Sürücülerin korkulu rüyası; Akıllı radar


Emniyet, kazaları azaltmak için AB ülkelerinde uygulanan kızıl ötesi kameralı ‘sabit’ radarları devreye sokmak için kolları sıvadı.Trafik kurallarını hiçe sayıp yollarda terör estiren sürücüler artık kaçamayacak.

Başkent’te Emniyet Genel Müdürlüğü önüne yerleştirilen boru şeklindeki akıllı radara, bir günde 5 bin 900 araç yakalandı. Dikmen Caddesi’ndeki Emniyet karargahının önüne deneme amaçlı bir sabit radar yerleştirildi. Almanya’dan getirtilen radar, bir günde cad de den ge çen 6 bin 500 aracı denetledi. 5 bin 900 aracın hız limitini aştığı belirlendi. Kayıtlar deneme için yapılmamış olsaydı 5 bin 900 sürücüye 130’ar lira ceza yazılacaktı.

Bir günde finanse ediyor

Dört şeritli yolda hız denetimi yapabilen radar, gecede 75 metreye kadar net kayıt alabili yor. Radar, hız limitini aşan araç geçerken ‘flaş’ patlatıyor ancak bu sürücülerce fark edilmiyor. Radarda üç aşamalı kamera sistemi bulunuyor. Kızıl ötesi kameralar hız ihlali yapan aracı üç boyutta çekiyor. Yapılan bir gecelik denetim sonucunda tüm Türkiye’ye yerleştirilecek radarların parasının çıkacağı belirtiliyor. Radarların öncelikle şehirlerarası duble yollara iki yönlü yerleştirilmesi planlanıyor.

kaynak; haber7 (Bugün)