Savcı KCK'yı anlattı: KCK’nın içindeki...

Diyarbakır'da bugün ikinci duruşması görülen terör örgütü KCK duruşmasında, özel yetkili savcılar 7 bin 500 sayfalık iddianameyi özetleyerek okudu.


Savcılar, öğleden sonra duruşmada, iddianamedekiKCKyapısını, çalışma sistemini, esaslarını, yargı sistemini, vatandaşlığa kabul edilip-çıkarılmasını ve nasıl kurulduğunu anlattı.

Terör örgütü KCK'nın, ilk olarak PKK tarafından 17 Mayıs 2005'te yapılan kongrede kurulduğunu anlatan savcı, örgütün maddeler halinde teşkilat, üye ve halkın neler yapması gerektiğini sıraladığını söyledi. KCK yapısında kırsalda silahlı terör örgütü PKK'nın silahlı kanadı HPG'ye meşru savunma alanı oluşturduğunu belirten savcı, yürütme konseyinin belirlediği faaliyet alanlarında yapılandırılmalarının bittiğini dile getirdi. Savcılar, özetle şunları belirtti:

"KCK'nın sözde maddelerinde ülkenin, coğrafi ve kültürel yapısına göre ayrılarak eyalet meclislerinin kurulması kararlaştırılmıştır.DiyarbakırTerörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nün yasal olarak yaptığı teknik ve fiziki takipte Yenişehir ilçesinde yerel yönetimler bürosu olarak çalışan yerin, KCK/TM'ne ait olduğu ve burada kuruluş gerçekleştiği ortaya çıkmıştır. KCK, orta ölçekli işletmeden Kürdistan (4 ülkede) ekonomisine kadar sosyal ve ekonomik projeler uygulayacağını belirtmiştir. PKK, KCK'nin ideolojik gücüdür. KCK'nin içindeki her kadro PKK'ya bağlıdır. PKK normal bir parti değil, bünyesinde KJP, PJAK parti yapısı gibi farklı parti ve organları mevcuttur. PKK'nin silahlı kanadı HPG ise KCK sisteminin gelişmesinde halkın temel savunmasını yapmakla yükümlü özerk bir yapıdır. KCK bünyesinde PKK ve parti meclis üyelerinin bulunmasını çoğu zaman bir avantaj olarak görmüştür."

Savcıların okuduğu 100 sayfalık özet iddianameden sonra mahkeme heyeti, avukatların tahliye kararının yeri olmadığını belirterek, duruşmayı yarına erteledi.

CİHAN