Türkiye'yi sarsan operasyon - Video

Türkiye yine ihanet iddialarıyla çalkalanıyor. Askeri casusluk soruşturmasında ortaya çıkan manzara, bir ülke için korkunç.


İstanbul merkezli 9 ilde eş zamanlı yapılan operasyonda yakalanan asker ve sivil şüphelilerin şantaj ve tehditle devletin güvenliğine ilişkin çok önemli belgeleri ele geçirdiği öne sürülüyor.


İddia sadece "ele geçirmekle" sınırlı değil. Bunların yabancı gizli servislere verildiği de iddia ediliyor. Sabah gazetesi ise çetenin bir başka faaliyet alanını deşifre etti.

Habere göre şüpheliler Yüksek Asker Şura'ya da müdahale ediyordu. Şantajla bazı üst rütbeli subaylar kıskaca alınıyor ya çetenin şartlarını kabul ediyor ya daemeklioluyordu. İddialara göre çete öncelikle terfi bekleyen subayları hedef almıştı.

Terfi listesindeki subayların durumunu ele almak için Nisan 2010'da bir toplantı bile yaptılar. O toplantıda terfi sırasındaki Amirallerin kadın, para ve makam düşkünü olup olmadıklarının belirlendiği dünya görüşlerinin konuşulduğu öne sürülüyor.

İddialara göre çete öncelikle terfi bekleyen subayları hedef almıştı. Terfi listesindeki subayların durumunu ele almak için Nisan 2010'da bir toplantı bile yaptılar. O toplantıda terfi sırasındaki Amirallerin kadın, para ve makam düşkünü olup olmadıklarının belirlendiği dünya görüşlerinin konuşulduğu öne sürülüyor.

Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit böyle diyordu. Ancak gözaltına alınan emekli Albay İbrahim S.'de ele geçirilen bir hafıza kartı onun da hedefteki isimlerden olduğunu ortaya çıkardı. Kartta Yiğit ve ailesine aitelektronikposta kayıtlarının bulunduğu iddia ediliyor.

Bu kayıtların Oramiral Yiğit'e şantaj amaçlı kullanılacağı öne sürülüyor. Savcılık, şimdiDeniz Kuvvetlerive Donanma Komutanlığı'nda etkin bir yapılanmaya giden çeteyi tamamen deşifre etme peşinde. Askeri casusluğun hangi boyutta olduğu bu soruşturma sonunda ortaya çıkacak.
SAMANYOLU HABER TV