Anma törenlerinde Alevi Sünni kaynaşması


Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinin ve Alevi vatandaşların manevi annesi olan, kanaat önderlerinden Elif Ana, ölümünün 19'uncu yılında mezarı başında semah ve deyişlerle anıldı.Birlik ve beraberlik vurgusunun yapıldığı anma töreninde konuşan Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır, "Elif Ana sevgisiyle Alevi Sünni ayrımı yapmadan bir aradayız.'' dedi.

Anma töreni kapsamında, ilk olarak Elif Ana Türbesi'ne gidilerek mezarı başında dua edildi. Daha sonra türbenin bulunduğu alandaki törenlere geçildi. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından konuşan Vali Tanılır, Elif Ana'nın yaşamındaki en önemli şeyin insan sevgisi ve hoşgörü olduğunu belirtti.

Dün Cumhuriyet coşkusuyla birlik ve beraberliğin perçinleştiğini, bugün de Elif Ana sevgisiyle bir arada olduklarını kaydeden Tanılır, "Her geçen gün buraya gelen insan saygısı artıyor. Elif Ana insan sevgisinin bereketidir. İnanıyorum ki bu sayı önümüzdeki yıllarda artarak devam edecektir. Elif Ana bir semboldür. Tevazusuyla paylaşımcılığı ile Allah sevgisiyle insanların gönlünde taht kurmuştur. Sadece Kahramanmaraş'la sınırlı kalmamış Türkiye'ye mal olmuştur. İşte bugün Elif Ana sevgisiyle Alevi Sünni ayrımı yapmadan bir aradayız." diye konuştu.

'SİYASİ HESAPLAR YÜZÜNDEN ALEVİ VE SÜNNİ KARDEŞLERİMİZİN BİRBİRİNE SIRT DÖNMESİ YÜREĞİMİZİ YAKIYOR'

Elif Ana'nın tarihin derinliklerinden bugünlere gelen bir kültürün devamı olduğuna vurgu yapan Tanılır, ''Bu kökende Ehlibeyt sevgisine dayanan, Ehlibeyt sevgisinden kaynaklanan ve Kerbela'da evladı resule yapılan zulmün acısını yıllardır yüreğinde yaşatan alevi bektaşi kültürünün bugüne yansımasıdır. Bu Ehlibeyt sevgisi, esasen Türkiye'de birliğimizin, beraberliğimizin temel damarlarından biridir. Bu toprakları bize vatan yapan mayanın en önemli unsurlarından biridir. Ehlibeyt sevgisi alevi bektaşi kültürünü aşacak şekilde buradaki yurttaşlarımızı birleştiren temel değerdir.'' şeklinde konuştu.

Günlük siyasi mücadelelerin, günlük küçük mücadelelerin cazibesiyle hiçbir zaman insanların birbirini kırmaması gerektiğinin altını çizen Tanılır, şöyle konuştu: ''Tarihten gelen bu kültürü günün siyasi mücadeleleri ile feda etmemeliyiz. Çünkü bu hepimizi birleştiren orta noktadır. Eğer bu şuurla hareket ettiğimiz takdirde inanıyorum ki bazı sonuçlara daha rahat ulaşırız. Her geçen gün birbirimizi kucaklama noktasında mesafe kat etiğimizi görüyorum. Bir takım siyasi hesaplar yüzünden bu ülkenin ana kitleleri olan Alevi ve Sünni kardeşlerimizin geçmişte birbirine sırt dönmesi, birbirine küs durması hepimizin yüreğini yakmaktadır. Bunun ne kadar acı ve bizim için kayıp olduğunu görüyor ve idrak ediyoruz. Bugün birbirimize dönmenin ve kucaklaşmanın heyecanını yaşıyoruz. Burada Elif Ana'nın misafirperverliği bizi bir araya getirdi. Bu sembol isimleri yaşatmak büyük önem arz etmektedir.''

Törende konuşan Pazarcık Kaymakamı Mustafa Sarıkaya, Elif Ana'nın Anadolu olduğunu ifade ederek, "Elif Ana birbirimize sevgi ile bakmaktır. Elif Ana yardımlaşmanın, sevmenin ta kendisidir. Kars'ta canı yanan biri için İzmir'de biri ağlarsa Elif Ana budur.'' dedi.

Pazarcık Belediye Başkanı Kamil Dalkara ise Alevi açılımını olumlu bir adım olarak gördüklerini ve alevi yurttaşların taleplerinin hükümet tarafından talep görmesi gerektiğini ifade etti.

Etkinliklerde daha sonra semahlar çekildi ve deyişler söylendi. Elif Ana'nın 19. yıl anma etkinliklerine Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır, İl Jandarma Alay Komutanı Albay İsmail Cömert, Pazarcık Kaymakamı Mustafa Sarıkaya, Pazarcık Belediye Başkanı Kamil Dalkara, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Meclis Başkanı Şahin Balcıoğlu ve yönetim kurulu üyeleri ile vatandaşlar katıldı.

CİHAN