Cumhuriyet'in 87. yılı kutlamaları


Cumhuriyet Bayramı'nın 87. yılı, İstanbul Boğazı'nda deniz üzerine kurulacak bir platformda havai fişek, ses ve ışık gösterileriyle kutlanacak.

İstanbul- İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, belediyenin, Cumhuriyet'in 87. yılını görkemli törenlerle kutlayacağı bildirildi.

İstanbul'un ana arterleri, meydanları, sokakları ile kamu binaları ve yüksek iş kulelerinin bayraklarla süsleneceği, cadde ve meydanlara 60 bin Türk bayrağı, 2 bin aydınlatma direğine Cumhuriyet flaması ile 50 üst geçide de duyurular asıldığı belirtilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

''Cumhuriyetimizin 87. yılı kutlamalarında, Boğaz'da deniz üzerine kurulan bir platformda, havai fişek gösterileri ile ses ve ışık gösterileri yapılacak. Gösteriler, uydu yayınıyla tüm dünyaya iletilecek. Gösteriler, Boğaziçi Köprüsü ve Kız Kulesi arasındaki alanda deniz üzerinde yapılacak.

16 ayrı noktadan 48 bini aşan sayıda havai fişek atışı yapılacak ve 150 skyracer kullanılacak. En büyük havai fişeğin ağırlığı 10 kilogramın üzerinde olup, yaklaşık 250 metre yüksekliğe ulaşacak. Boğaziçi Köprüsü üzerinde 42 ateşleme sistemi ile 800 metre uzunluğunda ateş şelalesi oluşturulacak. 15 dakikalık gösteri müziği, Fahir Atakoğlu tarafından organizasyona özel olarak bestelendi. Gösteriler, canlı yayında Power FM 100 frekansından, yayımlanacak olan organizasyon müziği eşliğinde seyredilecek. Gösteri koreografisi, bu besteye göre yapıldı.

Ortaköy ve Beşiktaş sahiline ses sistemi kurulacak. Vatandaşlar, hem havai fişek gösterilerini izleyecek hem de ses aktivitelerini dinleyebilecek.''

Bu arada, kutlama gösterilerinin seyir noktaları olarak da Anadolu Yakası'nda Kuzguncuk Parkı, Paşalimanı Parkı, Üsküdar İskele, Salacak sahili ile Avrupa Yakası'nda Ortaköy, Beşiktaş ve Dolmabahçe sahilleri olarak açıklandı.

Ses ve havai fişek gösterilerinin, 29 Ekim günü Dolmabahçe Sarayı'nda yapılacak resepsiyonun ardından saat 19.30'da başlayacağı bildirdi.

AA