıkarak savrulmaya başladı. Otomobil, durakta bekleyen vatandaşların arasına daldı. Kazada durakta bekleyenlerden 5 kadın, hızla üzerlerine gelen otomobilin altında yaklaşık 20metre sürüklenirken, araç taklalar atıp bir reklampanosuna çarparak durabildi. Kazada Semra Çetin (47), Resmiye Yurteri (64), Ebru Candaş (21), Hikmet Dikici (43) ve Cevriye Tokpınar (51) yaşamlarını kaybetti. Gözaltına alınan Atıl Arda Yavuz ise çıkarıldığımahkemede tutuklanarak cezaevine gönderildi.

‘PİŞMANIM’ DEMİŞTİ

Bursa 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Atıl Arda Yavuz hakkında “Trafik güvenliğini tehlikeye sokmak, bilinçli 5 kişinin ölümüne ve birden fazla kişinin yaralanmasına neden olmak” suçlarından dava açıldı. Olayın ardından 6 ay önce ilk duruşmasına çıkan Atıl Arda Yavuz, “Hayatımda ilk defa bir mahkeme ve hâkimgörüyorum. 4 aydır cezaevindeyim. Çok üzgünüm. Her gün kendi kendime, ne yapsaydım, bunu nasıl önleyebilirdimdiye soruyorum. Ama bu kaza meydana geldi. Pişmanım” diye konuşmuştu.

‘BENİ SIKIŞTIRDILAR’

Tüm bu gelişmelerin ardından, Bursa 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Atıl Yavuz önceki gün son kez hâkim önündeydi. Hakkında, 2 ila 20 yıl arasında hapis cezası talep edilen Yavuz, üzerine atılı suçlamaları kabul etmeyerek, olay günü kendisini bir otomobilin sıkıştırdığını ileri sürdü. Yavuz’un avukatı, müvekkilinin suçsuz olduğunu söyleyerek tahliyesini istedi. Mahkeme heyeti oyçokluğu ile üniversiteli sanığa, 5 yıl 10 ay hapis cezası verdikten sonra cezaevinde yattığı süreyi göz önünde tutarak tahliye etti.

ÖLENLERİN AİLELERİ ÖFKELİ

Kazada eşi Semra Çetin’i kaybeden Hüsamettin Çetin karara tepki gösterdi. Çetin, “Gaziantep’de baklava çalan çocuklara 20 yıl hapis cezası isteniyor. Eşim ile 4 kişinin öldüğü kazada sürücüye 5 yıl 10 ay hapis cezası veriliyor. Böyle adalet olur mu? Benim canım gitti. Geride 4 evlat annesiz kaldı. Psikolojim bozuldu. Tedavi görüyorum. Hukuka güvendiğim için Yargıtay’dan kararın bozularak döneceğine inanıyorum” dedi. Yeğeni Ebru Candaş’ı kazada kaybeden amca Sabit Candaş da “Mahkeme 5 yıl 10 ay ceza verip sanığı tahliye etti. Böyle ceza verilir mi?. Bir insanın ömrü bir yılmış. Kararı temyiz ettireceğiz” diye konuştu. Öteyandan, Gaziantep’teki “baklava” olayına karışan çocukların, o dönemde 6 yıl hapis yattıkları öğrenildi.
(habertürk)