Köşk'te düzenlenen resmi törene Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül de katıldı. Kırmızı halıda ilk kez yürüyen Gül, askeri selamladı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, resmi ziyaret için Türkiye'ye gelenAlmanyaCumhurbaşkanı Christian Wulff'u, Çankaya Köşkü'nde resmi törenle karşıladı. Tören sırasında daha önceki karşılamaların aksine Hayrünnisa Gül de konuğunu kırmızı halının başlangıcında karşıladı ve Alman Cumhurbaşkanı'nın eşiyle birlikte yürüdü.

İki ülke milli marşlarının, 21 pare top atışı eşliğinde çalınmasının ardından, Wulff Onur Kıtası'nı ''Merhaba asker'' diyerek selamladı. Hayrunnisa Gül ve Bettina Wulff, eşlerinin Onur Kıtası'nı denetlemesi sırasında arkalarından yürüdüler.

Daha sonra Cumhurbaşkanı Gül ve Almanya Cumhurbaşkanı Wulff, eşleriyle birlikte Çankaya Köşkü'nün Büyük Şeref Kapısı önünde gazetecilere poz verdiler.

Her iki Cumhurbaşkanı ve eşleri, Cumhurbaşkanı Gül'ün makam odasının balkonuna çıkarak, bir süreAnkaramanzarasını seyrettiler ve sohbet ettiler.

Törene TBMM Başkan Vekili Nevzat Pakdil, Devlet Bakanı Faruk Çelik, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen'in de aralarında bulunduğu protokol katıldı.

Resmi karşılama töreninin ardından baş başa görüşmeye geçen Gül ve Wulff, heyetlerarası görüşmelere başkanlık edecekler ve ortak basın toplantısı düzenleyecekler.

AA