Kendilerini AZINLIK ilan ettiler


PKK'nın gizli şehir yapılanması KCK ile ilgili davada ifadelerinin Kürtçe alınmasını isteyen tutuklu sanık Hatip Dicle'nin gerekçe olarak Lozan Antlaşması'nın 37, 39 ve 42'nci maddelerini göstermesi şaşkınlıkla karşılandı. Çünkü bu maddeler gayrı müslimleri kapsıyor ve onlara bir takım haklar sağlıyor.Hatip Dicle'nin referans gösterdiği 39. maddeye göre, Türkiye'de mahkemelerde kendi dillerinde savunma yapabilecek olanlar Ermeni, Yunan ve Yahudiler. 39. madde aynen şöyle: “Müslüman olmayan azınlıklara mensup Türk yurtdaşları Müslümanlarla özdeş medeni ve siyasal haklardan yararlanacaklardır. Nitekim Ermeni-Yunan ve Yahudiler mahkemelerde kendi dillerinde savunma yapabiliyorlar.”

Cumhuriyet yönetimi Lozan Barış Antlaşması uyarınca azınlık (ekalliyet) adı verilen yeni bir hukuki statü oluşturdu. Azınlık statüsü sadece gayrimüslimlere verildi. Buna göre bugün azınlık hakkı Yunanlar, Yahudiler ve Ermeniler için devam ediyor. Türkiye'de Lozan Antlaşması uyarınca sadece Gayri Müslimlerin azınlık sayıldığını herkesçe bilinirken, Hatip Dicle'nin mahkemede Kürtçe konuşmak istemesine gerekçe olarak Lozan'ın 37-39-42. maddelerini göstermesi dikkat çekti.

İŞTE O MADDELER
Bu maddeler Lozan Antlaşmasındaki Azınlıklar kısmında yer alıyor. Bu maddeler şöyle:
Lozan Antlaşması Madde 37— Türkiye, 38'den 48'e dek Maddelerde belirtilen hükümlerin temel yasalar olarak tanınmasını yüklenir.
Lozan Antlaşması Madde 39 — Müslüman olmayan azınlıklara mensup Türk yurtdaşları Müslümanlarla özdeş medeni ve siyasal haklardan yararlanacaklardır.Nitekim Ermeni-Yunan ve Yahudiler mahkemelerde kendi dillerinde savunma yapabiliyorlar.
Lozan Antlaşması Madde 42 — Türkiye Hükümeti Müslüman olmayan azınlıkların aile ya da kişi statüleri konusunda, bu sorunların sözü geçen azınlıkların törelerine göre çözümlenmesine uygun her türlü hükümleri koymayı kabul eder.


HIRİSTİYANLAŞTIRMA FAALİYETLERİ
Hatip Dicle'nin gayri Müslim haklarını koruyan bu maddeleri referans göstermesi akıllara, bölge halkının Hıristiyanlaştırılması faaliyetlerini getirdi. Misyonerlerin 14 Temmuz 2010'da Mersin BDP Siyaset Akademisi'nin açılışında BDP Milletvekili Ayla Akat Ata'ya Türkiye'nin farklı şehirlerinde Kürt Kilisesi kurmak istediklerini ilettiği bilgisi basında yer almıştı. Ayla Akat Ata'nın da "Kürtlerin İslamiyet'i kabul etmeleriyle birlikte Araplar tarafından sömürülerek Kürt kimliklerinden uzaklaştırıldıkları" görüşünü dile getirdiği ileri sürülmüştü.

MEHDI ZANA: KÜRTLERIN ASIL DİNİ ZERDÜŞTLÜK
Eski Diyarbakır Belediye Başkanı Mehdi Zana da 2007'de Kürtlerin asıl dinlerinin Zerdüştlük olduğunu belirtmişti. Terör örgütü PKK`ya yakınlığıyla bilinen `Ülkede Özgür Gündem` gazetesinin Türkiye, İran ve Irak`taki 300 PKK'lı üzerinde yaptığı anketin sonucuna göre, PKK'lıların en çok beğendiği önderler Zerdüşt ile Hz. İsa.


habervaktim/yeni akit