Skandal sergiye AK Parti'den sert tepki


KAYSERİ (CİHAN)- AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, CHP Gençlik Kolları tarafından düzenlenen ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından açılışı yapılan sergiye tepki gösterdi.Siyasette proje üretemeyenlerin işi hakaretlere kadar götürdüğünü dile getiren Mustafa Elitaş, "Hakaret içerisin karikatürleri büyük zevkle izleyebilmesi, açılışını yapması Kılıçdaroğlu'nun içindeki ahlaki zafiyetin göstergesidir." dedi.

CHP Gençlik Kolları'nın düzenlediği sergide seviyenin iyice kaçtığını anlatan Elitaş, tepkisini şöyle dile getirdi: "CHP'nin Ankara genel merkezinde bir sergi açılışı oldu. Basından öğrendiğimiz kadarıyla Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı ve aynı zamanda Başbakanımız, Sayın Cumhurbaşkanımız ve partimizin üyelerine karşı hakaret ölçülerinin de dışında seviyesiz, ahlaksızca karikatürize edilmiş dramatik bir durumla karşı karşıya kaldım. Siyasetin böyle çirkinleşmesi ve seviyesizleşmesine, hakareti siyaset olarak gören zihniyetin biran önce Türkiye'yi terk etmesine, özellikle ana muhalefet liderinin terk etmesine ihtiyaç var. Çünkü üretken olmayanlar, siyasette proje üretip millete sunamayanlar, her girdikleri sandıkta kaybetmeyi mahkum olanlar sadece hakaretin insanlara yapılan seviyesiz, çirkin saldırılarını siyasette malzeme olarak kullanmaya kalkışıyor. Türkiye bugünleri ve bu meseleleri tartışmakla zaman kaybediyor." diye konuştu.

Mustafa Elitaş, hakaret içeren sergiyi açan CHP liderinin ahlaki durumunun da göstergesi olduğunu dile getirerek, "Sayın Kılıçdaroğlu'nun bu sergiyi zevkle ve büyük iştahla açmasını açıkçası siyasette 8 yıldır milletvekili yapan birisi olmasından dolayı üzülüyorum ve yadırgıyorum. Bir siyasi partinin liderinin rakiplerini böylesine hakaret eder şekildeki yapılan karikatürleri içinden, yüreğinden ve zevkle, büyük zevkle izlemesi ve açılışını yapabilmesi onun içindeki ahlaki zafiyetin en önemli göstergesidir. Umuyorum ki Sayın Kılıçdaroğlu o anın heyecanı içerisinde bunu görememiştir. En kısa zamanda siyasete bir seviye gelecek tarzı ve üslubu kendilerine partilerine ilke edinir." ifadelerini kullandı.

Elitaş, İstanbul Taksim Meydanına çevik kuvvet ekiplerine yönelik yapılan saldırıyı da kınayarak, şöyle konuştu: "Şuan için canlı bombanın bu patlamaya neden olduğunu biliyoruz. Olayda yaralanan polisimize geçmiş olsun ve acil şifalar diliyoruz. Şunu bir kez daha söylemek istiyoruz. Ülkemizin, insanlarımızın, milletimizin birlik ve beraberliği Türkiye Cumhuriyetinin gücü, güvenlik güçlerinin gücü, birlik ve beraberliğimize karşı duran herkesin heveslerini kıracak düzeydedir. Yılmadan, usanmadan bu mücadelemizin devam edeceğini söylemek istiyorum. Hiç kimse silahla kanla Türkiye'deki milli birlik ve beraberliğe bozamaz. Hiçbir şekilde de haklı ve insanlık dışı yaklaşımlarla da demokrasi mücadelesine katkı sağlayamaz."

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bir toplantı öncesinde hazırlanan ve muhataplarına ağır hakaretlerin yapıldığı "AKP Eziyetleri" adlı sergiyi açtı ve sergideki karikatürleri inceledi. Kılıçdaroğlu burada üzerinde "Aşağıda örneği verilen ağlamalardan hangisi sahtedir" yazan ve üzerinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu ile Fethullah Gülen Hocaefendi'nin ağlama fotoğraflarının bulunduğu resimde "hepsi" seçeneğini kalemle işaretlemişti.

CİHAN