SAS komandosu hurda topluyor


1996'da YAŞ kararları ile ordudan ihraç edilen eski Sualtı Savunma (SAS) Komando Deniz Astsubayı Osman Aydın, 14 yıldır büyük sıkıntılar yaşıyor.Sokaklarda hurda toplayarak geçimini sağlamaya çalışan Aydın, ailesinden ayrı yaşıyor. Anayasa değişikliğiyle YAŞ kararlarına yargı yolunun açılması diğer mağdurlar gibi onu da umutlandırdı: "14 yıldır bu adaleti bekliyordum."

Anayasa değişikliğiyle Yüksek Askerî Şûra kararlarına (YAŞ) yargı yolunun açılması ordudan somut gerekçeler gösterilmeden ihraç edilen subay ve astsubaylar için umut oldu. 1996 Aralık YAŞ kararları ile ordudan ihraç edilen eski Sualtı Savunma (SAS) Komando Deniz Astsubayı Osman Aydın en çok mağdur olanlardan birisi. 14 yıl boyunca büyük sıkıntı çeken Aydın, sokaklarda hurda toplayarak geçimini sağlamaya çalışıyor.

Ekonomik sıkıntılar sebebiyle eşi ve çocukları kayınpederinin evinde yaşıyor, kendisi ise uzun süredir bir arkadaşının evinde misafir kalıyor. YAŞ kararlarına yargı yolunu açacak düzenlemeyi sokaktan topladığını gazetelerden öğrenen Aydın, hurda topladığı çuvala tekme atarak doğru ailesinin yanına koştuğunu söylüyor.

Anayasa değişikliği ile ailesiyle bir arada yaşama umudunun daha da güçlendiğini belirten Aydın, "Tekrar haklarımız bize geri verilirse ve mağduriyetimiz giderilirse işte o zaman ailemle birlikte yaşayacak güce kavuşmuş olacağım." diyor. Bir gün de olsa üniformasını giyip alnı dik bir şekilde askerliğe veda etmenin en büyük hayali olduğunu anlatan Aydın, topladığı hurdalardan elde ettiği bir günlük kazancını YAŞ kararına itirazla ilgili dava dilekçesi için gerekli posta masraflarına harcadı.

Aydın askerlik mesleğine 1987 yılında adım atmış. Deniz Kuvvetleri'nde 9 yıl SAS komandosu olarak görev yapan Aydın, bu süre içinde birçok başarıya imza atmış. Dindar bir kişiliği olan Aydın disiplinsizlik gerekçe gösterilerek YAŞ kararıyla ordudan ihraç edilmiş. Ekonomik sıkıntılarla mücadele etmeye başlayan Osman Aydın, 1997 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı olduğu zaman belediyede işe alındı. YAŞ kararları ile ordudan ihraç edilen 15 arkadaşıyla birlikte belediyede zabıta olarak çalışmaya başlayan Aydın, ANASOL-M hükümeti döneminde görevlendirilen müfettişler tarafından işten çıkarıldı.

Bir daha da düzenli bir iş bulamadı. Son iki yıldır sokaklarda hurda toplayan Aydın, ilk başlarda çok zorlandığını, tanınmamak için geceleri işe çıktığını ve yüzünü sakladığını ifade ediyor. İşine zamanla alıştığını söyleyen Aydın, "Her gün saatlerce sokaklarda dolaşıyorum. Çocuklarım okul masraflarını sokaklardan topladıklarımla karşılıyorum." diyor. Aydın, YAŞ kararlarına yargı yolu açılmasını "14 yıldır beklediğim adalet" sözleriyle yorumluyor. Aydın, "Hiçbir açıklama yapmadan, bizlerden kimliğimizi ve silahımızı teslim etmemiz ve birliği terk etmemiz istendi." diye konuşuyor.


Zaman