Bir tuhaf tahliye


Ankara’daki ilginç davada tecavüze uğrayan değil tecavüzcü mağdur sayıldı.

Cumhuriyet- Bir savcının çocuğuna özel ders verdikten sonra evine dönerken iki kişinin tecavüzüne uğrayan üniversite öğrencisinin davasında mahkeme, Adli Tıp Kurumu’nun raporunun geç gelebileceği ve tecavüzcülerin bu süre içerisinde tutuklu kalmalarının “mağduriyet” yaratacağı gerekçesiyle tahliye etti. Kararı veren 3 kişilik heyetin 2 üyesinin kadın olması da dikkat çekti. Zanlı Tolga Deniz ve Arif Yavuz, cezaevi arabasına bindirilirken de mağdura destek verenlere tehditler savurdu.
Mağdur üniversite öğrencisi, 18 Mart 2010 tarihinde saat 20.00 civarında, arkadaşının evine giderken 100. Yıl Öğretmenler Caddesi’nde iki erkek tarafından bir araçla kaçırılarak, Ayaş-Sincan tarafına götürüldü. Yol boyunca ölümle tehdit edilen mağdur kadın, Ayaş civarında kendisini kaçıran erkekler tarafından tecavüze uğradı. Erkeklerin aralarında çıkan bir anlaşmazlık sonucu öldürülmeden ellerinden kurtulmayı başaran kadın, hemen karakola giderek şikâyetçi oldu.

Avukatlar, İstanbul Adli Tıp Kurumu’ndan rapor gelmesinin uzun süreceğinin gerekçe gösterilerek iki tecavüzcünün salınmasının toplum için tehlike arz edeceğini, mağdurun can güvenliğinin olmadığını belirterek tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini talep ettiler.

Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin heyeti, mağdur avukatlarının itirazlarını dikkate almayarak, sanıkların tahliyesine karar verdi. Mağdur avukatları mahkeme kararını kabul edemeyeceklerini belirttiler. Avukatlar, cübbelerini çıkarıp salonu terk ederek kararı protesto ettiler.İlhan TAŞÇI