Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, plakaya yazılan cezaların şoförleri mağdur ettiğini belirterek, bu cezaların iptal edilmesini istedi.

Ankara- Apaydın, yazılı açıklamasında, plakaya yazılan cezalara itiraz edip mahkemeye giden milletvekillerinin cezalarının iptal edilmesi yönünde karar alındığını bildirdi. İptal kararının vatandaşa yansımayacağını ileri süren Apaydın, şunları kaydetti:
''Mahkeme kararı plakaya ceza yazılmaması yönünde. Bu karar herkese uygulanmalı. Taksici esnafımıza yazılan cezaların yüzde 80'ini plakaya yazılan cezalar oluşturuyor. Bu haksızlığa bir an evvel son verilmeli. Hakim, savcı ve milletvekilleri için alınan karar aslında tüm vatandaşın, özellikle şoför esnafının beklediği bir karardır. Mahkeme kararında plakaya ceza yazılmaması ve ceza makbuzunun sürücüye imzalatılması gerektiği belirtilmiştir. Ankara'da 2009'da taksilere verilen 74 bin 971 cezadan 60 bin 40'ı plakaya yazıldı. Minibüslere ise geçen yıl kesilen 41 bin 174 cezanın 23 bin 516'sı plakaya yazıldı. Yetkililerden bu uygulamanın durdurularak yazılan cezaların iptal edilmesini bekliyoruz.''
Plakaya ceza yazılması sorununu daha önce de gündeme getirdiklerini ifade eden Apaydın, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
''Alın teriyle evine ekmek parası götürmek için gece gündüz amme hizmeti gören İstanbullu taksici ve minibüsçü esnafımızın zamanında tahsil edilmeyen, 2005-2006 yıllarında gıyabında yazılan ve geçen beş yıllık dönemde sisteme girilmeyen trafik cezalarının bu yıl gecikme cezası uygulanarak tahsil edilmek istenmesi de hiçbir sağduyulu insanın kabul edebileceği bir durum değildir. Zamanında tahsil edilmeyen, sürücünün bilgisi olmayan gıyabi trafik cezalarına bir an evvel çözüm bulunmalıdır.''

AA