+ Konu Cevapla
1 den 4´e kadar. Toplam 4 Sayfa bulundu

Cumhuriyet 87 yaşında

 GÜNCEL HABERLER Katagorisinde ve  Türkiyeden Haberler Forumunda Bulunan  Cumhuriyet 87 yaşında Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  hayallerinde özgür кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк Baktabul'un Çılgını кıνıяcıк - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jun 2008
  Bulunduğu Yer
  >>мαуıη тαяℓαѕı<<
  Mesajlar
  14.275
  Blog Yazıları
  110
  Tecrübe Puanı
  107375338

  Tanımlı Cumhuriyet 87 yaşında

  Cumhuriyet 87 yaşında

  Cumhuriyetin 87. kuruluş yıl dönümü tüm yurtta, KKTC'de ve dış temsilciliklerde törenlerle kutlanacak.

  Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında Ankara'da ilk tören, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başkanlığında, devlet erkanının katılımıyla Anıtkabir'de yapılacak. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, daha sonra TBMM'de kutlamaları kabul edecek.
  Kutlamalar kapsamında Atatürk Kültür Merkezi tören alanında resmi geçit töreni gerçekleştirilecek.
  Ulus'taki Atatürk Anıtı'nda da saat 13.00'de tören düzenlenecek. Törene okulların bayrak ve flama grupları ile öğrenciler katılacak.
  Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Ankara'da çeşitli etkinlikler de planlandı. Ankara'daki Panora, Ankamall, Kentpark, Arcadium, Vialife, Antares alışveriş merkezlerinde bando konserleri organize edilecek.

  DONANMA KOMUTANLIĞI KAPILARINI AÇACAK
  Deniz Kuvvetleri Komutanlığınca Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında bazı savaş gemileri halkın ziyaretine açılacak.
  Deniz Kuvvetleri Komutanlığının internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Cumhuriyetin kuruluşunun 87. yıl dönümü kutlamaları kapsamında Trabzon, Samsun, İnebolu-Kastamonu, Dolmabahçe-İstanbul, İzmit, Erdek, İzmir, Marmaris ve Mersin'de Türk Deniz Kuvvetlerine ait savaş gemileri 10.00-12.00 ve 14.00-18.00 saatlerinde halkın ziyaretine açılacak.

  MESAJLAR
  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, geçmişten gelen birikimiyle, son yıllarda muazzam bir gelişme ivmesi yakalayan Türkiye'nin, dünyanın saygın ve güçlü bir ülkesi olma yolunda yürüyüşüne kararlılıkla devam ettiğini bildirdi.
  Uluslararası alandaki ağırlığı sürekli artan Türkiye'nin, çevresinde ve dünyada barış ve güvenliğin sağlanması için daha etkin rol üstlendiğinin altını çizmek istediğini belirten Gül, şöyle devam etti:
  ''Bunları söylerken, geçmişte 'Avrupa'nın hasta adamı' olarak görülen, ancak bugün dinamizmi ve başarısı tüm ülkeler tarafından kabul edilen, pek çok ülke ve bölge için ilham kaynağı haline gelen bir ülkeden söz ediyoruz.
  Bugün artık barış, istikrar, huzur ve refahın yolu, demokratik değerler ve insan hakları standartlarının yükseltilmesinden geçmektedir.
  Ülkemizin mutluluğu ve refahı için, milletimizin her ferdinin eşit imkan ve fırsatlardan yararlanması için, anlayış birliği içinde gayret gösterilmesinin önemini vurgulamak istiyorum.
  Neticede Türkiye'nin; hukukun üstünlüğüne dayalı, hak ve özgürlüklerle ilgili sıkıntıların ortadan kalktığı, bireyin odakta olduğu birinci sınıf bir demokrasi olmasını istiyoruz. Gelecek nesillere mutlu, huzurlu, müreffeh bir ülke bırakmak istiyoruz.''
  Daha gelişmiş bir demokrasi, özgürlüklerin en geniş manada kullanılması, insanların kendini ifade edebilmesinin içte birlik ve kardeşliği pekiştireceği gibi, dışta da Türkiye'nin itibarını yükselteceğini belirten Gül, ''Temel amacımız, Cumhuriyetimizi korumak ve yüceltmek, ülkemizi Atatürk’ün hedef gösterdiği muasır medeniyet seviyesine ulaştırmak ise, önümüzde başka bir yol veya seçenek yoktur'' dedi.
  Türkiye'nin bu hedefleri yakalayacak güç, birikim ve potansiyele sahip olduğundan şüphe duymadığını ifade eden Gül, bunu yaparken en büyük kuvvet kaynağının millet ve muasır medeniyet hedefinin taşıyıcısı Yüce Meclis olacağını vurguladı. Gül, şöyle devam etti:
  ''Kısır tartışmaların, gereksiz çekişmelerin enerjimizi nasıl heba ettiğini geçmişte hep gördük ve yaşadık. Sorunlarımızı, konuşarak, tartışarak, diyalogla, sağduyu içinde çözebiliriz. Şundan emin olunmalıdır ki, her sorun kendi mecrasında, demokratik bir zeminde çözüme kavuşacaktır. Bu vesileyle daha yapıcı, hoşgörülü ve bütünleştirici olunmasının önemini de bir kez daha hatırlatmakta yarar görüyorum.''

  TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, yayımladığı mesajda, Cumhuriyetin ülkeyi ulaştırdığı düzeyin, gelecek için herkese ayrı bir heyecan ve ümit verdiğini, birlik ve beraberliği pekiştirdiğini, milletçe bağımsız yaşama azmine güç kattığını belirterek, şunları kaydetti:
  "Şimdi önümüzdeki yeni hedefimiz, Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023'te dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri durumuna gelmektir. Milletçe el ele vererek başta genç nüfusumuz olmak üzere, güçlü potansiyelimizi en iyi şekilde kullanırsak ulaşamayacağımız hiçbir hedef, aşamayacağımız hiçbir engel yoktur."
  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yayımladığı mesajında, ''Bugün, bizi biz yapan yüksek değerlerimizi daha gür sesle yüceltecek, geçmişte olduğu gibi bugün de tek yürek olarak haykıracak, el ele, gönül gönüle geleceğe daha bir güvenle bakacağız'' ifadesini kullandı.
  Erdoğan, şöyle devam etti:
  ''Bu son derece anlamlı duruşumuzla, kardeş kavgası çıkarmak için beyhude bir çaba içinde olan şer ve nifak odaklarına da bir kere daha en güzel cevabı vermiş olacağız. Bu duygu birliğimizi geçmişte olduğu gibi bugün de gelecekte de hep koruyacağız.
  Çünkü biz, farklı dil, inanç ve kültürleri bir arada yaşatan, bizi birbirimize sarsılmaz bağlarla bağlayan, gönüllerimizi kaynaştıran büyük bir adalet ve barış medeniyetinin mirasçılarıyız.
  Dahası, en zor şartlara ve bütün imkansızlıklara rağmen hiçbir zaman umutsuzluğa kapılmayan, bağımsızlığından asla taviz vermeyen, inanç ve kararlılıkla sürdürdüğü İstiklal mücadelesini zaferle neticelendiren bir milletiz.
  Bu eşsiz zafer üzerinde yükselen Cumhuriyetimiz hiç kuşkusuz, demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olarak ebediyen yaşayacaktır.''
  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner, Atatürk'ün Türk ulusuna armağan ettiği en önemli eseri olan Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş felsefesinin temelinde; çağdaş yurttaş, toplum ve devlet ülküsüne ulaşmayı sağlayacak prensiplerin özenle yaşama geçirildiğini ve gücünü ulus iradesinden alan demokrasinin hayat bulmasının yolunun açıldığını belirterek, şöyle devam etti:
  ''Ulusumuzdan aldığı güç, sahip olduğu modern imkan ve kabiliyetler, üstün disiplin, yüksek moral gücü ve eğitim seviyesiyle Türk Silahlı Kuvvetlerimiz birlik ve bütünlüğümüze kastedecek her türlü tehdit karşısında daima göreve hazırdır ve milletinin emrindedir.
  Bütün değerleriyle, hukuk ve düşünce sistemiyle daima çağdaş bir kurum olan Türk Silahlı Kuvvetleri, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da hukuka saygılı olmaya devam edecektir. Ancak hukuka saygının herkes tarafından dikkate alınması gereken bir zorunluluk olduğu ve gerçek anlamda hukuk devleti olgusuyla çağdaş ve saygın bir toplum olunabileceği aşikardır.''
  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, mesajında ''Cumhuriyetimizin 87'nci yılını büyük bir gurur, onur, mutluluk ve geleceğe güvenle bakarak kutluyoruz'' diyerek şunları kaydetti:
  ''Biliyoruz ki Cumhuriyet özgürlüktür, özgür, bağımsız birey yaratmaktır. Cumhuriyet,bireyi kulluktan çıkarıp özgür hale getirmektir, Cumhuriyet bilimdir, akıldır, yaşamı sorgulamaktır. Cumhuriyet ülkenin ve bireylerin geleceğini güvence altına almaktır, Cumhuriyet halkın iradesine saygı göstermektir. Cumhuriyet aynı zamanda Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'ni bilmek, okumak ve içselleştirmek demektir. Cumhuriyet onun içindir ki düşüncede genç olmaktır, Cumhuriyet aynı zamanda zulme ve işgale karşı baş kaldırmaktır.
  Bu inanç, düşünce ve anlayışla, mayasında özgürlük ve bağımsızlık ateşi bulunan Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, silah arkadaşlarını, Cumhuriyetimizin kuruluşuna giden süreçte seve seve canlarını veren şehitlerimiz ile o mücadelenin haklı ve onurlu nişanını taşıyan gazilerimizi, günümüzde de Cumhuriyet ile Cumhuriyetin kazanımlarını korumaya kararlı olanları, şahsım ve CHP adına saygıyla sevgiyle selamlıyorum.''
  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, milletin kendi geleceği hakkındaki tek söz ve yetkiye sahip olmasının, bu muazzam hamleyle gerçekleştiğini ve egemenliğin gerçek sahibine böylelikle kavuştuğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:
  ''Ne var ki, Cumhuriyetimiz, ilan edildiğinden bugüne kadar, hiç bu kadar engebeli ve tuzaklarla dolu bir dönemden geçmemiştir. Mazileri şaibeli, amaçları karanlık ve niyetleri kötü olan geniş bir şer ittifakı, Türk milleti ve Cumhuriyetiyle hesaplaşmak maksadıyla emel ve eylem birliği içinde sürekli faaliyet halindedir. Demokratikleşme ve özgürlük paravanı arkasına gizlenen bu tehlikeli sürecin hedefinde ne yazık ki, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu kimliği ve kuruluş ilkelerinin olduğu artık gün gibi ortadadır.
  Bilinmelidir ki, Türkiye Cumhuriyeti ebediyete kadar yaşayacak ve bu kutlu emanet her daim dimdik ayakta kalacaktır. Bu tarihi hüküm, Türk milletinin 29 Ekim 1923 tarihinde verdiği milli bir karardır ve müzakeresi asla söz konusu olmayacaktır.''

  ANITKABİR'E 50 BİN ÇİÇEK

  Anıtkabir, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Ankara Ticaret Odasının (ATO) öncülüğünde çiçeklerle donatıldı.
  ATO'nun ''Türkiye'nin Çiçeği Türkiye'nin Çiçekçisiyle Ata'sının Huzurunda'' projesi çerçevesinde yapılan Anıtkabir süslemesi için 20 bini karanfil olmak üzere toplam 50 bin çiçek kullanıldı.
  Ankara'dan 150 çiçekçinin katıldığı çalışmalar sırasında, Ulu Önder'in mozolesi, kendi ismini taşıyan 200 adet ''Atatürk çiçeği'' ile süslendi.
  Mozolenin çevresinde de çiçeklerle 25 aplik, 10 meşale hazırlanırken, çiçek aranjmanlarında anthurium, Kazablanka lilyum, gerbera, şebboy ve gelinteli çiçekleri kullanıldı.
  Süslemeler çerçevesinde, 20 bin kırmızı ve beyaz karanfil kullanılarak 15 metrekare büyüklüğünde bir de Türk bayrağı yapıldı.

  İSTANBUL'DAKİ TÖREN ERTELENDİ
  İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Vatan Caddesi'nde yapılacak Cumhuriyet Bayramı Resmi Geçit Töreni'nin, kentte devam eden yoğun yağış nedeniyle 31 Ekim Pazar gününe ertelendiğini açıkladı.
  Vali Mutlu, Cemal Reşit Rey'deki tören ve Dolmabahçe Sarayı'ndaki resepsiyon programında bir değişiklik olmadığını belirtti. Öte yandan, Kadıköy'de Bağdat Caddesinde yapılacak resmi geçit töreni de 31 Ekime ertelendi.

  KÖŞK'TEKİ RESEPSİYON SAAT 19.30'DA

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eşi Hayrünnisa Gül ile Cumhuriyet Bayramı kutlamaları çerçevesinde resepsiyon verecek.
  Çankaya Köşkü'nde saat 19.30'da başlayacak resepsiyona siyaset, iş, kültür ve sanat, sivil toplum dünyasından yaklaşık bin kişi eşleriyle birlikte davet edildi.
  Cumhurbaşkanı Gül, göreve geldiği 2007 yılında öğleyin tek resepsiyon vermişti. Gül, 2008 ve 2009 yıllarında ise öğlenleri devlet erkanıyla eşsiz, akşamları da eşi Hayrünnisa Gül ile birlikte siyaset, iş, sanat ve sivil toplum dünyasından davetlilere, eşli resepsiyonda ev sahipliği yapmıştı.  (habertürk)


 2. #2
  ÇEVRİMDIŞI ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Mar 2009
  Mesajlar
  7.506
  Tecrübe Puanı
  107374867

  Tanımlı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkuyla kutlanıyor

  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkuyla kutlanıyor


  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları tüm yurtta coşku ile kutlanıyor. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları dört bir yana yayılacak. Google'de Cumhuriyet Bayramını unutmadı, logo hazırladı.


  Kemal Kılıçdaroğlu: Cumhuriyet özgürlüktür (29 Ekim Cumhuriyet Bayramı)

  Genel Başkan Kılıçdaroğlu, Cumhuriyetin 87'nci yılını büyük bir gurur, onur, mutluluk ve geleceğe güvenle bakarak kutladıklarını ifade etti.
  Kılıçdaroğlu Cumhuriyet Bayramının 87. yılı nedeniyle bir mesaj yayımladı. Cumhuriyetin özgürlük olduğunu belirten Kılıçdaroğlu mesajında şu ifadelere yer verdi:
  "Cumhuriyet özgür, bağımsız birey yaratmaktır. Cumhuriyet, bireyi kulluktan çıkarıp özgür hâle getirmektir. Cumhuriyet bilimdir, akıldır, yaşamı sorgulamaktır. Cumhuriyet ülkenin ve bireylerin geleceğini güvence altına almaktır. Cumhuriyet halkın iradesine saygı göstermektir. Cumhuriyet toplumun değer yargılarına saygı duymaktır. Cumhuriyet, uygarlaşmadır, çağdaşlaşmadır. Cumhuriyet çağdaş hukuktur. Cumhuriyet, uygarlık kültürünü topluma yaymaktır. Cumhuriyet sanatı ve sanatçıyı yüceltmektir. Cumhuriyet, ahlaki değerlere sahip çıkmak, toplumun ahlaki değerlerini yüceltmektir, Cumhuriyet, bilhassa kimsesizlerin kimsesi olmak demektir. Cumhuriyet aynı zamanda Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'ni bilmek, okumak ve içselleştirmek demektir. Cumhuriyet onun içindir ki düşüncede genç olmaktır. Cumhuriyet aynı zamanda zulme ve işgale karşı baş kaldırmaktır. Bu inanç, düşünce ve anlayışla, mayasında özgürlük ve bağımsızlık ateşi bulunan Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, silah arkadaşlarını, Cumhuriyetimizin kuruluşuna giden süreçte seve seve canlarını veren şehitlerimiz ile, o mücadelenin haklı ve onurlu nişanını taşıyan gazilerimizi, günümüzde Cumhuriyet ile Cumhuriyetin kazanımlarının korumaya kararlı olanları şahsım ve Cumhuriyet Halk Partisi adına saygıyla sevgiyle selamlıyorum."

  Başbakan Erdoğan: 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Cumhuriyetimizin kuruluş hedefi olan ideale daha yakınız
  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'yi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün işaret ettiği muasır medeniyetlerin ötesine taşımaya kararlı olduklarını belirterek, "Cumhuriyetimizin kuruluş ideali olan bu hedefe bugün çok daha yakınız." dedi.
  Başbakan Erdoğan, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolasıyla yayınladığı mesajda, Cumhuriyetin ilan edilişinin 87. yıldönümünü büyük bir sevinç ve gururla kutladıklarına işaret etti. Erdoğan açıklamasında şöyle dedi: "Milletçe duygu birliğimizin büyük bir coşkuyla tezahür ettiği bugün, cumhuriyetimiz için ortak değerlerimiz etrafında her zamankinden daha güçlü bir şekilde kenetlenme günüdür. Bugün, bizi biz yapan yüksek değerlerimizi daha gür sesle yüceltecek, geçmişte olduğu gibi bugün de tek yürek olarak haykıracak, el ele, gönül gönüle geleceğe daha bir güvenle bakacağız."  GOOGLE DOODLE'I  Erdoğan, anlamlı duruşlarıyla, kardeş kavgası çıkarmak için beyhude bir çaba içinde olan şer ve nifak odaklarına da bir kere daha en güzel cevabı vermiş olacaklarını ifade etti. Cumhuriyetin demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olarak ebediyen yaşayacağını vurgulayan Erdoğan, Türkiye'yi Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün işaret ettiği muasır medeniyetlerin ötesine taşımaya kararlı olduklarını kaydetti.
  Cumhuriyetin kuruluş ideali olan hedeflerine daha yakın olduklarını işaret eden Erdoğan, mesajını şu sözlerle sürdürdü: "Cumhuriyetimizi bütün değer ve kurumlarıyla özümseyen aziz milletimiz, birik ve beraberlik içerisinde, Türkiye'yi çağdaş dünya devletleri içinde hak ettiği saygın konuma yükseltmek için gerekli olan iradeyi her zaman ortaya koymuştur. Etrafımızda yaşanan bütün olumsuz gelişmelere rağmen Türkiye Cumhuriyeti bugün, demokratik gelişme ve ekonomik kalkınmasını birlikte sağlayarak bölgesine istikrar ve refah ihraç eden bir ülke haline gelmiştir. Bunda, son yıllarda yakaladığımız siyasi ve ekonomik istikrarın, tam bir hukuk devleti olma yolunda atılan köklü adımların da büyük payı vardır. Milletçe, bu güven ve istikrar ortamını koruyarak birlik ve bütünlüğümüze, demokrasimize, barışımıza, kardeşliğimize sahip çıkmaya, Cumhuriyetimizin temel değerlerini her türlü sosyal ve siyasi tartışmanın üzerinde tutmaya devam edeceğiz. Bu anlamlı günde, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İstiklal Mücadelemizin bütün kahramanlarını, eşsiz fedakârlıklarıyla milletimizin gönlünde ölümsüzleşen bütün şehit ve gazilerimizi rahmetle, şükranla anıyor, tüm vatandaşlarımı sevgiyle selamlıyorum."

  haberaktuel

 3. #3
  ÇEVRİMDIŞI ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını ZzeyneP Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Mar 2009
  Mesajlar
  7.506
  Tecrübe Puanı
  107374867

  Tanımlı Ce: Cumhuriyet 87 yaşında

  Cumhuriyet 87 yaşında

  Aklın, bilimin, özgürlüğün, bağımsızlığın, çağdaşlığın Türk halkının yaşamına girişinin 87. yılını kutluyoruz...

  İstanbul- Türkiye Cumhuriyeti'nin 87. kuruluş yıldönümü, tüm yurtta, KKTC'de ve dış temsilciliklerde törenlerle kutlanıyor.
  Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında Ankara'da ilk tören Anıtkabir'de yapıldı.

  Anıtkabir'deki tören, saat 08.45'te devlet erkanının yerlerini almasıyla başladı.

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başkanlığındaki devlet erkanı, Aslanlı Yol'dan yürüyerek Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Atatürk'ün mozolesinin bulunduğu bölüme geçti.

  Cumhurbaşkanı Gül'ün, Ulu Önder'in mozolesine, üzerinde ''Cumhurbaşkanı'' yazılı kırmızı-beyaz karanfillerden oluşan çelenk koymasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

  Cumhurbaşkanı Gül ve beraberindekiler, daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti. Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalayan Gül, deftere şunları yazdı:

  ''Aziz Atatürk, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 87. yıldönümünde yarınlarına güvenle bakan büyük bir milletin evlatları olarak huzurundayız. Bugün demokratik, laik güçlü, gelişmiş dünyada aktif rol oynayan bir ülke konumuna ulaşmanın gururunu yaşıyoruz. Ülkemizi gösterdiğiniz hedef doğrultusunda geleceğe taşımak için var gücümüzle çalışıyoruz. Türkiye, dünyadaki değişimleri şekillendiren bir ülke olarak daima yükselecektir. Milletimiz bu süreçte Cumhuriyetin temel değerlerini korumaya ve demokratik gelişimini sürdürmeye kararlıdır.

  Cumhuriyet Bayramı'nda millet olarak aziz hatıranız önünde saygıyla eğiliyor, size minnet duygularımızla birlikte şükranlarımızı ve saygılarımızı sunuyoruz. Ruhunuz şad olsun.''

  Gül'ün, Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalamasının ardından tören alanındaki Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları ve öğrenciler, Atatürk'ün mozolesinin önünden saygı geçişi yaptılar.

  Anıtkabir'deki törene, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yanı sıra TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Bakanlar Kurulu üyeleri, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kuvvet Komutanları, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcıvekili Kublay Özkan, Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt ve mahkeme üyeleri, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, milletvekilleri, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Dr. Hilmi Bengi, bazı siyasi parti temsilcileri ile diğer askeri ve mülki erkan katıldı.

  Köşk'teki resepsiyon saat 19:30'da
  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eşi Hayrünnisa Gül ile Cumhuriyet Bayramı kutlamaları çerçevesinde resepsiyon verecek.

  Çankaya Köşkü'nde saat 19.30'da başlayacak resepsiyona siyaset, iş, kültür ve sanat, sivil toplum dünyasından yaklaşık bin kişi eşleriyle birlikte davet edildi.

  Cumhurbaşkanı Gül, göreve geldiği 2007 yılında öğleyin tek resepsiyon vermişti. Gül, 2008 ve 2009 yıllarında ise öğlenleri devlet erkanıyla eşsiz, akşamları da eşi Hayrünnisa Gül ile birlikte siyaset, iş, sanat ve sivil toplum dünyasından davetlilere, eşli resepsiyonda ev sahipliği yapmıştı.

  İstanbul’daki tören ertelendi
  İstanbul’daki geçit töreni ve fener alayı yağışlar nedeniyle iptal edildi.
  İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Vatan Caddesi'nde yapılacak Cumhuriyet Bayramı Resmi Geçit Töreni'nin, kentte devam eden yoğun yağış nedeniyle 31 Ekim Pazar gününe ertelendiğini açıkladı.

  Vali Mutlu, Cemal Reşit Rey'deki tören ve Dolmabahçe Sarayı'ndaki resepsiyon programında bir değişiklik olmadığını belirtti. Öte yandan, Kadıköy'de Bağdat Caddesinde yapılacak resmi geçit töreni de 31 Ekim'e ertelendi.

  Savaş gemileri ziyarete açılacak
  Deniz Kuvvetleri Komutanlığınca Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında bazı savaş gemileri halkın ziyaretine açılacak.
  Deniz Kuvvetleri Komutanlığının internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Cumhuriyetin kuruluşunun 87. yıl dönümü kutlamaları kapsamında Trabzon, Samsun, İnebolu-Kastamonu, Dolmabahçe-İstanbul, İzmit, Erdek, İzmir, Marmaris ve Mersin'de Türk Deniz Kuvvetlerine ait savaş gemileri 10.00-12.00 ve 14.00-18.00 saatlerinde halkın ziyaretine açılacak.

  Cumhuriyet


 4. #4
  Selametle... KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ Baktabul'un Çılgını KARLALESİ - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Apr 2008
  Mesajlar
  9.263
  Blog Yazıları
  46
  Tecrübe Puanı
  107375007

  turkey Yurtta 29 Ekim coşkusu - Foto

  Yurtta 29 Ekim coşkusu - Foto


  Cumhuriyetin ilanının 87. yıl dönümü tüm yurtta düzenlenen törenlerle kutlanıyor.  İlgili Foto Galeri

  Haberin fotoğraf galerisine gitmek için tıklayınız.
  Manisa, Edirne, Elazığ, Kahramanmaraş, Sakarya, Bitlis ve Uşak'ta çeşitli etkinlik ve kutlama törenleri düzenlendi.

  Manisa'da Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Vali Celalettin Güvenç'in makamında tebrikleri kabulüyle başladı. Daha sonra Hükümet Konağı önünde tören geçişi yapıldı. Bando eşliğinde saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından konuşan Vali Celalettin Güvenç, cumhuriyetin, aydınlık geleceğe yürüyen milletin elinde bir meşale olduğunu vurguladı.

  Güvenç, şunları kaydetti:

  ''Cumhuriyet, temeli insana ve millet egemenliğine dayanan bir yaklaşımdır. Kişi, aile, grup egemenliğini reddeder. Millet bu yönetim biçiminde seçimler yoluyla kendi kaderine tam anlamıyla sahiptir. İnsanı kardeşlik paydasında eşitleyen bir sistemdir. İnsanlığın sahip olduğu bütün evrensel değerleri bünyesinde taşır. Hak ve özgürlüklerinin kurumsallaşması ve genişlemesi için en uygun yönetim şeklidir. Demokrasinin çiçekleneceği en uygun bahçe cumhuriyettir.

  İki kıtayı birbirine bağlayan stratejik ve jeopolitik konumu, zengin yer altı ve yer üstü kaynakları, sayısız kültür hazineleriyle çok değerli bir ülkenin sahibiyiz. İmkan ve kaynakları hepimizi mutlu etmeye yetecek bu kutlu yurdu, bu değerli emaneti her günü bayram yapacağımız bir şölen yerine çevireceğiz.

  Genç nüfusunuz, zengin kaynaklarımız, sağlam kültürel değer ve bağlarımızla medeniyet yolunun dünyadaki yorgun yolcularına bakıldığında Türkiye Cumhuriyeti dipdiridir. Yaşanan son büyük küresel krize rağmen, dünyanın çoğu büyük ülkesi ekonomik ve toplumsal çöküşler yaşarken, ülkemiz ekonomisinin bundan pek az etkilenmesi ve büyümesini sürdürmesi kendimize güven ve geleceğe dair ümitlerimizi güçlendirmektedir. Türkiye Cumhuriyeti, bugün, sancılı bir bölgede yardımı istenen, görüş ve tutumuna değer verilen bir ülke haline gelmiştir. Sahip olduğumuz gücün, güzellik ve zenginliklerin farkına varalım, kıymetini bilelim.''

  Törende hafta boyunca yapılan şiir, kompozisyon ve spor dallarında yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri de Vali ve diğer protokol üyeleri tarafından verildi.
  Cumhuriyet Bayramı kutlamaları bayrama katılan askeri birlik, okullar ve sivil toplum kuruluşlarının tören geçişiyle sona erdi.

  -EDİRNE-

  Cumhuriyet'in kuruluşunun 87. yıl dönümü Edirne'de de törenlerle kutlandı.

  Edirne'de Cumhuriyet'in kuruluşunun 87. yıl dönümü kutlamaları törenlerinin ilki, Edirne Valisi Gökhan Sözer, 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Cengiz Demirci ve Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, Edirne Valiliği'nde protokol üyelerinin kutlamalarını kabul etmesiyle başladı.

  Talat Paşa Asfaltı'ndaki tören alanındaki kutlamalarda, Sözer, Tuğgeneral Demirci ve Sedefçi, askeri araç üzerinde halkın bayramını kutlamasının ardından, Edirne Belediyesi bandosu eşliğinde İstiklal Marşı okundu.

  Vali Sözer, burada yaptığı konuşmada,29 Ekim1923 tarihinin bir ülkenin kurtuluşunun, kuruluşunun kutlu tarihi olduğunu söyledi.

  Atatürk'ün en büyük eseri olarak kurulan Cumhuriyet'in çağların büyük devrimi ve en büyük atılımı olduğuna vurgu yapan Vali Sözer, şunları kaydetti:

  ''Ulu önder Atatürk'ün sonsuz emaneti Cumhuriyet'i, en büyük bayram olarak kutluyoruz.Atatürkiçin Cumhuriyet, karanlıktan aydınlığa, esaretten bağımsızlığa açılan kapıdır. Cumhuriyet, özgürlüktür, laikliktir, çağdaşlıktır, ileri, güçlü, sarsılmaz bir devlet ve millet olmaktır. Kurtuluş Savaşı'nın acılı, zorlu, inançlı mücadelesi sürerken Atatürk bağımsız ebedi Türk devleti kurma kararı vermiştir. İşte bu nedenler düşman ateşi önünde, milli irade Ankara'da toplandı. O gün kurulan Türkiye Cumhuriyeti devleti az zamanda büyük işler başarmış, 87 yılda da demokratik, laik, sosyal hukuk devleti olarak da devamlı ileri gitmiş, payidar olmuştur.''

  -''BİZ CUMHURİYETİ KANLA VE İRFANLA KURDUK''

  Türkiye Cumhuriyeti devletinin parçalanmasını düşünenlerin hayallerinin birlik ve beraberlikle yıkılacağını ifade eden Vali Sözer, şöyle devam etti:
  ''Bugünlerde tırmandırılan her türlü terör ve saldırı, iç ve dış tehdit, Cumhuriyet'in varlığını güçlendirecektir. Kurtuluş Savaşı'nda Atatürk'ün önderliğinde milli birlik ve bütünlük örneği gösteren bu millet, Cumhuriyet'in temel ilkeleri etrafında birleşerek, ülkemizin parçalanmasını hayal edenlere gerekli dersi verecektir.

  Biz bu Cumhuriyet'i kanla. irfanla kurduk. Memleket sevdasıyla nice şiirler, nice dizeler yazdık. Türk birliğinin Türk kudret ve kabiliyetinin, Türk vatan severliğinin çelikleşmiş ifadesi şanlı ordumuzu onun bekçisi kıldık. Amaç ve dileğimiz, bağımsız vatanı, Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyeti, anayasal düzeni, mukaddes bir emanet olarak gelecek nesillere bırakmaktır.''

  Konuşmanın ardından, öğrenciler tarafından okunan şiirlerden sonra, Cumhuriyet konulu resim, afiş, şiir ve kompozisyon yarışmalarında derece alanlara ödülleri Vali Sözer, Tuğgeneral Demirci ve Belediye Başkanı Sedefçi tarafından verildi.

  Halk oyunları gösterilerinin ardından tören resmi geçitle sona erdi.

  -ELAZIĞ-

  Türkiye Cumhuriyeti'nin 86. kuruluş yıl dönümü, Elazığ'da törenle kutlandı.

  Vali Erol'un makamında tebrikleri kabul etmesinin ardından, Hükümet Konağı önünde düzenlenen törende Erol, 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Mustafa Korkut Özarslan ve Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu, tören alanındakileri selamladı, İstiklal Marşı okundu.

  Muammer Erol, törende yaptığı konuşmada, cumhuriyetin, Türkiye için sadece bir yönetim şekli olmadığını, aynı zamanda tarihin en kapsamlı çağdaşlaşma hamlesi olduğunu ve getirdiği çağdaş açılımlarla Türk insanının ufkunu genişletmiş, ekonomik, sosyal ve siyasal hayata dinamizm kazandırdığını belirtti.

  Erol, konuşmasına şöyle devam etti:
  ''Cumhuriyet güneşinin aydınlattığı muasır yolda yürüyen milletimiz,türlü sorunlarla boğulan, şiddetin pençesinde kıvranan ve haksızlığın her türünün yaşandığı bir coğrafyada adeta bir huzur adası oluşturmayı başarmıştır. Türk insanı, Cumhuriyet sayesinde tebaa olmaktan çıkıp vatandaş haline geldiğinin, Devletin tek ve gerçek sahibi olduğunun idraki içindedir. Demokratik, laik ve sosyal Cumhuriyet ve onun kazanımları ırk, dil, din, inanç, cinsiyet farkı gözetmeksizin her Türk vatandaşının ortak varlığıdır.''
  Konuşmanın ardından öğrenciler şiir okudu, halk oyunları gösterisi sunuldu. Mehteran takımının küçük birkonserverdiği törende öğrenci grupları, asker ve polislerin katılımıyla geçit töreni yapıldı.

  -KAHRAMANMARAŞ-

  Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 87. yıl dönümü Kahramanmaraş'ta coşkuyla kutlandı.

  İlk tören, Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır'ın makamında tebrikleri kabul etmesiyle başladı. Ardından, Trabzon Bulvarı'nda yapılması planlanan ancak hava muhalefeti nedeniyle Batıpark Spor Salonu'nda gerçekleştirilen kutlamalara geçildi.

  Vali Tanılır, Garnizon Komutanı Albay Sadık Yıldız ve Belediye Başkanı Mustafa Poyraz halkın ve öğrencilerin bayramını kutladı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından kürsüye gelen Vali Mehmet Niyazi Tanılır, Cumhuriyetin karşılaştığı badireleri atlatarak olgunluk dönemine girdiğini söyledi.

  ''Artık yarınlara güvenle inançla bakıyoruz'' diyen Tanılır, ''Sorunlarımızı birbirimizle kavga etmeden, daha kalıcı bir şekilde konuşmanın, tartışmanın ve müşterek çözümler üretmenin, toplumsal fayda ve barış açısından daha elverişli ve yararlı bir yol olduğuna dair toplumsal bir konsensüse doğru yol alıyoruz. Bu anlayış enerjimizi bir birimizle uğraşıp feda etme yerine biz birimizle anlaşarak sinerji yaratma imkanı sunmaktadır. Bu da yarınlara daha umutla bakmak ve gelecek nesillere daha müreffeh ve daha özgür bir Türkiye bırakabilmek demektir''diye konuştu.

  Halk oyunları gösterisi ve öğrencilerin şiir okumasının ardından ilköğretim okulları arasında düzenlenenfutbolmüsabakasında dereceye giren okullara kupaları verildi. Bu arada yağmur nedeniyle ertelenen resmi geçit töreninin 30 Ekimde yapılacağı bildirildi.

  -SAKARYA-

  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Sakarya düzenlenen törenle kutlandı.

  Sakarya Valiliğindeki başlayan kutlamalarda, Vali Mustafa Büyük, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Garnizon Komutanı Orhan Çınar, İl Emniyet Müdürü Ali Bilkay, ilçe emniyet müdürleri, askeri erkan ve siyasi parti temsilcilerinin tebriklerini kabul etti.

  Kabulün ardından Kent Meydanında devam eden törende, Vali Büyük, Garnizon Komutanı Çınar ve Büyükşehir Belediye Başkanı Toçoğlu ile tören arabasında halkı selamladı.

  Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından konuşma yapan Vali Büyük, Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah arkadaşlarını, şehitleri ve gazileri sonsuz minnet, şükran ve rahmetle andığını belirtti.

  Cumhuriyetin ilanının dünya tarihine damga vuran Türk milletinin şanlı tarihindeki önemli dönüm noktalarından biri olduğuna dikkati çeken Büyük, ''Cumhuriyet Türk milletinin bağımsızlık ve hürriyetinden asla taviz vermeyeceğinin bir ifadesidir. Cumhuriyet milletimizin çağdaş dünyada hak ettiği yeri alma kararlılığının bir göstergesidir, Cumhuriyet hukukun üstünlüğünün gerçekleştiği rejimin adıdır, Cumhuriyet birlik ve beraberlik içinde hareket ettiğimiz sürece olmaz denilenleri başardığımızın göstergesidir. Cumhuriyet milletimizin tarih sahnesinde yeniden dirilişinin adıdır'' dedi.
  Konuşmaların ardından, Ahmet Akkoç İlköğretim Okulu 7. sınıf öğrencisi Melike Mestan'ın şiir okuması ve geçit töreni ile kutlama sona erdi.

  -BİTLİS-

  Bitlis'te 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı çeşitli etkinliklerle kutlandı.
  Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.
  Törende konuşan Bitlis Valisi Nurettin Yılmaz, ''Cumhuriyet, ülkemiz için sadece bir yönetim şekli değil, aynı zamanda tarihimizin en kapsamlı çağdaşlaşma hamlesidir'' dedi.
  Cumhuriyet sayesinde toplumun ulus olma bilincine kavuştuğunu bildiren Yılmaz, Cumhuriyetle bireylerin, ulusal bir devletin onurlu, özgürce düşünebilen ve eşit haklara sahip yurttaşı haline geldiğini söyledi.
  Şiirlerin okunduğu ve halk oyunları gösterisinin sunulduğu törende, sportif yarışmalarda dereceye girenlere ödül verildi.
  Program, tören geçişinin ardından sona erdi.
  Törene, Bitlis İl Jandarma Komutanı Albay İhsan Sarı, Bitlis Cumhuriyet Başsavcısı Oğuz Aydın, Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Doğru, kurum amirleri, öğretmenler, öğrenciler ve öğretmenler katıldı.

  -UŞAK-


  Cumhuriyetin 87. yıl dönümü, Uşak'ta da törenlerle kutlandı. Uşak Valisi Özdemir Çakacak'ın Valilikte tebrikleri kabulüyle başlayan törenler, Atatürk Anıtı önünde düzenlenen kutlama programıyla devam etti.
  Uşak Valisi Özdemir Çakacak, Belediye Başkanı Ali Erdoğan ve Garnizon Komutanı Jandarma Albay İsmail Özcan, halkın bayramını kutladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından konuşan Vali Çakacak, Cumhuriyetin Türk milletine bırakılmış en büyük miras ve en önemli değer olduğunu söyledi. Çakacak konuşmasında şunları kaydetti:
  ''Cumhuriyet, tarihimizin en büyük aydınlanma ve çağdaşlaşma projesidir. Bu projede hedef çağdaş uygarlık seviyesine ulaşmak ve uygar uluslar topluluğunun onurlu bir üyesi olarak dünya sahnesinde yerini almaktır. Cumhuriyet tarihin şafağından beri var olan milletimizin tarih içindeki yolculuğunda ona yeni bir hayat kazandıran, milletimize yepyeni ufuklar açan emsalsiz bir destandır. Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Atatürk'ün milletine en büyük mirası olan Cumhuriyetin kuruluşunun 87. yılını birlikte kutlamanın mutluluğunu, coşkusunu ve heyecanını yaşıyoruz.''
  Şiirlerin okunmasının ardından halk oyunları gösterisi ve resmi geçidin ardından tören sona erdi.  AA

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03-29-2011, 17:58
 2. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 02-28-2011, 21:00
 3. Cumhuriyet Şarkı Sözü-Yalın(Cumhuriyet)
  By cindy in forum Türkçe Şarkı Sözleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-14-2008, 00:01
 4. cumhuriyet nedir? Cumhuriyet yönetimi , Cumhuriyetçilik
  By Boramir!! in forum Türk Dünyası Ve Kültürü
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-30-2008, 05:12
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-06-2007, 20:43

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375