Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasatahanesi'nde düzenlenen "Deprem ve Tsunami Çalıştayı" Türkiye için acı bir gerçeği gün yüzüne çıkardı.
Herkesin merak ettiği soru bu: Deprem önceden haber alınabilir mi? Dünyada halkı uyaracak, can kayıplarını önleyecek bir sistem henüz bulunabilmiş değil. Bu konuda en tecrübeli ülke olan Japonya'da bile bilim adamları, 30 saniye önceden haber verecek bir sistem üzerinde çalışıyor. Bunun yanında, stratejik tesislere, saniyeler kazandırabilen uyarı sistemleri mevcut.
Dünyanın en yeni deprem uyarı sistemi Türkiye'de var, ama kullanılamıyor... Bu sistemi şu anda sadece Japonlar kullanıyor. Türkiye'de ise 99 depreminden sonra altyapısı hazırlandı ve 2001 yılında cihazlar getirilip 250 noktaya yerleştirildi. Ancak şu anda sadece Kandilli Rasathanesi'ne hizmet veriyor.
Bu sistemin aktif hale gelebilmesi için depremde çevre açısından büyük yıkımlara yol açabilecek, doğalgaz, elektrik ya da petrol tesislerinin sisteme dahil olması gerekiyor. Ne var ki 9 yıldır bu kurumlar henüz sisteme entegre edilemedi. Mevcut uyarı sistemlerinin görevi Afet anında kayıpları en aza indirebilmek.
99 depreminde alev alan TÜPRAŞ tesisleri 6 gün boyunca söndürülememişti. Var olan sistemlerin ise ne zaman tam anlamıyla faaliyete geçeceği ise kamuoyu tarafından merak ediyor.Haber365..