Olaylı KPSS'de kalemler sıkıntı yarattı


Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda (KPSS) soruların sızdırıldığı kanaatiyle iptal edilerek yeniden düzenlenen Eğitim Bilimleri Sınavı yapıldı. Sınava türbanla giren adaylar da herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmadıklarını dile getirdi.
Ankara- İptal edilerek yeniden düzenlenen Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS), Eğitim Bilimleri Sınavı saat 12.00'de sona erdi. Türkiye'de 81 il merkezinde ve KKTC'de Lefkoşa'da, olağanüstü güvenlik önlemleri altında yapılan sınava, öğretmen adayı 294 bin 909 aday katıldı. Polisler hariç toplam 40 bin 800 ÖSYM görevlisinin gözetimi altında geçen sınavda, adaylara 120 soru yöneltilerek 150 dakika süre verildi. Adaylara sınavda Gelişim Psikolojisi, Öğrenme Psikolojisi, Ölçme ve Değerlendirme, Program Geliştirme, Öğretim Metotları ve Rehberlik konularında sorular yöneltildi.
Sınav başlamadan önce emniyet görevlileri tarafından kimlik ve güvenlik kontrolleri yapılarak binalara alınan adaylara, sınav süresince yeni belirlenen kurallar uygulandı. Adayların üzerleri, cep telefonu, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth ve benzeri cihazlara karşı hem elle, hem de dedektörle tek tek arandı. Adaylar ayrıca saç tokalarından metal paraya kadar aranarak, aksesuar veya araç gereçle sınava girmelerine izin verilmedi.
Adaylara, kalem, silgi, kalemtıraş, su, şeker ve peçete, ÖSYM tarafından dağıtıldı.
Birkaç yıl önce başlatılan sınav esnasında tuvalete gidebilme izni, KPSS'de soruların sızdırıldığı iddiaları nedeniyle kaldırıldığı için, sağlık raporu bulunanlar hariç adaylara sınav sırasında tuvalete gitme izni verilmedi.

Sınav sonuçları, adayların adreslerine sınav sonuç belgesiyle bildirilecek. Bu belgede adayların teste verdikleri doğru ve yanlış cevap sayıları ve KPSSP10 puanı yer alacak. Adaylar ayrıca sınav sonuçlarını internet yoluyla da öğrenebilecek.
Kaleme şikayet
Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, yeniden düzenlenen KPSS Eğitim Bilimleri Sınavı'nda bizzat sınav yerlerinde incelemelerde bulundu.
KPSS Eğitim Bilimleri Sınavı'nın düzenlendiği yerlerden biri de Ankara'da Gazi Üniversitesi oldu. Demir, Gazi Üniversitesinin Beşevler'deki kampüsünde bazı fakültelerin dersliklerinde gerçekleştirilen sınavdan önce sınav binalarında kontrol amaçlı incelemelerde bulundu. Gazi Eğitim Fakültesi'nde adayların sınavlara alınışı sırasında bir süre gözlem yapan Demir, daha sonra başka sınav salonlarına da giderek inceleme yaptı. Yaklaşık 2 bin kişinin sınava girdiği kampusta, adayların kimlik ve güvenlik kontrolü için bir saat sürenin yetmediğini gören Demir'in, adayların sınav salonlarına alınması işlemleri için daha fazla zaman ayrılması gerektiğini dile getirdiği öğrenildi.

Bu arada, sınav kurallarına ilişkin duyuruları takip etmeyen adaylar, ilginç görüntülere neden oldu. ÖSYM'nin, yanlarında kalem, silgi, metal para, saat, aksesuar gibi eşyalar getirmemeleri duyurusunda bulunmasına karşın bunlarla gelen adaylar zor durumda kaldı.
Sınavın yapıldığı yerlerden biri olan Gazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesinde, arabalarıyla veya ev anahtarlarıyla gelen adaylar da anahtarlarla sınava alınmadı. Adaylar anahtarları, saatleri ve üzerlerinde unuttukları kolye veya bileziklerini, diğer adayların yakınlarına bırakmak zorunda kaldı. Sınava giren adaylardan birinin annesi olduğunu belirten ve kendisini ''gönüllü emanetçi'' diye niteleyen bir kadın, üstündeki şalın içine birçok adayın emanet ettiği eşyayı toplayarak, adaylar çıktıklarında tek tek teslim etti.
Bu arada, emaneti verecek birini bulamayanlar da eşyalarını kapının önüne konulan bir masaya bıraktı. Masanın üstünde metal paralar bir tepecik oluştururken, sigara paketleri, anahtarlar, kolyeler, kalem ve silgiler yer aldı.

Sınavdan çıkan adaylar, genellikle ÖSYM'nin dağıttığı kalemlerden şikayetçi oldu. Bir aday, ''ilkokuldan beri ilk kez kurşun kalem ve kalemtıraş kullandım'' derken, bir başkası kalemlerin kalitesizliğinden şikayetçi oldu.

Sınava türbanla giren adaylar da herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmadıklarını dile getirdi.

AA