CHP'de kritik bekleyiş - Video

Eski Lider "Deniz Baykal" döneminde hayata geçen ancak son kurultayda Genel Başkan "Kemal Kılıçdaroğlu" tarafından erteklenen tüzük değişikliği CHP'yi sıkıntıya sokuyor.


Yargıtay ertelenen tüzük ile ilgili kararını bu hafta verecek.


Partinin yapısını tamamen değiştiren ve Genel Sekreterlik makamının yetkilerini sınırlayan tüzük değişikliği eski liderDeniz Baykaldöneminde hayata geçirildi.

BAYKAL HEMEN UYGULAMADI

Baykal tüzüğü uygulamayı kongreden sonraya bıraktı. Ancak Baykal'ın istifası ile dengeler değişti. Genel Başkanlık koltuğuğuKemal Kılıçdaroğluoturdu.

KILIÇDAROĞLU ERTELEDİ

Kılıçdaroğlu genel başkan olduktan sonra ise CHP'nin Genel Başkanlığı'nı kendisine altın tepside sunan Genel Sekreter Önder Sav'ın yetkilerini sınırlayacak tüzük değişikliğini uygulamadı.

İşteYargıtayileCHParasında yazışma trafiği de bu karar sonrasında başladı. CHP'ye bugüne kadar 3 yazı yazan Yargıtay Cumhuriyat Başsavcılığı kurultayın delege listesini, zabıtlarını ve görüntülerini istedi.

EN SON KILIÇDAROĞLU DUYDU

Genel Başkan Kılıçdaroğlu ise konuyu ancak Baykal ile görüşmesinde öğrendi. Genel Sekreter Önder Sav'ın yazışmalardan Kılıçdarıoğlu'nu haberdar etmediği hep konuşuldu.

KARAR BU HAFTA

Gelinen noktada Yargıtay'ın CHP ile ilgili kararını bu hafta vermesi bekleniyor. Son kurultayda mevzuata aykırı bir şekilde tüzüğün ertelendiği için Yargıtay'dan CHP Kurultayının yenilenmesi kararının çıkması sürpriz olmayacak.

Kılıçdaroğlu, yaklaşan genel seçimler öncesinde Kurultay'a sıcak bakmadığı için son günlerde en çok bu konuya kafa yoruyor. Genel Sekreter Önder Sav'ın ise partide etkinliğini kaybetmemek için çalışmalar yaptığı belirtiliyor. Kurultay kararı çıkarsa partide etkin olan Sav'a karşı, Baykal'a yakınlığı ile bilinen isimler arasında kıyasıya bir kavga yaşanacak.

SAMANYOLU HABER TV