PKK'dan Eylemsizlik Açıklaması
PKK Terör Örgütünün Eylemsizlik Kararını Seçimlere Kadar Uzattığı Bildirildi.

Eylemsizlik kararını uzatma açıklaması PKK'ya yakınlığıyla bilinen bir ajansın internet sitesinde yar aldı. Açıklamada, "Sürecin kesin bir ateşkese dönüşmesi için Türk devletinin de ateşkese her bakımdan uyması bir zorunluluktur" denildi.

KCK'nin yaptığı yazılı açıklamadan bazı bölümler şöyle:


"Türkiye 'de Kürt sorunun çözümü bugün çok önemli bir sürece girmiş bulunmaktadır....

Özellikle son aylarda... (Öcalan'la)devletin geliştirdiği diyalogların bir nitelik kazanması sonucu, hareketimiz 13 Ağustos 2010 tarihi itibarıyla tek taraflı eylemsizlik kararını ilan etti....Sürecin kalıcılaşması ve gerçek anlamda demokratik çözüm ve barışa dönüşmesi için yaptığımız açıklamalarda devletin atması gereken adımları da belirtmiştik. Bu adımlar;


1- Askeri ve siyasi alanlara dönük operasyonların durdurulması,


2-Haksız yere tutuklanana Kürt siyasetçilerinin serbest bırakılması,


3-(Öcalan'ın) sürece aktif olarak katılmasının önünün açılması ve yürütülen diyalogun müzakere düzeyine çıkarılması,


4- ...... anayasa ve hakikatleri araştırma komisyonlarının kurulması,


5- ... yüzde 10
Seçim barajının kaldırılması

... bu dönemde kayda değer tek gelişme (Öcalan'la) diyalogların sürdürülmesi olmuştur. Buna karşılık eylemsizlik ortamı, referandumun olumlu koşullarda yapılmasını sağlarken, devlet ve hükümet buna doğru yaklaşmayıp daha çok siyasi çıkar sağlamayı esas almıştır.


.... sorunun giderek gündeme oturması, kamuoyunda tartışılması ve bazı çevreler ile devlet içindeki bir kesimin diyalog ve çözüm eğiliminde olması olumlu bir gelişme olarak değerlendirmiştir. (Öcalan)bu eğilimi cesaretlendirmek, güç vermek, hükümette ve parlamentoda çözüm zihniyetini geliştirmek için eylemsizlik sürecini uzatmaya dönük hareketimize kapsamlı bir mesaj iletmiştir.


...... demokratik çözüm sürecini dayatmak ve Türkiye'nin önündeki parlamento seçimlerinin sağlıklı geçmesi için, halklarımıza karşı duyduğumuz sorumluluğun bir gereği olarak bu tarihten itibaren 2011 genel seçimlerine kadar eylemsizliğin sürdürülmesine karar vermiştir.


Bu çerçevede Kürt sorununda kalıcı çözümün gerçekleşmesi ve silahların tümden devre dışı bırakılması, gönüllü birlik ve toplumsal uzlaşının hayata geçmesi için tüm ilgili çevrelerin bu tarihi süreçte üzerine düşen sorumlulukların gereğini yerine getirmesi önemli bir görev durumundadır"(haberler.com)