Yeni sivil harpçi alınacak!


Geçtiğimiz yıl arama yapılan Seferberlik Tetkik Kurulu'ndaki "kozmik oda"da konsept değişiyor. Planlara yeni tehdit unsurları eklenecek, sivil isimler yeniden belirlenecek...Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a suikast iddialarının ardından Hakim Kadir Kayan'ın yaptığı aramalarla geçen yıla damgasını vuran Kozmik Oda sil baştan yenileniyor. Seferberlik Tetkik Kurulu'nda saklanan "gayri nizami harp planları"ndaki tehdit kavramları da değişiyor.

Önümüzdeki 5, 10 ve 20 yıldaki olası tehditlere göre yeniden yazılan planlara siber terörizmle mücadele, enerji hatlarının korunması ve nükleer savaş ile küresel terörizm de girecek. Bu tehditler çerçevesinde olası bir savaş ya da kriz durumunda devlet büyüklerinden işadamlarına kadar önemli isimlerin nerede ve nasıl korunacağına dair yeni planlar geliştirilecek.

GÖNÜLLÜ SİVİLLERE EĞİTİM
Yapılan aramalar nedeniyle "güvenlik prensibi" kaybolduğu için geçerliliğini yitiren planların tamamlanmasının yaklaşık 7 yıl alacağı belirtiliyor. Yeni kozmik çalışmanın mali boyutunun da 30 bin TL'den fazla olacağı öngörülüyor. Olası bir iç ya da dış savaşta devlet büyüklerinden işadamlarına kadar ülke için önemli olan isimlerin nasıl ve nerede korunacağına dair detaylı hareket planlarının hazırlanması kapsamında, olası iç ve dış tehditlere karşı geliştirilen savunma planlarında adı geçen siviller de tamamen devre dışı bırakılarak halk arasından yeni gönüllüler seçilecek.

Genelkurmay İkinci Başkanı'nın direktifleri doğrultusunda yapılan yeni planlar kapsamında gayri nizami harp sırasında TSK güçlerine yardımcı olabileceği düşünülen yeni sivil isimler de belirleniyor. Sıradan vatandaşların yanı sıra bazı işadamları, gazeteciler ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle de bir araya gelinecek.

Birebir görüşmelerin yapılacağı sivillerden gönüllü olanlar gayri nizami harp tekniklerine ilişkin eğitimlere tabi tutularak olası bir savaş durumunda askerlere yardımcı olacak. Gönüllüler, STK'nın 22 ayrı ildeki başkanlıklarında gayri nizami harp tekniklerine ilişkin eğitimlere tabi tutulacak. Gönüllü isimlerin hiçbiri birbirini tanımayacak.

Sabah