Dolandırılınca, dolandırıcılığı öğrendi

Adana'da, özellikle yaşlıları Peru parasıyla yardım yapacağını belirterek dolandırdığı iddia edilen bir kişi yakalandı.

Adana- Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri, İzmir'den gelen ve Adana ile çevre illerde yardım bahanesiyle dolandırıcılık yaptığı belirtilen Hanifi Ç'yi (51) takibe aldı.
Zanlının, Belediyeevleri Mahallesi'nde yaşlı bir kadına, ''Teyzeciğim yurt dışından geldim, cebimde bir miktar para var. Birilerine yardım etmek istiyorum. Çevrende ihtiyaç sahibi varsa sen aracı olabilir misin?'' önerisinde bulunduğu belirlendi.
Kadının yardımı kabul etmesinin ardından, avroya benzerliğinden yararlanarak düşük değerdeki Peru parasını veren zanlının ''Bu para bin 500 lira civarında tutar. Sen bunları al, bana da 300-400 lira ver. Bunları da bozdurduktan sonra istediğin kadarını ihtiyaç sahibine verirsin'' diyerek kandırdığı tespit edildi.
Hanifi Ç, bu sırada motosikletli ''Güven Timleri''nin düzenlediği operasyonla yakaladı.
Üzerinde çok sayıda Peru parası bulunan zanlının, ifadesinde İzmir'de tezgahta sigara satıcılığı yaparken bu şekilde dolandırıldığını, ardından kendisinin de İstanbul'da temin ettiği paralarla aynı yöntemi kullanmaya başladığını anlattığı öğrenildi.
Hanifi Ç'nin bu yöntemle yedisi 60 ve üzeri yaşta olmak üzere 8 kişiyi dolandırdığı belirlendi.

AA