Başbakan'dan 'tek tip' açıklaması

Başbakan Erdoğan Perşembe günü Genelkurmay Başkanı'ndan Perşembe günü brifing alacak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, gelecek hafta Perşembe günü saat 11.00'de Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner'i kabul edeceğini ve Koşaner'den tek tip askerlik konusunda brifing alacağını bildirdi.

Başbakan Erdoğan, Ankara Lojistik Üssü ve Gümrük İdare Birimlerinin açılış töreninin ardından basın mensuplarının gündemdeki konulara ilişkin sorularını yanıtladı.

Erdoğan, 29 Ekim'de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün vereceği Cumhuriyet Bayramı resepsiyonuna CHP'nin boykot ederek gitmeyeceğinin sorulması üzerine, ''Cumhurbaşkanımızın uygulaması görevinin başladığı ilk anlarda başlamış bir uygulamaydı. Bundan önce biliyorsunuz sadece bir tekli uygulama yapılıyordu. Şimdi tekrar o tekli uygulamaya dönüldü. Tekli uygulama yapılırken rahatsız olmayanlar şimdi tekrar tekli uygulamaya dönünce niye rahatsız oluyorlar? Olay bu kadar basit. Bunu bu kadar abartmanın da hiçbir anlamı yok'' dedi.

Bir gazetecinin ''eşli davetten dolayı galiba'' sözleri üzerine de Başbakan Erdoğan, ''Tamam, niye rahatsız oluyorlar? Bakın Ben 7 yıl, 8 yıl önceyi tavsiye ederim. 8 yıl önce yine eşli yapılıyordu ve her insan eşiyle beraber rahatlıkla oraya geliyordu'' dedi.

Erdoğan, şöyle devam etti:

''Daha sonra malum yine eşli olarak devam edildi. Ancak kişiler ayırt edilmeye başlandı. Yani ciddi manada bir ayrımcılık başladı. Şimdi ise eşli olarak, hiç kimseyi ayrıma tabi tutmadan, herkesi eşli olarak davet ediyor Sayın Cumhurbaşkanımız. Bundan niye rahatsız oldunuz?

Bu alanlar bizim alanımızdır, halkın alanıdır, cumhurun alanıdır. Cumhurun giremediği bir yer olamaz, vatandaşın giremediği bir yer olmaz. Vatandaşa hiçbir yeri yasaklı hale getiremezsiniz ve bu ülke şu anda bunu çözüyor. Bunu bir defa böyle göreceksiniz ve böyle anlayacaksınız.''

"GEREKİRSE EŞİMLE GİDERİM"
Erdoğan, resepsiyona eşiyle katılıp katılmamayı düşünüp düşünmediğine ilişkin soruya ''Ben şu anda düşünmüyorum ama gerekirse eşimle giderim. Gitmeme mani bir hal yok. Belki kızımla giderim belli olmaz. Belki eşimle giderim, belli olmaz. Ama mani bir hal yok. Biz aynı şekilde ABD'de Beyaz Saray'a giriyoruz, kimse rahatsız olmuyor. Avrupa'da her yere giriyoruz kimse rahatsız olmuyor da bizimkiler bu kadar rahatsız oluyor, sizler bu kadar neden rahatsız oluyorsunuz? Ben bunu anlayamıyorum.''

Erdoğan'ın son sözleri üzerine bir gazeteci ''biz rahatsız olmuyoruz efendim '' diye konuştu. Başbakan Erdoğan da ''mesele bu işte. Sizler, bizler rahatsız olmadıktan sonra mesele bitti'' diye konuştu.

''Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner ile ne zaman görüşeceğiniz belli oldu mu?'' sorusunu yanıtlarken de Erdoğan, ''Perşembe günü saat 11.00'de konuyla ilgili brifingi alacağız'' dedi.
CHP'nin, Çankaya Köşkü'nde yapılacak 29 Ekim resepsiyonuyla ilgili eleştirilerinin ve gelen ''farklı açıklamaların'' hatırlatılması üzerine Erdoğan, şunları söyledi:

''Orada herhangi bir düşünce, fikir olgunluğunun olmadığını gösteriyor. Bakıyorsunuz halk oylaması öncesinde meydanlarda neler konuşuldu ama şimdi bir Abant'a gittiler bu işleri çözmek için, çözüm ararken çözümsüzlüğe mahkum oldular. Bakın, Grup Başkanvekili çıkıyor diyor ki 'katılmıyoruz.' Eline alıyor bir davetiye gösteriyor ve o gösterdiği davetiyenin öncesine de bakmıyor. Halbuki Sayın Demirel döneminde de davetiye aynı metinle yazılmış, Sayın Özal döneminde aynı metin yazılmış, Sayın Gül döneminde de aynı metin yine yazılıyor ama 'bir yerlerden bir şeycikler çıkarabilir miyiz' gayreti içerisinde olan ve gerek bu tür Çankaya vesaire gibi yerlerin protokol çalışmalarından bihaber olanlar, kalkıp bu tür açıklamalarla kendilerini açığa düşürüyorlar. Yine kendilerini açığa düşürdüler. Aynı şeyi yine Çankaya Köşkü'ne gidip gitmeme noktasında 'acaba burayı nasıl karıştırırız, burayı nasıl kurcalayabiliriz...' Bundan dolayı bu yasakçı zihniyet burada yine kendini ortaya koymuş oldu. Samimi olmak gerekiyor, samimi yaklaşmak gerekiyor. Dolayısıyla benim Başbakanlıktaki makamıma herkes gelebilir ve Çankaya'daki Köşke de herkesin gidebileceğine zaten inanıyorum. Ki bunu Cumhurbaşkanımız başında itibaren eşiyle de ortaya koymuştur. Göreve geldiği andan itibaren de kapısını herkese açmıştır. Bunda kaçılacak bir şey yok.''

Başbakan Erdoğan, Türkiye'ye Füze Kalkanı oluşturulmasına ilişkin soruyu yanıtlarken de ''Bize henüz yapılmış bir teklif bu konuda yok, bir talep yok. Bir talep olmadığı için de şu anda bir açıklama yapmayı gereksiz görüyorum'' diye yanıtladı.

Erdoğan, bir gazetecinin, ''Lizbon'da NATO toplantısı olacak. O zaman Füze Kalkanı Projesi konusunda Türkiye'nin nasıl bir tavrı olacak? Konu şu anda tartışılıyor?'' sorusu üzerine, ''Tartışılması bizi ilgilendirmez. Bizden böyle bir talepte bulunulmadı. Lizbon Zirvesi'nde de böyle bir emrivakiyle karşı karşıya olmamız söz konusu değil'' dedi.

''Zirveye siz mi katılacaksınız?'' sorusu üzerine de Erdoğan, ''Şu anda öyle gözüküyor'' yanıtını verdi.

Başbakan Erdoğan, soruların ardından karayoluyla Kızılcahamam'a giderken makam aracını durdurdu ve Kazan'da oturan yaşlı bir kadınla sohbet etti. Yaşlı kadın, daha önce ağırladığı Başbakan Erdoğan'ı evine yemeğe davet etti. Ancak Başbakan Erdoğan'ın, ''yaşlı kadına şu anda vaktinin olmadığını ama pazar günü sona erecek AK Parti İstişare ve Değerlendirme Toplantısından sonra kendisini ziyaret edebileceğini söylediği'' öğrenildi.

Başbakan Erdoğan, AK Parti İstişare ve Değerlendirme Toplantı'sına katılmak üzere Kızılcahamam'a geldi.
(hüabertürk)