CHP'de edebin bittiğinin resmi !


Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan başta olmak üzere siyasiler ile toplumun saygın şahsiyetlerine eleştiri adı altında hakaret ediliyor!..
CHP Genel Merkezi'nde hakaret ve utanç sergisi

CHP Genel Merkezi'nde önceki gün tuhaf bir sergi açıldı. Partinin Gençlik Kolları tarafından hazırlanan "AKP Eziyetleri" adlı sergi Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na da gezdirildi.

Ancak içeriğindeki hakaret ve iftiralar, Kılıçdaroğlu döneminde halkın değerlerine saygılı politikalar üretileceği fikrinin gerçekçi olmadığını, eski zihniyetin devam ettiğini ortaya koydu. Sergideki fotoğraf ve yazılarda, CumhurbaşkanıAbdullah Gülve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere siyasiler ile toplumun saygın şahsiyetlerine eleştiri adı altında hakaret edildi. Kılıçdaroğlu da açılışını yaptığı sergide yer alan suç unsuru oluşturabilecek hakaret içerikli resim ve afişleri eleştirmek yerine sahiplendi.

CHP Gençlik Kolları'nın hazırladığı "AKP Eziyetleri" adlı sergi önceki gün açıldı. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu da sergiyi gezdi. Kılıçdaroğlu, burada son dönemde verdiği mesajlarla uyuşmayan bir davranışa imza attı. Başbakan Erdoğan, eşi Emine Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç,AK PartiGenel Başkan YardımcısıAbdülkadir Aksuile Fethullah Gülen Hocaefendi'nin gözyaşı döktükleri karelerin yan yana getirildiği ve üzerinde "Aşağıda örneği verilen ağlamalardan hangisi sahtedir?" yazan ucube afişteki 'Hepsi' seçeneğini kalemle işaretledi.

İllüstrasyon resimlerin yer aldığı ve film afişlerinin ülkeyi yönetenlere uyarlandığı sergide, Başbakan Erdoğan Hitler'e benzetiliyor. "Büyük vurgun" ve "Kolpaçino" uyarlamasında Cumhurbaşkanı Gül, bu işlerin içinde gösteriliyor. Beş parmak uyarlamasında ise yine önemli şahsiyetlere iftira içeren yazılarla hakaret ediliyor. "Bu ordusunu parçalamış, bu insanlarını dinsizleştirmiş, bu yabancılara pazarlamış, bu babasının malı gibi satmış, bu da hani bana hani bana diye ağlamış" gibi açık hakaret içeren uyarlamalar 'sanat eseri' kisvesi altında parti genel merkezinde boy gösteriyor.

Önemli Türk firmalarına hakaret içeren "Özelleştirme Haritası" da sergide dikkat çekici. "Hepsi Türk'tü, Sadece 4,5 yıl önce" yazısı altında, Telsim, Avea, Oyak, MNG Bank, Yapı Kredi, Enerjisa, Türk Telekom gibi firmalara 'yabancı ve satılmış' göndermesi yapılıyor.

SERGİNİN MİMARI SAV'IN GÖZDE İSMİ UMUT TUNÇ

Gözler skandal serginin mimarı CHP Gençlik Kolları Başkanı Umut Tunç'a çevrildi. Sergiyi Kılıçdaroğlu'na gezdiren 22 yaşındaki Umut Tunç kamuoyunun gündemine ilk olarak Baykal'ın istifa ettiği dönemde geldi. O dönem Ankara İl Gençlik Kolları Başkanı olan Tunç, genel başkanlıktan ayrılan Baykal'ın Angora'daki evinin önünde "geri dön" eylemini organize etmişti. Daha sonra Kılıçdaroğlu'na destek açıklaması yapan Tunç, bu desteğin ardından Genel Sekreter Önder Sav tarafından Gençlik Kolları Genel Başkanlığı görevine getirildi.

CHP'NİN HAKARET SİCİLİ!

CHP Genel Merkezi'nde tepki çeken sergi daha önce yaşanan skandal örnekleri akıllara getirdi. Genel Sekreter Önder Sav'ın Elmadağlı partili ile yaptığı Peygamberimize hakaret içiren 'hac' diyalogları tartışmaya neden olmuştu. Anneler Günü ile ilgili bir program için Ankara'nın Elmadağ ilçesine giden CHP Genel Sekreteri Önder Sav, hac ibadetini yapmak istediğini söyleyen Mustafa Ünal'la "Boş ver. Araplara para kaptırma" diyerek alay etmişti. Ünal, hacca gitme ısrarını "Niye? Yaşım 80'e gidiyor. Bir ayağım çukurda" diye sürdürünce Sav da "Bakarsın orda Muhammed bırakmaz seni. Buraya göndermez" karşılığını vermişti.

Yine referandum öncesinde Avcılar Belediyesi de "başörtülü rahibe" skandalına imza atmıştı. Referandum'da hayır kampanyası yürüten CHP'li Avcılar Belediyesi tarafından bilboardlara asılan afişte "Müslüman kadınların rahibe gibi örtünmemesi için evet" şeklinde skandal bir ifadeye yer verilmişti.

HUKUKÇULAR TEPKİLİ

CHP Gençlik Kolları tarafından parti genel merkezinde düzenlenen29 EkimCumhuriyet Bayramı kutlama etkinliğindeki "AKP Eziyetleri" isimli sergiye hukukçulardan sert tepkiler geldi. Hukukçular sergideki resim ve fotoğraflarda 'kişisel hak ve özgürlüklere' saldırı niteliği taşıyan pek suç unsurun bulunduğuna dikkat çektiler.

Kişilik haklarına saldırı

* Eski Başsavcı Reşat Petek:
Resimlerde kişilik haklarına hakaret ve tecavüz söz konusu. Vatan hainliği, vatanı satmak, pazarlamak, onur ve haysiyet kırıcı ithamlar isimler değiştirilerek verilse de resimlerden de açıkça ki olduğu tereddütsüz anlaşılıyor. Hakaret yönünden cezai soruşturma ve hukuki yönden de tazminat davası açılabilir

Hoş bir tutum değil

* Adalet ve Hukuk Derneği Başkanı Avukat Ayhan Gültekin:
İroni tarzında bir sergi yapılmış ancak burada kişilik haklarına saygı sınırını aşmaması gerekiyor. Bu sergi ise tamamen siyasi bir düşünceyle yapılmış. Bu durumun hem ceza hem de tazminat hukuku olarak hukukta karşılığı vardır. Hoş bir tutum değil. Tahmin ediyorum sergide adı geçen kişiler de ilgili mercilerde haklarını arayacaklardır.

Kılıçdaroğlu yapmamalı!

* Boğaziçi Avukatlar Derneği Başkanı Bilal Çalışır:
Sergide, 'Timsah gözyaşları döküyorlar' gibi kişinin şeref ve saygınlığını zedeleyecek hakaret suçuna neden olacak somut olgular bulunuyor. Bu noktada Cumhurbaşkanı, Başbakan ve devlet büyükleri burada ayrı değerlendiriliyor. Türk Ceza Kanunu'nun 299. maddesine göre Cumhurbaşkanı'na hakaret suçu işleyenler 1- 4 yıl arasında cezalandırılıyor. Bunu kamuya açık bir şekilde işledikleri ceza altıda bir oranında arttırılıyor. 125. madde ise kamu görevlisi ve vatandaşa hakaret ile ilgili. Kişi kamu görevlisi ya da dini inançlarından dolayı hakarete uğruyorsa ceza ağırlaştırılıyor. Sayın Kılıçdaroğlu ise bir parti başkanı olarak ise halka karşı sorumluluğu olduğunu unutmamalı.samanyoluhaber